۳ مسیر وزارت بهداشت برای تأمین واکسن کرونا
۳ مسیر وزارت بهداشت برای تأمین واکسن کرونا
وقتی وزیر وعده تامین واکسن می دهد/ اجازه آزمایش انسانی واکسن ایرانی صادر می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت وزیر بهداشت گفته است: از سه مسیر کار تأمین واکسن کووید۱۹ را دنبال می‌‌کنیم. امیدواریم از روزهای آینده، اجازه کلینیکال ترایال (کارآزمایی بالینی) انسانی برای حداقل یکی از دو مدل واکسن‌های کرونای ایرانی داده شود.

دکتر سعید نمکی اظهار کرد: اول، خرید واکسن از منابعی است که در دنیا تأیید شدند، اختیار تعیین منبع خرید با خودمان است و ۴ منبع را برای خرید تعیین کردیم که قرار است ۱۸ میلیون دوز خریداری کنیم، مقداری نیز از طریق مذاکره با واکسن‌سازهای دنیا برای خرید در نظر داریم.

وی در خصوص مسیر دوم خرید واکسن می گوید: مسیر دوم را در قالب قرارداد مشترک، تولید داخل و همراهی دانش فنی بیرون دنبال می‌کنیم و با دو سه کشور در این زمینه خوب پیش رفته‌ایم.

نمکی ادامه داد: مسیر سوم نیز تکیه بر دانش و تولید داخلی است.

او در خصوص مسیر سوم اینگونه توضیح می دهد که گزارش چهار مورد از واکسن‌های تولید داخل را به سازمان جهانی بهداشت داده‌ایم و امیدواریم از روزهای آینده، اجازه کلینیکال ترایال (کارآزمایی بالینی) انسانی برای حداقل یکی از این واکسن‌های کرونا داده شود.

۲۸ آبان ماه دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا ضمن تشریح جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، گفت: : تمام واکسن‌ها در مرحله پره کلینیکال یا قبل از بالینی قرار دارند و امید می‌رود حداقل ۴ واکسن بتوانند در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فاز ۳ انسانی را آغاز کنند.

مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ واکسن ایرانی مجوز ورود به فاز انسانی را نگرفته است، گفت: اگر کد اخلاق هم بگیرند تا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکنند به عنوان پیشرفت تلقی نمی‌شود؛ پیشرفت زمانی حاصل می‌شود که سازمان غذا و دارو مجوز کار بالینی واکسن را صادر کند. کد اخلاق نیز یکی از ضرورت‌های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی ندهد، سازمان غذا و دارو هم مجوزی برای کارآزمایی بالینی صادر نمی‌کند.

وی افزود: ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

گفته می شود معاونت علمی ریاست جمهوری، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و چند شرکت دانش بنیان به طور شبانه‌روزی مشغول تحقیق بر روی واکسن ایرانی کرونا هستند. که از بین  ۱۲ شرکت ۸ شرکت مراحل موثری داشته و ۴ شرکت بزودی وارد مراحل تست انسانی میشوند. این شرکتها همان ۴ شرکتی هستند که وزیر بهداشت اعلام کرده به زودی از سازمان بهداشت جهانی مجوز تست انسانی کرونا را خواهند گرفت.

برخی منابع آغاز تست انسانی را روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۴ و ۵ آذرماه اعلام کرده اند.

  • نویسنده : ایمان محمدی