خودکفایی در تولید چادر مشکی !
خودکفایی در تولید چادر مشکی !
«در تولید گرید چادر مشکی با کیفیتی بالاتر از نمونه‌های خارجی به خودکفایی رسیده‌ایم» این جمله را سیدرضا قاسمی‌شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان گفته و اعلام کرده است: با برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده طی سه تا چهار ماهه، در هر مرحله حدود 2 هزار تن در بازار بورس برای تامین نیاز داخلی اولیه چادر مشکی را عرضه کنیم. قبلا این مواد از چین و کره‌جنوبی وارد می‌شد، ولی حالا دیگر نیازی به واردات و خروج ارز از کشور نیست.

یه گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت وی ادامه می دهد: از سال گذشته یک کار تحقیقاتی مشترکی را برای تولید گرید چادر مشکی شروع کردیم. تقریبا اوایل امسال به تولید پایلوت و انبوه این گرید رسیدیم و برای فروش آن با دو تا شرکت بزرگ شرکت نخ زاگرس و شرکت حجاب بروجرد وارد تعامل و همکاری شدیم. چون تولید چادر مشکی در سه مرحله صورت می‌گیرد.

وی می افزاید: بر اساس آخرین استعلامی که من از شرکت حجاب بروجرد کردم، چادر مشکی با کیفیتی به مراتب بهتر از چادر مشکی‌های وارداتی، با قیمت یک قواره ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان تولید می‌شود. ضمن اینکه سبک‌تر است، الکتریسته ساکن تولید نمی‌کند. از روی سر خانم‌ها سُر نمی‌خورد. چادر تولیدی بور هم نمی‌شود و رنگش واقعا مشکی است.

پیش از این و در نیمه تیرماه امسال جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرده بود که به خودکفایی در تولید چادر مشکی رسیده ایم.

وی در مراسم افتتاح خط تولید گرید چادر مشکی درا یران گفته بود: برای نخستین بار در کشور، ۲۸ تا ۳۰ هزار تن نیاز سالانه کشور به این گرید تأمین و کشور از واردات این محصول کاملاً بی نیاز خواهد شد.

این در حالی است که پتروشیمی شهید تندگویان به عنوان تنها تولید کننده مواد اولیه تولید نخ چادر مشکی در ایران توانایی عرضه سه یا چهار مرحله ۲ هزار تنی در بورس را دارد. این بدان معنی است که تنها تولید کننده مواد اولیه چادر تنها می تواند در خوشبینانه ترین حالت ۱۰ هزار تن مواد اولیه برای تولید چادر تولید نماید.

لازم به توضیح است پتروشیمی شهید تندگویان تنها تولیدکننده پت در ایران است. تولیدات اصلی در خانواده پت (پلی اتیلن ترفتالات( PET)   شامل پت گرید نساجی و پت گرید بطری است. این دو نوع پت تنها در پتروشیمی شهید تندگویان تولید شده و بر حسب نیاز بازار و تقاضای صنایع پایین‌دستی در بورس کالا عرضه می‌شود