۶۰ درصد دانش آموزان استثنایی قزوین در مدارس عادی تحصیل می‌کنند
۶۰ درصد دانش آموزان استثنایی قزوین در مدارس عادی تحصیل می‌کنند

رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان قزوین گفت: هم اکنون ۶۰ درصد دانش آموزان استثنایی استان در مدارس عادی و به صورت تلفیقی مشغول تحصیل هستند.

به گزارش وکیل ملت، سید معرفت الله احمدی افزود: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی برای همه دانش آموزان لازم التعلیم ضروری است .

وی با بیان اینکه در یک دهه اخیر توجه ویژه ای به دانش آموزان استثنایی شده است ، اظهار داشت: در راستای تحقق عدالت آموزشی شرایط حضور دانش آموزان استثنایی در کنار سایر دانش آموزان عادی فراهم شده و مهارت آموزی و توانمند سازی این افراد در دستور کار قرار گرفته است.

احمدی اضافه کرد: تلاش شده تا برخی از دانش آموزان استثنایی که حداقل‌ توانایی برای حضور در مدارس عادی را دارند با فراهم ساختن برخی امکانات اولیه این فرصت در اختیار آنها قرار گیرد و بتوانند در نزدبکی محل سکونت و با سایر دانش آموزان به تحصیل بپردازند.

این مسوول با بیان اینکه سرانه آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه ۲ برابر دانش آموزان عادی است  ، اضافه کزد: هم اکنون یک هزار و ۵۰۰ دانش آموز با معلولیت شنوایی ، بینایی، جسمی ، حرکتی و اوتیسم باهوش در کنار دانش آموزان عادی استان مشغول تحصیل هستند.

احمدی تصریح کرد: کودکان با نیازهای ویژه علی‌رغم وجود ضعف جسمانی از توانایی‌ خاصی برخوردارند و نیاز به آموزش های ویژه برای به فعلیت رسیدن استعدادشان دارند.

وی افزود: در حال حاضر یک هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه ذهنی، شنوایی، بینایی، جسمی حرکتی، چند معلولیتی و اوتیسم در مدارس استثنایی مشغول به تحصیل‌اند و برخی از خانواده‌ها که دارای بیش از یک کودک معلول هستند در شرایط کرونا نیاز به حمایت مادی و معنوی بیشتری از سوی هستند.

رییس اداره آموزش استثنایی استان قزوین با بیان اینکه باید نگرش جامعه را نسبت به معلولان تغییر داد، افزود: وجود معلمان متخصص و ماهر  در مدارس و مراکز با نیازهای ویژه و با استفادا از شیوه های نوین آموزشی شرایط مهارت آموزی و تحصیلی این  دانش آموزان را نسبت به گذشته راحت تر می‌کند.

استان قزوین دارای ۲۸ واحد آموزشی و مرکز آموزش استثنایی در استان قزوین فعال است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا