نخستین نگارخانه تخصصی هنرهای مینیاتور کشور در البرز گشایش یافت
نخستین نگارخانه تخصصی هنرهای مینیاتور کشور در البرز گشایش یافت
نخستین نگارخانه تخصصی هنرهای مینیاتور کشور به نام استاد محمد باقرآقا میری از پیشکسوتان نام آشنای این رشته روز چهارشنبه با حضور وزیر آموزش و پرورش در کانون فرهنگی شهید فهمیده استان البرز گشایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت نگارگری، هنری است که درآن هنرمند نگارگر آنچه را که در پرده خیال دیده به تصویر می ‌کشد و با چنگ انداختن به ریسمان معنوی و بهره‌گیری از تعالیم اسلامی، مفاهیم فرهنگی به خلق اثر هنری ایرانی اسلامی می‌پردازد.

نگارگری ایرانی به عنوان هنری برگرفته از مفاهیمی چون تعالی روح و رسیدن به عالم معنا و جاودانگی با نگرش حقیقت‌گرا و هنر قدسی در سراسر دنیا شناخته شده است.

آموزش و پرورش استان البرز برای راه اندازی این نگارخانه در فضای نمایشگاهی کانون فرهنگی تربیتی شهید محمد حسین فهمیده کرج  ۶۵۰ میلیون ریال هزینه کرده است.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز گفت: راه اندازی این نگارخانه در راستای حفظ، آموزش و انتقال هنر اصیل ایرانی – اسلامی به نسل نو و تربیت نیروهای متخصص و مجرب در حوزه هنرنگارگری در دستور کاری قرار گرفت.

سالار قاسمی با اشاره به اینکه در کانون شهید فهمیده برای تنها استاد نگارگری استان البرز اتاق کار در نظر گرفته شده است، افزود: به نمایش در آمدن تعدادی از آثار فاخر استاد محمدباقر آقامیری  در این نگارخانه برای بازدید عموم می تواند نقش موثری در ایجاد انگیزه و توجه به آموزش و فراگیری هنر تخصصی نگارگری در بین گروه سنی دانش آموزی، والدین، جوانان و فرهنگیان علاقه مند به این هنر زیبا و اصیل داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: هنرمندان از گروه های اصلی جامعه هستند که با حمایت و تبلیغ فعالیت های ارزشمند آنان،  بستر تعالی و سلامت جامعه فراهم می آورند.

قاسمی  یادآورشد: استاد آقا میری که بخشی از هویت نگارگری ایران اسلامی است، سال ها برای این سرزمین افتخارآفرینی کرده و با خلق آثاری روح نواز و تربیت شاگردان هنرمند نام خود را در تاریخ هنر و فرهنگ کشور ماندگار کرده است.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: با استقرار دفترکاری این استاد توانمند در کانون شهید فهمیده کرج  امکان برگزاری کلاس های آموزشی برای علاقه مندان این رشته مهم هنری در استان فراهم آمده است.

وی تصریح کرد: بازدید ازآثار فاخر استاد محمد باقری آقا میری در نگارخانه کانون فرهنگی تربیتی شهید محمد حسین فهمیده کرج در ساعات کاری این کانون برای عموم آزاد است.

قاسمی تاکید کرد: ۱۳ نگارخانه با محورهای مختلف هنری نیز  امروز در سایر استان های کشور از سوی معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در کانون های فرهنگی تربیتی کشور افتتاح شد.