کوچه‌های قدیمی کرج نونوار می‌شود
کوچه‌های قدیمی کرج نونوار می‌شود
رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و بافت‌های فرسوده شورای شهر کرج گفت: بازسازی کوچه‌ها و معابر خلج آباد، حصار و سرجوب به‌عنوان مناطقی که بافت فرسوده زیادی را در خود جای‌داده‌اند از برنامه‌های فعلی این کمیسیون است.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، احد رسولی در چهل و هفتمین جلسه کمیسیون شهرسازی، معماری و بافت‌های فرسوده شورای شهر کرج افزود: این اقدام باهدف حفظ هویت و فرهنگ بومی، ایجاد گردشگری روستایی در بستر طبیعی محله، ساماندهی بافت ناکارآمد با تأکید بر حفظ الگوی مسکن سنتی و متناسب با اقلیم منطقه،رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش سطح درآمد طراحی‌شده است.

وی به تصویب طرح بازسازی کوچه‌های منطقه خلج آباد، حصار و سرجوب و جایگاه و کارکرد آن در شهر پرداخت و گفت: نواحی خلج آباد، حصار و سرجوب در شرقی‌ترین نواحی شهر کرج در بین نواحی کوهپایه‌ای و بستر رودخانه قرار دارند، این نواحی افزون بر اینکه در دوره‌های زمانی مختلف در نزدیکی مسیرهای ارتباطی اصلی و کانون‌های زیستی اصلی منطقه کرج قرار داشته‌اند از دیرباز به‌عنوان یک منطقه با هویت طبیعی ارزشمند و دارای قابلیت‌های بالای باغداری و کشاورزی شناخته‌شده است.

وی گفت: باوجود توسعه شهری گسترده در منطقه کرج به‌ویژه در نیم‌قرن گذشته، نواحی خلج آباد، حصار و سرجوب از معدود نواحی هستند که یکپارچگی و تنوع هویتی خود، شامل جنبه‌های ارتباطی، طبیعی و سکونتی خود را هم‌زمان حفظ کرده‌اند و به‌این‌ترتیب ساختار یکپارچه پهنه‌های سبز و مسیرهای ارتباطی آن، به‌عنوان نمادی از منطقه و شهر کرج در اذهان مردم کرج و استان‌های مجاور شناخته می‌شوند.

خزانه‌دار شورای شهر کرج بابیان اینکه بازسازی کوچه‌ها و معابر خلج آباد، حصار و سرجوب به‌عنوان مناطقی که بافت فرسوده زیادی را در خود جای‌داده‌اند از برنامه‌های فعلی این کمیسیون است، گفت: موضوعاتی که مبنای اصلی پیشنهاد انجام طرح موضعی در نواحی خلج آباد، حصار و سرجوب هستند، از یک‌سو مرتبط با لزوم حل مشکلات موجود در این منطقه هستند و از سوی دیگر، مبتنی بر پتانسیل‌های ویژه و اهمیت این مناطق در ساختار فراغتی، اقتصادی و زیست‌محیطی شهر هستند.

رسولی افزود: مهم‌ترین ضرورت‌های طراحی و اجرای پروژه بازسازی کوچه‌های خلج آباد، حصار و سرجوب و خرده فضاهای رهاشده در این نواحی عبارت‌اند از پتانسیل‌های محدوده در ساماندهی ساختار فضایی منطقه و ارتقای فعالیت‌های فراغتی و گردشگری روستایی نواحی دربرگیرنده کرج مرکزی و پیرامون آن، از زمانی که جزئی از یک ناحیه روستایی کوچک به شمار می‌روند دارای نقش غالب گردشگری و گذران اوقات فراغت به‌ویژه برای ساکنان شهر تهران بوده‌اند.

وی یادآور شد: محله خلج آباد به‌مثابه کانون اکو توریستی و بوم گردی منطقه ۱۰ شهر کرج طلایه‌دار توسعه پایدار محیطی با تمرکز بر فعالیت‌های جذاب و کارآمد و همچنین مقصد گردشگری روستایی با تأکید بر میراث طبیعی و سرمایه‌های اجتماعی با محوریت توسعه اقتصادی و اجتماعی محله است.

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: تعریف مسیر پیاده راه گردشگری، ساخت پارکینگ عمومی در هر سکانس جهت ورود به مسیر گردشگری سایت، بوم گردی، فروشگاه‌های عرضه صنایع‌دستی، واحدهای محله‌ای،پارکینگ‌های طبقاتی و روباز و ایجاد مسیرهای مناسب، استاندارد و جذاب برای دوچرخه از فعالیت‌های پیشنهادی اجرای این طرح است.

  • نویسنده : مانا روشن