امضای دو نماینده استان در طرحی که بودجه بوشهر را کاهش داد
امضای دو نماینده استان در طرحی که بودجه بوشهر را کاهش داد

عدم انتخاب نمایندگان استان بوشهر برای حضور در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، مشکل تراشی محیط زیست برای مصوبه ورزشی هیات دولت در استان و ۱۹ صادرکننده متخلف که از کارت بازرگانی افراد بی‌بضاعت استفاده کرده اند در انتظار محاکمه برخی از شنیدنی های هفتگی «خلیج فارس» است.

به گزارش وکیل ملت، نخست اینکه در طرح اخیر مجلس که به اسم اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۰، اعتبارات استان هایی نظیر بوشهر کاهش قابل توجهی می یابد، امضای دو نماینده استان به چشم می خورد. در این طرح که هفته پیش به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان ارسال شد، نام ابراهیم رضایی نماینده دشتستان و غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان هم وجود دارد. به گفته استاندار با نهایی شدن آن، اعتبارات استان کاهش ۵۰ درصدی را تجربه می کند.

از طرفی در نامه اعتراضی نمایندگان استان های نفتی که بیشترین ضرر را از طرح مجلس متحمل می شوند، نام رضایی و کرمی دیده می شود! در این نامه از شورای نگهبان درخواست اصلاح بند خبرساز “معکوس درآمد سرانه استانها” شده است. البته بعید است این نامه تغییری در اصل طرح مجلس و بررسی شورای نگهبان ایجاد کند، اما نکته اینجاست که نمایندگان باید قبل از تصویب چنین طرح هایی حساسیت و پیگیری داشته باشند، نه پس از تصویب، متوجه ابعاد آن شوند.

 • خبر دیگر اینکه هیچ کدام از ۴ نماینده استان بوشهر به کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ راه نیافتند تا توان رایزنی و اثرگذاری آنها در زمینه بودجه استان به صفر نزدیک شود. هرساله برای بررسی بودجه، از هر کمیسیون تخصصی مجلس ۳ نفر و از کمیسیون محوری برنامه و بودجه ۹ نفر برای حضور در کمیسیون تلفیق انتخاب می شوند که مشابه ادوار گذشته، خبری از نمایندگان هم استانی نیست، حتی کمیسیون برنامه و بودجه که غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان در هیات رییسه آن حضور داشته و دست بالاتر را در معرفی نمایندگان به کمیسیون تلفیق دارد.
 • در حالی که استان بوشهر به دلیل میزبانی از صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در کنار دیگر صنایع بزرگ، عابر بانک کشور نامیده می شود اما به دلیل این که دفاتر و حساب های این شرکت ها عمدتا در خارج از این استان بوده، چندان نفعی به مردم نمی رسید. خبر می رسد با بخشنامه محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه، انتقال حساب‌های بانکی پتروشیمی های وابسته به استان محل استقرار از جمله بوشهر الزامی شده است. در صورت اجرای دقیق این بخشنامه، افزایش وصول مالیاتی استان و به تناسب آن فعال تر شدن گردش اقتصادی استان خواهد بود.
 • نیروهای قراردادی ادارات استان نسبت به اجرا نشدن فوق العاده مناطق جنگی گلایه مند هستند. این موضوع چندین سال اخیر با مصوبه مجلس برای نیروهای رسمی اجرایی شده، اما درخصوص قراردادی ها از جمله استانداری و فرمانداری ها تامین اعتبار نگردیده است.
 • ممانعت محیط زیست از اجرای پیست بین المللی قایقرانی بوشهر در پارک امام علی که جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان می باشد، منجر به از دست رفتن این فرصت برای استان و اختصاص آن به مناطق دیگر کشور که حتی فاقد دریا هستند می شود. انتظار می رود استاندار به این موضوع ورود کند و پیگیر اجرای این مصوبه هیات دولت باشد.
 • شنیده می شود مجموعه “ایمیدرو” وابسته به وزارت صمت از سرمایه گذاری برای احداث پایانه صادرات مواد معدنی استان بوشهر در روستای خورشهاب تنگستان عقب نشینی کرده و دلیل آن را برخی ایرادات فنی و دسترسی ها دانسته است. از طرفی سالیان گذشته اجرای این اسکله در خور لشکری شهر بوشهر نیز به دلیل ایرادات زیست محیطی ناکام مانده و باید دید سرنوشت این زیرساخت صادراتی استان چه خواهد شد؟
 • مهرداد ابراهیمی از مدیرعاملی شرکت نمایشگاههای استان به مدیریت شرکت توسعه سرمایه گذاری بوشهر منتقل شده است.
 • با خبر شدیم شهردار بوشهر برای تکمیل هیات مدیره باشگاه شاهین شهرداری، سه گزینه به شورا پیشنهاد کرده که شامل علی فکی، اکبر شاکر و مهرداد پورحیدر می باشند. همچنین خبر می رسد رضا صفازاده بجای خداکرم ایزدپناه سرپرست تیم فوتبال شاهین شده است.
 • آیت الله حسینی بوشهری رییس جدید جامعه مدرسین حوزه علمیه شد.پیش از این مرحوم آیت الله محمد یزدی در این مسئولیت قرار داشت.
 • با توجه به اینکه انتظار می رود از گزارش عادل فردوسی پور در فینال لیگ قهرمانان آسیا از طریق اینستاگرام فارسی کنفدراسیون فوتبال آسیا استقبال شود، برخی زمزمه ها مبنی بر کاهش سرعت اینترنت در زمان این مسابقه مطرح شده است!
 • به تازگی در نزدیکی ایست بازرسی شهید صلاحی که در خروجی بوشهر به سمت استان فارس می باشد، دست اندازهای بزرگی ایجاد شده که هرچند در راستای کنترل محدودیت های کرونایی است، اما به دلیل ارتفاع دست اندازها، منجر به ترافیک طولانی و آسیب به برخی خودروها می شود.
 • سفارش نظرسنجی ‌های تبلیغاتی رونق گرفته است. گویا برخی شوراهای شهر نظرسنجی تبلیغی از عملکرد خود را به نهادهایی با ظاهر علمی سفارش می ‌دهند که نتیجه آن در راستای ترغیب مردم به رای دادن به اعضای کنونی شورا باشد!
 • مأمورین در دستگاههای دولتی برای تعیین تکلیف خود به تکاپو افتاده‌ تا انتقال دائم یا بازگشت به اداره مبدأ را پیگیری کنند. با نزدیک شدن به زمان پایان دولت‌ ها، معمولا مدیرانی که به دستگاههای دیگر مأمور شده اند، پیگیری تعیین تکلیف خود را در اولویت قرار می دهند تا با روی‌کار آمدن دولت جدید، از بازگشت اجباری در امان باشند.
 • ۱۹ صادرکننده متخلف که از کارت بازرگانی افراد بی‌بضاعت استفاده کرده و ارزشان را به کشور نیاوردند، به‌زودی پای میز محاکمه می‌نشینند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه این افراد با همدستی برخی متصدیان گمرکی، کالاها را بدون آنکه نامی از آنها در میان باشد، صادر می‌ کردند. بانک مرکزی مدتی پیش لیست ۲۵۰ حق‌العمل‌کار را به قوه قضائیه داده بود که به‌عنوان واسط عمل کرده و برخی از آنها به صد صادرکننده متصل بودند. تعداد دانه‌درشت‌های حق‌العمل‌کار هم به ۲۵ نفر می‌رسد که دو میلیارد یورو صادرات بدون بازگشت داشته‌اند.  این حق‌العمل‌کاران با صادرکنندگان قرارداد می‌بندند تا به‌جای آنها با کارت بازرگانی خودشان صادرات انجام دهند و به‌ازای این کار درصد بگیرند. به‌این‌ترتیب نامی از صادرکننده اصلی به میان نمی‌آید و کسی نمی‌تواند صادرکننده را بابت بازنگرداندن ارزهای صادراتی‌اش زیر سؤال ببرد. صادرکنندگان اصلی در سایه هستند و حق‌العمل‌کاران را برای صادرات محموله‌هایشان جلو می‌اندازند. به‌این‌ترتیب، ارزهایی که قرار است در خلأ ارزهای نفتی، جور مدیریت اقتصاد را بکشد، وارد چرخه غیررسمی و قاچاق می‌شود. عده‌ای از صادرکنندگان نیز با کارت بازرگانی افراد بی‌بضاعت صادرات انجام می‌دهند تا نامی از خودشان به‌عنوان متعهد ارزی در میان نباشد. ۱۹ صادرکننده متخلفی که دستگیر شده‌اند با کارت بازرگانی ۷۰ فرد بی‌بضاعت صادرات انجام داده‌اند.
 • همزمان با افزایش روز افزون قیمت گوشت مرغ، خید و مصرف سوسیس و کالباس ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است.
 • خبر می رسد وزیر آموزش و پرورش و معاونان او بر حضوری بودن آزمون های نوبت اول مدارس اصرار دارند و معتقدند امتحانات مجازی علاوه بر آسیب تقلب، کیفیت آموزش و ارزیابی را هم پایین می آورد. این در حالیست که شاید بعد از حدود ۱۰ ماه از همه‌گیری کرونا، دانش‌آموزان مقطع متوسطه شرایط را درک کرده‌ و پروتکل ‌های بهداشتی را رعایت کنند، اما در مدارس ابتدایی، نگرانی درباره رعایت پروتکل ها در زمان امتحانات بسیار است.
 • دست آخر اینکه، همچنان روغن خوراکی خصوصا نوع سرخ کردنی آن در مغازه های استان کمیاب است و فروشگاههای زنجیره ای نیز به صورت سهمیه ای عرضه می کنند. این موضوع باعث شده تا در شرایطی که باید رفت و آمدهای غیر ضروری کاهش یابد، ولی به دلیل بی تدبیری‌ مسئولان، مردم برای پیدا کردن روغن مغازه ها را زیرپا بگذارند و بعضا دست خالی به خانه برگردند.
 • منبع خبر : پایگاه خبری خلیج فارس