پیک بعدی کرونا، بعد از شب یلدا می‌آید
پیک بعدی کرونا، بعد از شب یلدا می‌آید

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان نسبت به برگزاری دورهمی‌های شب یلدا هشدار داد و گفت: در صورت عدم رعایت و برگزاری دورهمی شب یلدا، احتمال افزایش سریع موارد بیماری و افزایش مرگ و میر و حتی وقوع پیک سوم بیماری وجود دارد.

بهگزارش وکیل ملت، دکتر شکراله سلمان‌زاده با اشاره به آغاز روند نزولی موارد بیماری در جنوب غرب خوزستان، اظهار کرد: وضعیت بیماری از حالت ثابت به نزولی تغییر پیدا کرده است؛ اعمال محدودیت‌ها و افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و احتمالا عدم برگزاری دورهمی‌های خانوادگی، در کاهش بیماری تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: البته فعالیت ویروس به گونه‌ای است که افت و خیز دارد؛ پس از وقوع پیک بیماری، روند بیماری نزولی می‌شود و ممکن است مجددا پیک رخ دهد.

سلمان‌زاده بیان کرد: در صورتی که مردم بیماری را دست کم بگیرند و به خوبی به دستورالعمل‌های بهداشتی عمل نکنند، احتمال وقوع پیک سوم بیماری در خوزستان وجود دارد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به در پیش بودن شب یلدا، تصریح کرد: از دیرباز در ایران سنت این بوده است که اقوام در شب یلدا دور هم و به ویژه در خانه بزرگان اقوام جمع می‌شوند اما باید امسال این سنت شب یلدا را کنار بگذارند و از طریق فضای مجازی، دید و بازدید کنند.

وی افزود: حضور در خانه افراد مسن می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ با توجه به اینکه افراد جوان معمولا بدون علامت یا با علائم خفیف به کرونا مبتلا می‌شوند، می‌توانند بیماری را به سالمندان منتقل کنند و افراد سالمند مستعد ابتلا به نوع شدید بیماری هستند بنابراین در صورت انتقال بیماری به این افراد، احتمال مرگ و میر آن‌ها نیز وجود دارد پس باید دورهمی‌های شب یلدا لغو شوند.

سلمان‌زاده بیان کرد: تجربه چند ماه گذشته نشان می‌دهد در پی هر گونه تجمع، شاهد افزایش موارد بیماری بوده‌ایم و بنابراین در صورت عدم رعایت و برگزاری دورهمی شب یلدا، احتمال افزایش سریع موارد بیماری و افزایش مرگ و میر و حتی وقوع پیک سوم بیماری وجود دارد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا