وعده وزارت نیرو برای تامین حق آبه کرج
وعده وزارت نیرو برای تامین حق آبه کرج
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: وزیر نیرو قول داده با افزایش حق آیه رودخانه کرج از بروز مشکل زیست محیطی در جریان انتقال آب این رودخانه جلوگیری شود.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، حسن مددی با اشاره به وعده وزارت نیرو برای حل نگرانی های مردم و مسوولان استان در زمینه کاهش میزان حق آبه و بیم به خطر افتادن محیط زیست منطقه اظهار داشت: دغدغه های موجود در خصوص پروژه انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران از طریق تونل، موجب شد تا این موضوع مورد پیگیری تلفنی و مکتوب دادستانی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بر اساس مکاتبه وزیر نیرو اعلام شده که از آنجایی که این طرح در کمیسیون امور زیر بنایی محیط زیست هیات دولت تصویب شده دغدغه های محیط زیستی در اجرای آن اعمال شده است.

مددی گفت: وزارت نیرو همچنین اعلام کرده که حق آبه رودخانه کرج معادل ۶۴.۵ میلیون کیلومتر مربع در سال است که بخشی از آن از منابع میان حوضه ای و در صورت کمبود از طریق رها سازی سد کرج تامین می شود.

وی ادامه داد: همچنین بر این اساس با توجه به ظرفیت های تصفیه خانه های یک و ۲ تهران و استقرار آبگیر بیلقان، حق آبه رودخانه کرج در خشک ترین سال ها نیز چندین برابر نیاز زیست محیطی این رودخانه خواهد بود و جای نگرانی ندارد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از افزایش سهیمه آب شرب کرج بر اساس مکاتبه وزیر نیرو خبر داد و گفت: مصرف آب شرب استان هم اکنون حدود ۲۶۰ میلیون متر مکعب است که سهم تخصیصی آب شرب استان از سد امیر کبیر و طالقان از ۵۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: همچنین بنا بر اعلام وزارت نیرو، درصد بهره مندی استان از آب های سطحی از ۲۰ به ۴۰ درصد افزایش می یابد.

  • نویسنده : مانا روشن
  • منبع خبر : دادگستری البرز