استان بوشهر به قطب تولید کود فسفاته در کشور تبدیل می‌شود
استان بوشهر به قطب تولید کود فسفاته در کشور تبدیل می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: با راه‌اندازی واحدهای تولید کود فسفاته در استان بوشهر، این استان به قطب تولید کود فسفاته در کشور در تامین نیاز اراضی کشاورزی تبدیل می‌شود.

به گزارش وکیل ملت، سعید زرین‌فر در بررسی روند تولید کود فسفات در بوشهر با بیان اینکه قبلا این محصول مورد نیاز بخش کشاورزی با ارز دولتی وارد می‌شد، اظهار کرد: سه واحد تولید کننده کود فسفاته استان بوشهر نیمه فعال و راکد بود که خوشبختانه با پیگیری‌های مدیریت استان و همکاری بانک عامل و دستگاه‌های اجرایی مختلف واحدهای تولید کود فسفات در منطقه ویژه و شهرک صنعتی بوشهر فعال شد.

وی با اشاره به واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید کود فسفاته به بندر بوشهر خاطر نشان کرد: در این راستا برای توسعه و تامین زیرساخت‌های لازم مانند تامین آب، گاز کارخانه‌های تولید کود فسفات در نشستی تصمیمات لازم ارائه شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه ۲ کارخانه تولید کودفسفات راه‌اندازی شده است، گفت: کارخانه سوم نیز به‌زودی فعالیت آن آغاز می‌شود.

زرین‌فر با اشاره به تولید کود فسفات مورد نیاز بخش کشاورزی کشور در بوشهر تصریح کرد: با راه‌اندازی کارخانه‌های یاد شده و تامین مواد اولیه، زمینه تولید کود فسفات مورد نیاز بخش کشاورزی کشور در استان بوشهر سالانه فراهم می‌شود.

وی ظرفیت استان بوشهر در محورهای مختلف اقتصادی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: این استان از توانمندی و قابلیت بالایی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و تولیدی برخوردار است به‌گونه‌ای که قطب و پایتخت انرژی کشور در عرصه تولید گاز، در محصولات آبزیان پرورشی استان برتر، تولید گوشت مرغ و واحدهایی در این زمینه نیز از مناطق مهم کشور است.

وی در تولید محصول خارج از فصل گوجه‌فرنگی، استان بوشهر را قطب تولید این محصول در کشور دانست و تصریح کرد: با راه‌اندازی و فعال شدن واحدهای تولید کود فسفاته در استان بوشهر، مدل دیگری به مدال‌های استان بوشهر افزوده و به قطب تولید کود فسفاته تبدیل می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه کود فسفاته به شدت مورد نیاز بخش کشاورزی کشور است، گفت: به‌زودی کارخانه‌های تولید کود فسفاته در بوشهر نیاز بخش کشاورزی کشور به این محصول تامین می‌کنند و از واردات این محصول جلوگیری می‌شود.

زرین‌فر بیان کرد: با فعال شدن واحدهای تولید کود فسفاته در استان بوشهر ضمن تامین نیاز کشور، نگاه ویژه‌ای به صادرات آن شده است چراکه کود فسفاته بازار خوبی در دیگر کشورها دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا