نمایی دیگر از ‌اصفهان در مناطق حاشیه‌نشین‌ / جایی که دیگر رنگ و بویی از سرسبزی و گنبدهای فیروزه‌ای نیست
نمایی دیگر از ‌اصفهان در مناطق حاشیه‌نشین‌ / جایی که دیگر رنگ و بویی از سرسبزی و گنبدهای فیروزه‌ای نیست

کافی است کمی عقب‌تر بیایی و به شهرستانی از توابع بخش مرکزی اصفهان، جایی که ورق شهر بر ‌می‌گردد و از آنجا به بعد دیگر رنگ و بویی از آن سرسبزی و گنبدهای فیروزه‌ای وجود ندارد.

به گزارش وکیل ملت،  به گوشه و کنار این شهر درندشت رفته و با قدم گذاشتن در خیابان و کوچه پس کوچه‌های سرسبز آن، زیبایی و سرسبزی‌ شهر گلدسته‌ها و تاریخ را به تماشا می‌نشینی. شهری به نام نصف‌جهان که گنبدهای فیروزه‌ای آن زبان‌زد خاص و عام در جای جای این مرز و بوم است و به عنوان سومین شهر بزرگ ایران به شمار می‌رود.

اما کافی است کمی عقب‌تر به شهرستانی از توابع بخش مرکزی آن بیایی، جایی که ورق شهر بر ‌می‌گردد و از آنجا به بعد دیگر رنگ و بویی از آن سرسبزی و گنبدهای فیروزه‌ای وجود ندارد، محله‌ای به نام حصه با حدود ۱۱ هزار نفر جمعیت که دارای مشکلات متعددی در حوزه حاشیه‌نشینی است و همچنین دارای کودکانی بوده که از بدو تولد خود بر سر کلاس درس زندگی و چالش‌های آن می‌نشینند.

محله حصه واقع در منطقه ۱۴ اصفهان، متشکل از دو قسمت شمالی و جنوبی با زمین‌های وقفی و ارزان قیمت است که اتباع خارجی و همچنین افراد نیازمند و تنگدست از شهرها و روستاهای اطراف در آن سکونت دارند، این در حالی است که فقر، اعتیاد و کارتن‌خوابی از جمله آسیب‌های اجتماعی این منطقه است و زنگ خطری برای کودکان و جوانان این منطقه به شمار می‌رود.

منطقه حصه خود به تنهایی نمونه‌ای ‌برای آشنایی با مشکلات حاشیه‌نشینی شهر اصفهان است. کمی جلوتر می‌آییم، به زمینی می‌رسیم که کودکان مشغول بازی با دوستان خود و در جوار آن یک زمین خاکی بایر که جوانان مشغول بازی با سرنوشت خود هستند، در حالی که در طول مسیر نیز به تماشای افراد کارتن خواب مشغول می‌شویم.

حال با تشکیل کارگروه اضطراری حاشیه شهر در پی انتشار تصویر جسد کودک رها شده در حاشیه اصفهان، خواسته تمامی مردم به ویژه مردم ساکن در حاشیه شهر رسیدگی به موضوعات و مشکلات این منطقه نظیر اعتیاد، کارتن خوابی و غیره است.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم