خطر جدی نابینایی در قزوین/ ۲ هزار کودک مشکوک به تنبلی چشم شناسایی شد
خطر جدی نابینایی در قزوین/ ۲ هزار کودک مشکوک به تنبلی چشم شناسایی شد

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین با اشاره به معاینه چشم ۳۰ هزار کودک در طرح پیشگیری از معلولیت در قزوین گفت: ۲ هزار کودک مشکوک به تنبلی چشم هستند.

به گزارش وکیل ملت، علیرضا وارثی مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که بعد از ظهر امروز در بستر فضای مجازی برگزار شد با بیان اینکه تنبلی چشم می‌تواند کودک را کم بینا و یا نابینا کند اظهار داشت: در مرحله دوم غربالگری، کودکانی که شدیداً دچار تنبلی چشم شده‌اند شناسایی شده و مراحل درمانی و توان‌بخشی برای خردسالانی که نیاز به خدمات درمانی یا جراحی دارند انجام می‌شود.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین تصریح کرد:همچنین در طرح پیشگیری از معلولیت آگاهی بخشی لازم به خانواده‌هایی که در شرف ازدواج هستند ارائه شده تا از تولد معلولان ژنتیکی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه آزمایش‌های دقیق ژنتیکی با هزینه بسیار کم تا کنون برای ۱۰۰۰ نفر در قزوین انجام شده، افزود: شکل گیری ازدواج‌های فامیلی نیازمند آزمایش‌های دقیق ژنتیکی است چراکه امکان دارد کودکی معلول حاصل این ازدواج باشد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین گفت: هنوز وجود مشکلات ژنتیکی مسبب اصلی تولد افراد با نوعی از معلولیت است بر همین اساس باید زوج‌هایی که نسبت فامیلی دارند حتما آزمایش‌های دقیق ژنتیکی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: در ابتدا مشاوره‌های دقیق به زوجین ارائه شده و شجره ژنتیکی این افراد احصا خواهد شد تا پیش آگاهی‌های لازم به همراه نتایج آزمایش‌ها به افراد داده شود.

وارثی با اشاره به اینکه نزدیک به ۶۰۰خانوار در قزوین دارای دو معلول جسمی، ذهنی و یا حرکتی هستند، گفت: این افراد فاقد مسکن مستقل بوده و در منازل استیجاری زندگی می‌کنند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه این سازمان به دنبال خانه‌دار کردن این افراد است، عنوان کرد: تامین ۲۲۴ خانه برای این خانواده‌ها بر عهده خیرین قرار گرفته در حالی که در مناطق روستایی نیز با همکاری بنیاد مسکن در تلاشیم تا مسکن ۲ هزار خانواده محروم را تامین کنیم.

وارثی با اشاره به اینکه امیدواریم هیچ معلول توانمندی در جامعه بیکار نباشد عنوان کرد: با ایجاد بیش از ۴۶۸ شغل پایدار برای معلولان قزوینی از طریق تسهیلات بانکی، معرفی به کارفرماها و حمایت‌های بیمه‌ای در این خصوص همت گماشته‌ایم.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: ۵۳ مرکز ارائه خدمت بهزیستی در قزوین افتتاح می‌شود تا به خدمت رسانی بهتر برای معلولان پرداخته شود.

وی افزود: شرایط استخدام و جذب نیرو در سطح استان از وحدت جدی برخوردار بوده و به همین سبب ۹۵ درصد از خدمات به بخش خصوصی واگذار شده است.

وارثی عنوان کرد: تا به امروز این خدمات توسط مجتمعات خدمات بهزیستی انجام شده و به ازای ارجاع هر پرونده‌ای، مبالغی را به عنوان سرانه به حساب مددکاران واریز کردیم تا به ارائه خدمات به معلولان بپردازند.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم