شورای شهر بوشهر یا دورهمی عصرگاهی!
شورای شهر بوشهر یا دورهمی عصرگاهی!

شورای شهر بوشهر با ترکیب جدید ۶ نفره در شرایطی یک ماه از فعالیتش می گذرد که اغلب جلسات آن به دور هم نیشنی عصرگاهی شباهت دارد.

به گزارش وکیل ملت، در پی تعلیق ۶ عضو شورای شهر بوشهر، ترکیب جدید این شورا با حضور ۳ عضو پیشین و ۳ عضو علی البدل از ۲۰ آبان ماه با انتخاب داریوش پوربهی به عنوان رییس فعالیت خود را آغاز کرد.

طی این مدت، ساکنان عمارت امیریه بعدازظهر روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته نشست علنی داشته اند، اما نگاهی به آنچه در این جلسات می گذرد، نبود طرح یا لایحه ای در دستور کار مشهود است و صرفا همه چیز به گفت و شنود اعضا با شهردار یا معاونین وی خلاصه گردیده است.

تنها در هفته دوم فعالیت این شورا، چند لایحه درخصوص تعیین تکلیف نیروهای شرکتی شهرداری تصویب شد که به دلیل اتفاقات رخ داده برای اعضای سابق شورا، قرارداد آنها بلاتکلیف مانده بود.

اما س از آن لوایح، جلسات دو روز در هفته صحن علنی شورای شهر مرکز استان به نطق های اعضای شورا خطاب به شهردار یا معاونان وی اختصاص یافته، سخنان نظیر وضعیت حقوق نیروهای شرکتی چندین بار تکرار شده است.

این سبک مدیریت شورا عملا به دور همی عصرگاهی شباهت پیدا کرده و عملا گرهی از مدیریت شهری برنمی دارد.

خبر می رسد برخی لوایح شهرداری چند هفته بین هیات رییسه و کمیسیون ها دست به دست می شود که عملا منجر به کاغذبازی اداری شده است.

در جلسه عصر یکشنبه شورای شهر بوشهر نیز با حضور ۶ عضو به همراه شهردار و معاونان وی برگزار شد، پس از نطق های تکراری اعضا پیرامون نیروهای شرکتی، ضرورت تعیین پیمانکاران توانمند برای پروژه ها و رسیدگی به بافت تاریخی، شهردار نیز توضیحاتی داد.

اتفاقی که تذکر عبدالخالق بزرگرزاده عضو شورا را هم در پی داشت که از رییس شورا خواست تا لوایح در نوبت انتظار را سریع تر به صحن بیاورد تا نتیجه آن مشخص شود.

همچنین معاون خدمات شهری درباره کیوسک ها و ضرورت تعیین تکلیف قرارداد آنها سخن گفت که به گفته رییس شورا، این موضوع در اختیار شهرداری است و خودشان براساس قوانین پیگیری کنند.

معاون توسعه مدیریت شهرداری هم مشکل پیش آمده برای تعدیل نیروهای شرکتی را ناشی از نیروهای سفارشی بیش از قرارداد شرکت ها در ادوار گذشته دانست و گفت: این موضوع با تذکر دستگاههای نظارتی مواجه شده و عملا شرکت های طرف قرارداد خصوصا در سازمان پسماند و فضای سبز بخاطر گرفتن این نیروهای مازاد، حاضر به پرداخت جرایم کم کاری نبوده و امکان نظارت بر آنها نداشتیم.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هم در سخنانش از پیگیری جشنواره سمپوزیوم بوشهر و ایجاد اولین خانه خدمات اجتماعی یا گرمخانه برای متکدیان خبر داد.

انتظار می رود هیات رییسه شورای شهر بوشهر با تعیین دستور کار مشخص برای جلسات، به دعوت از همکاران و برگزاری این نشست ها اقدام کند، ضمن اینکه در فرصت پیش آمده، از مدیران مرتبط با مدیریت شهری برای هم اندیشی و کمک به مشکلات در صحن شورا دعوت کرد.

به هرحال اگر شورا مصوبه و لایحه ای ندارد، برگزاری هفتگی دو جلسه الزامی نیست و می توان براساس قانون، به همان دو جلسه رسمی در هر ماه اکتفا کرد، مگر آنکه برخی به دریافت حق الجلسه اصرار داشته باشند.

  • منبع خبر : پایگاه خبری خلیج فارس