۷۰۰ پرستار زنجانی به کرونا مبتلا شدند
۷۰۰ پرستار زنجانی به کرونا مبتلا شدند

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون یک هزارو ۷۰۰ نفر از کادر درمان استان به این بیماری مبتلا شدند که از این تعداد ۷۰۰ نفر پرستار بودند و متاسفانه ۲ نفر از این پرستاران نیز به جمع شهدای مدافعان سلامت کشور پیوستند.

به گزارش وکیل ملت، پرویز قزلباش روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز پرستار که به ‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در دنیا شرایط ویژه‌ای را بوجود آورده است، افزود: این پاندمی همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده و در این میان پرستاران نقش بسیار پررنگی را در مبارزه با ویروس منحوس کرونا داشته اند و روزهای بسیار سختی را سپری کرده اند.

وی در خصوص آخرین وضعیت معوقات پرستاران این استان نیز اضافه کرد: طی چند ماه گذشته فاصله ۱۲ تا ۱۳ ماهه معوقات پرستاران زنجانی وجود داشت که اکنون این میزان به سه تا چهار ماه کاهش یافته است اما در مناطق محروم مانند ماه‌نشان، طارم، ایجرود دریافتی پرستاران به روز شده و این مساله همچنان در حال پیگیری است.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از اجرایی شدن مصوبه هیات دولت در رابطه با برقراری فوق‌العاده ویژه برای کادر درمان از اول دی‌ امسال خبر داد و گفت: پرستاران نقش موثری را در حیات و سلامتی انسان‌ها ایفا می‌کنند و این مهم نیز در ایام شیوع کرونا بیشتر نمود داشته است.

قزلباش با اشاره به جایگاه والای پرستاران، خاطرنشان کرد: اکنون پرستاران نیازمند حمایت معنوی و حمایت خانواده هستند که تاکنون خانواده‌ها همراه با پرستاران بوده اند.

وی اضافه کرد: روز پرستار یک روز بزرگ در حوزه سلامت و فرصت بزرگی برای توجه بیشتر به این قشر و شنیدن مطالبات و چالش‌های آنان است چرا که پرستاران نیز به عنوان بخشی از کادر درمان نقش بزرگی در روزهای کرونایی ایفا کردند.

رییس نظام پرستاری شهرستان زنجان نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به پرداخت ۱۰ ماه از مطالبات پرستاران طی چند ماه گذشته، اظهار کرد: بحث فصل دهم در اسفند سال گذشته برقرار شد و فوق‌العاده ویژه کادر درمان نیز از فردا اجرایی می‌شود.

فریدون اسکندری با بیان اینکه خواسته امسال پرستاران زنجانی، اجرای مصوبات و قوانین بر جای مانده پرستاری است، افزود: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، ۱۴ ساله است و از طرفی کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌های استان، امنیت شغلی و جذب پرستاران از جمله درخواست‌های پرستاران است که امیدواریم با مجوز جذب نیرو این مشکل رفع شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا