تیر زهرآلود پارک علم و فناوری به قلب میراث‌فرهنگی یزد
تیر زهرآلود پارک علم و فناوری به قلب میراث‌فرهنگی یزد

با وجودی که کارخانه تاریخی اقبال به عنوان محل استقرار پارک علم و فناوری یزد یکی از ارزشمندترین ابنیه تاریخی یزد و کشور است؛ این نهاد اقدام به ساخت و ساز بتنی و گودبرداری غیرمجاز در کنار بنای تاریخی کرده است.

به گزارش وکیل ملت، بافت تاریخی یزد از دیرباز تاکنون به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و توجه به حفاظت از این بافت وظیفه‌ای همگانی است که بر دوش تمام مردم و مسئولان این شهر قرار دارد.

این اهمیت پس از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به مراتب بیشتر شد و امروز این بافت به عنوان یک ارزش جهانی شناخته می‌شود که مورد توجه بسیاری از نهادها و افراد در سرتاسر جهان است.

حفاظت از این بافت هم امروز برای بسیاری از افراد حساسیت قابل توجهی به وجود آورده و بسیاری از افراد نسبت به آن توجه خاصی دارند چرا که این بافت علاوه بر اینکه زمینه حفظ ارزش‌های اسلامی را فراهم می‌کند، زمینه توسعه استان به وسیله گردشگری را هم فراهم می‌کند.

در کنار توجه خوب مردم یزد متاسفانه افرادی هستند که نه تنها نسبت به حفاظت از این بافت ارزشی قائل نیستند بلکه با اقدامات خود، خسارت‌هایی هم به بافت چه به لحاظ فیزیکی و چه به لحاظ ظاهری وارد می‌کنند.

از جمله این اقدامات، ساخت و سازهای غیرمجاز در بافت و در کنار آثار تاریخی است که متاسفانه نه در بین شهروندان بلکه بین برخی از نهادهای دولتی هم رواج پیدا کرده و چنین ساخت و سازهایی قطعا آسیبی بعضا غیرقابل جبران به این بافت وارد می‌کند.

ضرورت حفاظت از بافت تاریخی یزد سبب شده که برخوردهایی هم با برخی از ساخت و سازهای غیرمجاز در این بافت و در کنار آثار تاریخی یزد صورت گیرد اما متاسفانه همچنان برخی نهادها با ساخت و سازهای خود مشکلات متعددی برای آثار تاریخی یزد به وجود آورده‌اند.

یکی از نهادهایی که متاسفانه با اقدامات عمرانی خود در کنار آثار تاریخی اقدام به ضربه به این بافت کرده، پارک علم و فناوری یزد است؛ نهادی که خود در ساختمان تاریخی کارخانه اقبال واقع در خیابان مطهری مستقر شده است.

این ساختمان تاریخی با شماره ۷۷۸۱ و در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از زیباترین نهادهایی است که جمع آثار تاریخی یزد به چشم می‌خورد و با توجه به سبقه فعالیت این بنا در حوزه صنعت، یکی از بهترین اقدامات در احیای آن همین استقرار پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در آن بوده است.

اما اینکه استقرار پارک در این ساختمان سبب شود که ساختمانی بدون هیچ فاصله‌ای به صورت بتنی و با گود برداری در کنار آثار تاریخی احداث شود موضوعی است که به هیچ عنوان نمی‌توان از کنار آن به راحتی گذشت.

نکته قابل توجه در ارتباط با ساختمان‌های این بنا این است که ساختمان‌های قدیمی به صورت کامل با رعایت فاصله‌گذاری و اختصاص فضاهای باز در بین هر ساختمان احداث شده ولی در ساختمانی که جدیدا در این مکان احداث شده، هیچگونه فاصله‌ای با ساختمان قبلی که اتفاقا از بناهای قدیمی است رعایت نشده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، در گزارش‌های بعدی اقدام به بررسی این ساخت و ساز با حضور مسئولان مربوطه در استان خواهد کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم