حقوق‎هایی برای ۱۰ روز زندگی
حقوق‎هایی برای ۱۰ روز زندگی

کارگران توقع بیشتر از این ندارند چون می‌خواهند زندگی کنند و آیا این چند سالی که تورم افزایش یافته، حقوق و دستمزد کارگران رشد داشته است؟

به گزارش وکیل ملت، دبیر اجرایی خانه کارگر استان بوشهر با بیان اینکه دستمزد و حقوق ماهانه کارگری برای ۱۰ روز زندگی است گفت: هرساله دستمزد کارگران در لایحه بودجه بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی لحاظ می‌شود ولی بر اساس لایحه بودجه اجرا نمی‌شود.

سیدموسی میرجهان‌مردی با بیان اینکه مشکلات جامعه کارگری زیاد است به عقب‌افتادگی سالانه دستمزد کارگران پرداخت و اظهار داشت: از سال ۱۳۸۹ تاکنون اجرای افزایش حقوق کارگران طبق تورمی که دولت اعلام می‌کند بر اساس قانون کار، اجرا نشده است و متأسفانه سال به سال مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها سبب شده است جامعه کارگری از حق قانونی خودشان عقب بمانند.

با تصریح به اینکه اکنون جامعه کارگری زیر خط فقر قرار دارند اضافه کرد: همه مسئولان و دست‌اندرکاران به این مهم اعتراف دارند که دستمزد و حقوق ماهانه کارگری برای ۱۰ روز زندگی است و معیشت و زندگی خود را به‌سختی تأمین می‌کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان بوشهر خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه همه شاخص‌ها و جنبه‌ها برای حقوق کارگران در نظر گرفته نمی‌شود و شاخص‌ها بر اساس شرایط کارگاه‌ها و کارفرماها مورد توجه قرار می‌گیرد و دیگر آیتم‌ها از جمله شرایط مسکن، تسهیلات رفاهی و دیگر موارد در سبدهای هزینه‌ای کارگران در نظر گرفته نمی‌شود.

میرجهان‌مردی با اشاره به اینکه اگر اجاره مسکن برای کارگران در حقوق آنان لحاظ می‌شود خیلی با اجاره مسکن واقعی تفاوت دارد گفت: هرچند نمایندگان کارگران در جلسات شورای‌عالی کار حضور دارند و نظر خود را ارائه می‌دهند ولی در مجلس شورای اسلامی نماینده جامعه کارگری وجود ندارد و حق کارگران در این حوزه پایمال می‌شود و از بین می‌رود و چیزی که بر اساس قانون باید به کارگر داده شود مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان بوشهر در پاسخ به این سؤال که برخی از کارشناسان افزایش مناسب حقوق و دستمزد کارگران را عامل تورم می‌دانند ابراز کرد: این دیدگاه آنان است که مورد قبول و پذیرش نیست، کارگران مانند حقوق‌‌بگیران باید مورد توجه قرار بگیرند توقع بیشتر از این ندارند چون می‌خواهند زندگی کنند و آیا این چند سالی که تورم افزایش یافته، حقوق و دستمزد کارگران رشد داشته است؟ مشخصاً جواب منفی است و این دیدگاه قابل قبول نیست.

میرجهان ‌مردی با بیان اینکه کارگران با پایین‌ترین دستمزد بیشترین کارآیی را دارند تأکید کرد: کارگران در همه سطوح جامعه نقش مهمی در تولید و اقتصاد ایفا می‌کنند که لازم است توجه ویژه‌ ای به این قشر زحمتکش شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم