ابتلای بیش از ۳۵ هزار زنجانی به کرونا
ابتلای بیش از ۳۵ هزار زنجانی به کرونا

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ۳۵ هزار و ۱۵۷ زنجانی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که از این مجموع ۸۳۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش وکیل ملت، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، از اسفندماه سال‌گذشته تاکنون ابتلای قطعی ۵ هزار و ۶۳۳ نفر از بیماران بستری در استان زنجان به کووید ۱۹ بر اساس تست‌های آزمایشگاهی ثابت شده که ۴ هزار و ۵۲۵ نفر از آن‌ها بعد از بهبود از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

بر اساس همین گزارش آمار بیماران سرپایی به کووید ۱۹ از آغاز شیوع ویروس کرونا در این استان، بر اساس تست‌های آزمایشگاهی ۲۹ هزار و ۵۲۴ مورد بوده است که ۳۹۸ مورد از آن‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است که با این حساب مجموع مبتلایان به این بیماری در استان به ۳۵ هزار و ۱۵۷ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۶۴۵ نفر در بیمارستان‌های استان زنجان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ و یا مشکوک بودن بستری هستند که ۴۵ مورد از این آمار جزو مبتلایان روز هستند.

براساس همین گزارش آمار تجمیعی بیماران بستری شده در بیمارستان‌های استان زنجان شامل بیماران مبتلای قطعی به کووید ۱۹ و همچنین مشکوک ۱۶ هزار و ۱۴۹ نفر اعلام شده است.

همچنین طی مدت زمان شیوع ویروس کرونا ۸۵۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که هشت نفر از آن‌ها جزو آمار روزانه بوده‌اند.

اشغال ۷۰۰ تخت بیمارستانی توسط بیماران کرونایی

 فتح‌الله حقیقی در تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در سطح استان با بیان اینکه ۱۵۰ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار دارند و شهرستان‌های زنجان، ابهر و خدابنده نیز در استان زنجان در وضعیت قرمز قرار دارند، افزود: بر اساس تجربه‌ای که در شهرستان خرم‌دره داشتیم با اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای و رعایت مردم و اصناف دیدیم که آن شهرستان از وضعیت قرمز خارج شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان زنجان گفت: نزدیک به ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند و تا به امروز ۸۵۰ نفر بخاطر ابتلا به این ویروس منحوس در استان جان باخته‌اند و این آمارها بیانگر آن است که اگر شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت نشود باید منتظر حوادث تلخ تری باشیم.

مقام عالی استان زنجان ادامه داد: اگر طی این دو هفته مردم رعایت اصول بهداشتی را جدی بگیرند قطعا شاهد کاهش تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا خواهیم بود.

استاندار زنجان به نمونه برداری و یا بستری شدن بیش از ۱۶ هزار نفر از شهروندان استان بخاطر کرونا در استان اشاره کرد و افزود: هرچقدر زمان تشخیص بیماری سریع‌تر باشد روند درمان و مراقبت موثرتر خواهد بود و در استان نیز از کیت‌های تشخیص سریع بیماری بزودی استفاده خواهد شد.

وی با قدردانی از رعایت اصناف و مردم در روز نخست اعمال محدودیت‌های کرونایی، خاطرنشان کرد: اگر رعایت شیوه نامه‌ها به همین صوت ادامه داشته باشد ممکن است زمان اجرای محدودیت‌ها کمتر از دو هفته هم باشد ولی باید بدانیم رعایت اصول بهداشتی و شیوه‌نامه‌ها نباید مقطعی باشد بلکه تا درمان قطعی ویروس کرونا با جدیت باید رعایت شوند.

در حال حاضر شهرستان‌های زنجان، ابهر و خدابنده در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

همچنین شهرستان‌های خرم دره، طارم، ماهنشان و سلطانیه در وضعیت نارنجی و شهرستان ایجرود نیز در وضعیت زرد کرونا قرار دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس