دستور دادستانی برای شناسایی عاملان تخریب محوطه تاریخی چگاسفلی
دستور دادستانی برای شناسایی عاملان تخریب محوطه تاریخی چگاسفلی

مدیرکل میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به طرح شکایت درباره آسیب به محوطه چگاسفلی، گفت: دادستانی با فوریت موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش وکیل ملت،سیدحکمت‌الله موسوی با اشاره به اتفاقات چند روز گذشته در محوطه باستانی چگاسفلی، افزود: این محوطه تاریخی یکی از محوطه‌های ارزشمند در استان خوزستان است که با تشکیل پایگاه پژوهشی میراث‌فرهنگی در منطقه از سال‌های گذشته موضوع صیانت و حفاظت از این محوطه همواره در دستور کار بوده به گونه‌ای که کمترین میزان تعرض و تخریب در این محوطه مشاهده شده است، یکی دو مورد ساخت‌وساز غیرمجاز در سال‌های پیش نیز در گذشته متوقف شده که پرونده آن‌ها در حال گذراندن سیر قانونی و قضائی و صدور رأی است.

او عنوان کرد: اتفاقاتی که به‌منظور جدول‌کشی برای دفع آب‌های سطحی و بهسازی روستای مستقر بر این تپه تاریخی در چند روز گذشته اتفاق افتاده، اگرچه رسیدگی به موضوع‌های مرتبط با بهسازی روستا و محل اسکان اهالی روستا، موضوع مهم و حقی است و باید به آن توجه شود اما این اقدام خلاف ضوابط مصوب و ابلاغ شده محوطه مذکور است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان ادامه داد: در ضوابط مذکور مشخصاً قید شده که هرگونه اجرای کانال، حفر چاه، تأسیسات آب و فاضلاب، تسطیح و سامان‌دهی آب‌های سطحی ممنوع است.

او اضافه کرد: روز پنجشنبه هفته گذشته به محض اطلاع از حضور بیل مکانیکی در این محوطه باستانی، به موضوع ورود پیدا کردیم و کار متوقف شد. با این حال در روز جمعه نیز مجدداً فعالیت غیرمجاز ادامه پیدا کرد که با حضور مأموران نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی از ادامه کار آن‌ها جلوگیری به عمل آمد.

موسوی بیان کرد: اتفاقی که در این محوطه تاریخی روی داده، غیرقانونی است و این اداره‌کل به صورت جدی و بدون هیچ‌گونه اغماضی این موضوع را دنبال می‌کند و در همین خصوص شکایت رسمی نیز انجام شده است که شاهد همکاری بسیار خوب دستگاه قضائی در این باره هستیم.

او یادآور شد: با تأکید اداره‌کل استان و حمایت فرماندار شهرستان، عملیات جدول‌کشی در این محوطه تاریخی متوقف شده است، با توجه به شکایت انجام شده، گروهی از باستان‌شناسان برای بررسی میزان آسیب به این محوطه تاریخی، در محل حضور خواهند یافت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان اعلام کرد: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد، پی‌کنی موصوف به عرض حدود یک متر و به عمق متوسط ۲۵ سانتی‌متر و در دو جداره جاده و خیابان ورودی به روستا به طول تقریبی ۱۵۰ متر حفر شده است با این حال از آن‌جایی که کار غیرقانونی است، این اداره‌کل موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار داده است.

او گفت: در سال ۱۳۹۶ با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور و مدیران ارشد سازمان وقت، استاندار و مدیرکل وقت استان در راستای تکریم اهالی فرهنگ‌دوست روستا، مقررشد که محل جدیدی برای اهالی روستا و انتقال روستاییان با ایجاد امکانات بهتر رفاهی در دستور کار قرار گیرد، در همین خصوص از سوی پایگاه مطالعات اولیه برای جابه‌جایی روستا به محلی خارج از عرصه تاریخی انجام و مکاتبات متعددی در این خصوص با بنیاد مسکن صورت گرفت، امید است با تلاش و همکاری سایر ارگان‌ها این مهم هرچه زودتر محقق شده و علاوه بر انتقال روستاییان به محلی جدید با تمام امکانات رفاهی، عرصه تاریخی چگاسفلی برای فصل‌های جدید کاوش‌های باستان‌شناسی و حفاظت بیش از پیش محیا شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر