تالارداران در آستانه ورشکستگی قرار دارند
تالارداران در آستانه ورشکستگی قرار دارند
تعطیلی تالارها در شرایط کرونا و ایجاد محدودیت برای سلامتی مردم و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری سبب گرایش مردم به سمت باغ‌تالارهای بدون مجوز در استان البرز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، شیوع ویروس کرونا در کشور علاوه بر تبعاتی همچون مرگ و میر انسان و اثر ناشی از این بیماری که ممکن است سال‌ها بعد هم آثار آن بماند سبب ایجاد خسارت‌های مالی سنگین به بسیاری از کسب و کارها شد.

خسارت اقتصادی کرونا در مشاغل مختص به ایران نیست در تمام دنیا سبب بیکاری تعداد زیادی از افراد شده و حتی در برخی اوقات سبب ایجاد مشاغل جدید و رونق کسب و کارهای اینترنتی شده است.

در این راه تصمیمات ستاد ملی کرونا و ایجاد محدویت‌های جدید کرونایی با هدف حفظ جان و سلامت مردم ایجاد شده و بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا مشخص می‌کند برخی از مشاغل در زمان‌های مختلف تعطیل می‌شوند.

یکی از جمله مشاغلی که طی یک سال گذشته دچار آسیب‌های جدی به دلیل تعطیل شدن کسب و کارشان بوده تالارهای پذیرایی است که در آستانه تعطیلی یک ساله آنها چیزی نمانده است و به نظر می‌رسد با شرایط کنونی این تعطیلی‌ها ادامه دار باشد.

حدود ۱۵۰ تالار پذیرایی در کلانشهر کرج در حال فعالیت هستند که تمام این تالارها طی حدود یک سال که از شیوع ویروس گذشته کسب و کارشان دچار اخلال شده و باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که تمام آنها در حال ورشکستگی قرار دارند.

تعداد زیادی از این تالارداران مجبور به برگرداندن پول‌هایی هستند که تا پیش از تعطیلی برای برگزاری مراسم‌های عروسی از مردم دریافت کرده بودند و این موضوع خود سبب ایجاد مشکلات زیادی برای این صنف شده است.

بسیاری از این تالارداران وضعیت خوبی ندارند و معتقدند که ورشکسته شدند بدون آنکه خدمات حمایتی و یا تمهیداتی برایشان در نظر گرفته شده باشد، حال آنها منتظر دوران پایان کرونا هستند.

اداره تالار با درآمد کنونی مقدور نیست

داوود حاجی یکی از تالارداران استان البرز در مورد مشکلات این صنف بعد از تعطیلی و ایجاد محدودیت‌هایی کرونایی، اظهار داشت : متاسفانه کرونا مشکلات زیادی برای صنف تالارداران ایجاد کرده و تعداد زیادی از کارگران و نیروهای شاغل در این صنف به دلیل تعطیلی مراسمات تعدیل شدند.

وی افزود: هزینه‌های تالار در حال بیشتر از درآمد آن است.

این تالاردار با بیان اینکه تعداد زیادی از تالارها اجاره می‌پردازند که هزینه‌های اجاره آنها بالاست، بیان کرد: برخی از صاحبان تالار به دلیل کرونا و ایجاد محدودیت چند ماهی اجاره دریافت نکردند.

حاجی با بیان اینکه هزینه‌های نگهداری و نگهبانان یکی دیگر از مشکلات این صنف در ایام کرونایی است، تصریح کرد: تعداد زیادی از تالارداران به دلیل عدم توانایی مالی و نداشتن درآمد خواستار فسخ قرار داد هستند که در این راه صاحب ملک تالار قبول نمی‌کند.

برگزاری مراسم‌ها در باغ تالارهای فاقد مجوز

علی باستانی یکی دیگر از تالارداران شهر کرج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ، اظهار داشت : میلیاردها تومان سرمایه ام در این شرایط در حالت خواب به سر می‌برد و هیچ کاری از دستمان بر نمی‌آید.

وی افزود: ۱۲ نیروی شاغل بیمه شده در تالار به دلیل تعطیلی بیکار شده و این افراد به تعداد بیکاران دیگر جامعه اضافه شدند.

باستانی گفت: خراب شدن حجم زیادی از مواد غذایی و برگشت خوردن چک‌ از دیگر مشکلاتی است که من به عنوان یک تالاردار نمی‌دانم چه اقدامی در چنین شرایطی باید انجام دهم.

وی ادامه داد: زمانی که منابع مالی نداریم و همه نیز به خوبی این مسئله را می‌دانند از چه منبعی باید چک پاس کنم، از چه درآمدی آبونمان و مالیات را پرداخت کنم، چندین بار برای حل مشکل مراجعه کردم اما هیچ نتیجه ای عایدم نشده است.

باستانی گفت : آقایان شرایط تالارداران را می‌دانند در یک چنین شرایطی از ما چه انتظاری دارند که هزینه‌های آبونمان، مالیات و عوارض پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه برای تسهیل در کار و بازگشایی تالارها ظرفیت هزار نفری یک تالار به نصف برسد، عنوان کرد:  یک رستوران با ظرفیت ۱۰۰ صندلی، ۳۰ صندلی دیگر نیز اضافه کرده و نسبت به برگزاری مراسم اقدام می‌کند، آیا برای صنف تالارداران ایجاد این شرایط سخت است که برگزاری مراسم عروسی با رعایت نصف ظرفیت فراهم شود.

باستانی با بیان اینکه مردم مراسم‌های خود را به دلیل تعطیلی در پارکینگ‌ها و باغ‌های فاقد مجوز در اطراف شهر که نظارتی بر روی آنها صورت نمی‌گیرد برگزار می‌کنند، تصریح کرد: یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان به کرونا این موضوع است.

فروش ماشین برای پرداخت بدهی توسط برخی از تالارها کرج

محمد رضا نجفی یکی از تالارداران شهر کرج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اعمال محدودیت برای کاهش شیوع کرونا، اظهار داشت: بستن تالارهای عروسی تاثیری در روند کاهش شیوع ویروس کرونا نداشته است.

وی با بیان اینکه تالارداران بسیار بهتر و اصولی‌تر می‌توانند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، افزود: رستوران‌ها و باغ‌های غیر مجاز به عناوین مختلف مراسم برگزار می‌کنند.

نجفی با بیان اینکه تعداد زیادی از نیروهای شاغل در تالار به دلیل تعطیلی و عدم برگزاری مراسم تعدیل شدند، بیان کرد: تالاردارها به دلیل پرداخت هزینه‌های مجبور به فروش خودرو و منازل خود شدند تا بتوانند بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

این تالاردار با بیان اینکه حداقل در استان البرز بیش از هزار نفر به دلیل شیوع کرونا در صنف تالارداران بیکار شدند، ادامه داد: هر روز قبض آب، برق، گاز و عوارض، مالیات و دارایی را دریافت می‌کنیم.

نجفی با بیان اینکه حمایتی از تالاردارها در این شرایط کرونایی صورت نگرفته است، خاطر نشان کرد: رستوران‌ها باز هستند و مشتری می‌گیرند و مراسم برگزار می‌کنند آن هم بدون رعایت مسائل بهداشتی،اما تالارها تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه انتظار تالارداران حمایت از این صنف است، گفت: میلیاردها تومان سرمایه بدون استفاده مانده و هر روز قبوض، برق، آب ، گاز برای تالاردار ارسال می‌شود.

تالارداران البرز بدبخت شدند

رضا سلطان محمدی رئیس اتحادیه تالارداران شهرستان کرج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه در شرایط کرونایی تالارداران البرز بدبخت شدند، اظهار داشت: باید برای برگزاری مراسمات عروسی در تالارها رعایت پروتکل بهداشتی و تعیین سقف میهمان در دستور کار قرار می‌گرفت.

وی افزود: در صورت تعیین سقف مجاز پذیرش برای هر تالار ، امکان نظارت و برگزاری مراسمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم بود.

رئیس اتحادیه تالارداران شهرستان کرج با بیان اینکه تالارداران برای بازگرداندن پیش پرداخت مراسم عروسی مشکلات زیادی متقبل شدند، تصریح کرد: حدود ۳۶۰۰ نفر از نیروهای مستقیم شاغل در بخش تالارهای کرج بر اثر تعطیلی این صنف بیکار شدند و تعداد زیادی هم از افراد غیر مستقیم شاغل در این صنف تحت تاثیر این تعطیلی‌ها آسیب دیدند.

سلطان محمدی با بیان اینکه بیش از ۲۰ رسته شغلی مرتبط با تالارها بر اثر این تعطیلی‌ها دچار خسارت و آسیب شدند گفت: تالاری که ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد می‌تواند با ۱۵۰ نفر مراسمی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار کند.

وی ادامه داد: ۱۰ تا ۱۵ درصد تالاردارهای کرج ملک‌شان استیجاری است که با شرایط موجود مجبور به فسخ قرارداد شدند، افرادی که مالک تالار هستند میلیاردها تومان سرمایه آنها هدر رفته و همچنان ضرر می‌دهند.

رئیس اتحادیه تالارداران شهرستان کرج، افزود: لازم است با مشورت بزرگان این صنف فکری برای این قشر انجام شود تا از ادامه ضرر و زیان و تشدید بیکاری شاغلان این صنف جلوگیری شود.

  • نویسنده : مانا روشن
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم