استاندار تهران: زلزله جدی‌ترین مسئله پایتخت است / بیمارستان‌ها ایمن نیستند و برای آن‌ها باید تدابیری جدی اندیشید
استاندار تهران: زلزله جدی‌ترین مسئله پایتخت است / بیمارستان‌ها ایمن نیستند و برای آن‌ها باید تدابیری جدی اندیشید

استاندار تهران زلزله را مهم‌ترین و جدی‌ترین مسئله استان عنوان کرد و گفت: نظام مهندسی و شهرداری که ناظر بر احداث بناها هستند باید ایمن‌سازی بناها را در دستور کار خود داشته باشند و متأسفانه در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌های نهادهایی که در بحران باید ارائه خدمت بدهند مانند بیمارستان‌ها ایمن نیستند و فرسوده و قدیمی شده‌اند و برای آن‌ها باید تدابیری جدی اندیشید.

به گزارش وکیل ملت، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران عصر امروز در جلسه هفته پژوهش و توانمندسازی با محوریت مدیریت بحران در استان، اظهار کرد: بسیاری از شکاف‌ها و خلاءهای علم مدیریت و سایر علوم به وسیله اقدامات پژوهشی حل می‌شوند و برای نمونه ما امسال شاهد این بودیم که ویروس کرونا شرایطی را ایجاد کرد که بسیاری از شرکت‌ها و پژوهشگران در پی تولید واکسن و داروی این ویروس بودند و در کشور ما نیز فعالیت‌های بسیاری انجام گرفته است.

وی در خصوص بحران‌ها محتمل در تهران، گفت: آنچه در استان تهران با آن مواجه هستیم عبارت است از استفاده مجدد از پساب و روان‌آب‌ها، جلوگیری از فرونشست زمین و کنترل زلزله که مهم‌ترین و جدی‌ترین مسئله ما است.

استاندار تهران با اشاره به تجربیات کشورهای دیگر در کنترل زلزله، بیان کرد: اینکه امروزه مردم ژاپن حتی از زلزله‌های ۹ ریشتری هم ایمن هستند به خاطر کارهای علمی و ایمن‌سازی‌های گسترده‌ای که طی سالیان در آن کشور انجام گرفته است.

محسنی بندپی افزود: تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد که علم اکنون به این توانمندی رسیده است که تمام مشکلاتی که ایمنی مردم را به خطر می‌اندازد را حل کند و ما در کشور ظرفیت‎های علمی بسیاری برای حل مشکلات و بحران‌های خود داریم.

وی با تأکید بر بحث آموزش در مقابله با زلزله گفت: اینکه گسل‌های فعال در استان تهران مشخص شده‌اند بسیار خوب بوده اما این گسل‌ها مردم را نگران کرده است و ما باید برای حل نگرانی و آمادگی برای بحران‌ها آمادگی لازم را داشته باشیم و این آمادگی چند محور دارد که رکن اصلی آن آموزش عمومی مردم است.

استاندار تهران اضافه کرد: علاوه بر آموزش همگانی مردم در خصوص زلزله، فراهم کردن دستگاه‌های زلزله نگاری، امکانات و پناهگاه‌ها برای شرایط بحرانی نیز باید در دستور کار قرار بگیرد چرا که ما رتبه سوم و یا چهارم را در میزان بلایای طبیعی در آسیا داریم و از ۲۰ یا ۳۰ بلای طبیعی همه را تقریباً تجربه کرده‌ایم.

عقب ماندگی در ایمن‌سازی ساختمان‌ها

محسنی بندپی ایمن‌سازی بناها را یکی دیگر از محورهای آمادگی و تلاش برای پیشگیری از بحران دانست و تشریح کرد: در رابطه با ایمن‌سازی خانه‌ها و سایر بناها در روستاهای کشور، بنیاد مسکن متولی امر شده و اقدامات خوبی نیز انجام پذیرفته است اما ما در استان تهران در خصوص ایمن‌سازی ساختمان‌ها عقب ماندگی داریم.

وی ادامه داد: نظام مهندسی و شهرداری که ناظر بر احداث بناها هستند باید این موضوع را در دستور کار خود داشته باشند و متأسفانه در حال حاضر بسیاری از ساختمان‌های نهادهایی که در بحران باید ارائه خدمت بدهند، مانند بیمارستان‌ها، ایمن نیستند و فرسوده و قدیمی شده‌اند و برای آن‌ها باید تدابیری جدی اندیشید.

استاندار تهران در پایان با تأکید بر لزوم پیشگیری از بحران و ارجحیت آن بر اقدامات پسینی، گفت: ما نباید با اخبار ناامیدکننده اذهان عمومی را مشوش کنیم اما باید چکشی بر سر مسئولان بزنیم تا به پیشگیری از بحران اهتمام داشته باشند و باید توجه داشته باشیم که ما وظیفه داریم در استان اصل پیشگیری را رعایت کنیم چراکه پیشگیری شمولیت و جامعیتش بسیار بیشتر از اقدامات پسینی مقطعی است.
در این جلسه محمد تارتار پژوهشگر حوزه زلزله‌شناسی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله به بیان گزارشی در خصوص پژوهش‌های انجام گرفته در خصوص گسل‌های تهران پرداخت.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس