۱۷۰ میلیارد تومان برای بازسازی واحدهای سیل زده کردستان هزینه شد
۱۷۰ میلیارد تومان برای بازسازی واحدهای سیل زده کردستان هزینه شد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان گفت: برای بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده در این استان، ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شد که شامل ۱۲۳ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض بوده است.

به ،زارش وکیل ملت، رضا قادری روز دوشنبه در گفت و گوی خبری اظهار داشت: کردستان نیز مانند بسیاری از استان‌های کشور از بارندگی‌های اوایل بهار سال ۹۸ تحت تاثیر قرار گرفت که بر اساس ارزیابی های انجام شد،  بیش از ۲ هزار واحد مسکونی آسیب دیدند.

وی با بیان اینکه برای بازسازی این واحدها همچنین ۲۰۰ هزار کیسه سیمان اختصاص یافت، افزود: از این تعداد، ۲۸۳ واحد شامل ۱۰۰ واحد شهری و ۱۸۳ واحد روستایی نیاز به تعمیرات داشت و حدود یک هزار و ۸۱۳ واحد شامل یک هزار و ۷۱۵ واحد روستایی و ۹۸ واحد شهری هم نیازمند بازسازی بودند.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان با اشاره به اعتبار اختصاص یافته برای تعمیر و بازسازی این واحدها اضافه کرد: برای هر واحد تعمیری ۱۵ میلیون تومان تسهیلات کم بهره و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض تعلق گرفت.

قادری یادآور شد: برای احداث واحدهای شهری نیز مبلغ ۶۵ میلیون تومان تسهیلات و ۲۹ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و برای احداث هر واحد روستایی نیز ۵۵ میلیون تومان تسهیلات، ۲۱ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه مقام معظم رهبری اختصاص یافت.

وی تاکید کرد: از مجموع واحدهای آسیب دیده در اثر وقوع سیل فروردین پارسال، ۳۵ واحد در بانه، ۳۳ واحد در بیجار، ۶ واحد در دهگلان، ۵ واحد در سنندج، ۱۰ واحد در قروه، هشت واحد در کامیاران و یک واحد شهری در مریوان قرار داشتند.

قادری گفت: واحدهای مسکونی آسیب دیده روستایی در بیجار ۵۳۸ واحد، قروه ۴۹۸ واحد، دهگلان ۳۹۵، دیواندره ۱۲۳، بانه ۲۰، سنندج ۸۶، کامیاران ۴۶ و مریوان ۹ واحد مسکونی قرار داشتند که کار بازسازی آنها نیز به اتمام رسیده ضمن اینکه نظارت و پروانه ساختمانی این واحدها بصورت کاملا رایگان انجام شد.

کردستان در نیمه اول فروردین در ۲ نوبت شامل سه تا ۶ و ۱۰ تا ۱۳ فرودین شاهد بارش‌های متناوب باران و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها بود که خسارت‌هایی را در بخش‌های مختلف از جمله واحدهای مسکونی بوجود آورد.

از جمعیت یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری کردستان، ۲۹ درصد آن یعنی ۴۶۹ هزار نفر در هزار و ۶۹۵ روستا سکونت دارند.

این استان دارای ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی و یک هزار و ۶۰۵ روستای دارای سکنه است و براساس سرشماری سال ۹۵، تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کردستان یک هزار و ۳۱۵ روستا است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا