افزایش روزافزون میزان ورودی پرونده ها یکی از معضلات کشور است
افزایش روزافزون میزان ورودی پرونده ها یکی از معضلات کشور است
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: یکی از معضلات کشور افزایش روز افزون میزان ورودی پرونده ها به دادگستری ها است.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، امیر حسین رحیمی در جریان سفر یک روزه خود به این استان که با هدف پیگیری مصوبات سفر استانی رییس قوه قضاییه صورت گرفته بود افزود: این مشکل با تخصیص نیرو و منابع حل نخواهد شد بلکه باید با اصلاح روندها، قوانین را در راستای قضازدایی و جرم زدایی اصلاح کرد.

وی با تشریح اهمیت تامین نیروی انسانی در قوه قضاییه خاطر نشان کرد: اهمیت این موضوع موجب شده تا حتی در دوران شیوع ویروس کرونا که بیشتر امورات کشور را متاثر ساخته، موارد آموزشی و تربیتی قضات حتی یک روز نیز تعطیل نشده و تلاش شده تا با روش های غیرحضوری جایگزین این فعالیت ها ادامه داشته باشد.

رحیمی گفت: البته نداشتن منابع مالی متناسب با نیازها و ساختار قوه قضاییه یکی از معضلات بزرگ است که در موضوع پرداخت حقوق و دستمزدها و جذب نیرو مانع ایجاد  می کند.

وی از پیگیری های خاص رییس قوه قضاییه برای حل این موانع خبر داد  و افزود: مرتصد هستیم با پیگیری راهکارهای قانونی، دغدغه معیشت قضات و کارکنان اداری قوه قضاییه را برطرف کنیم.

رحیمی در ادامه به تبیین دیدگاه های ریاست قوه قضاییه در زمینه احقاق حق پرداخت و عنوان کرد: موضوع تحول در قوه قضاییه که از زمان روی کارآمدن آیت الله رییسی مطرح شده و وی همواره تاکید کرده اند که از آنجایی که وظیفه قوه قضاییه احقاق حق است مردم باید تحول در این زمینه را احساس کنند که لازمه آن داشتن دغدغه اجرای عدالت در قضات است.

وی یکی از موضوعات مورد تاکید ریاست قوه قضاییه را برخورد صحیح با مردم عنوان و افزود: تکریم مراجعان توسط کارکنان و تکریم قضات و کارمندان توسط مدیران باید در دستور کار قرار بگیرد، لذا در زمینه پرونده های قضایی اینکه گفته شود در هر حکم صادره شده یکی از طرفین ناراضی خواهد بود غیر قابل قبول است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در ادامه به اختصاص قضات حاضر در دوره اخیر کارآموزی قضایی به استان البرز با رعایت چارچوب های قانونی اشاره و خاطر نشان کرد: در خصوص سایر نیروهای قضایی مورد نیاز استان در کارگروه مشترکی این نیازها مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات برای اختصاص نیرو به تناسب نیازهای استان در اولویت قرار خواهد گرفت.

رحیمی همچنین با اشاره به وضعیت نیروهای شرکتی دادگستری البرز گفت: مصوبات سفر در خصوص نیروهای شرکتی در حال انجام است.

وی با اشاره به نیازهای استان البرز در حوزه منابع انسانی گفت: نیازسنجی و کاربینی هایی که بر اساس شاخص های متعددی انجام شده نشان می دهد، رفع مشکلات استان البرز در حوزه منابع انسانی نیازمند تخصیص منابع بیش از مصوبات سفر آیت الله رییسی به استان البرز است.

رحیمی عدالت در توزیع منابع انسانی را یکی از موارد مورد تاکید ریاست قوه قضاییه عنوان و افزود: تلاش خواهیم کرد که در دوره جدید، نیازهای استان البرز و سایر استان های کشور را بر اساس مدل های نیازسنجی و کاربینی مورد بررسی قرار داده و نسبت به تخصیص منابع و نیروی انسانی اقدام کنیم.

  • نویسنده : مانا روشن