شعاع ۱۲۰ کیلومتری خانه ای بر روی آب
شعاع ۱۲۰ کیلومتری خانه ای بر روی آب
شعاع 120 کیلومتری مصوبه ای که در ابتدای سال 99 با هدف معافیت های مالیاتی واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی اشتهارد مصوبه و در همان روزهای اولیه لبخندی شیرین بر روی لبان کسانی آورد که این روزها در خط مقدم نبرد اقتصادی قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، اما عمر این لبخندها زیاد به طول نیانجامید و با دستور العمل صادره از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صنعت و تولید این استان را به شوک فرو برد.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای در تیرماه ۹۹، اعلام می کند که تنها واحدهایی که از تاریخ سوم اردیبهشت امسال در شهرک صنعتی اشتهارد برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده مشمول این معافیت هستند.

این دستور العمل در حالی صادر شد، که بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی که پیش از این تاریخ در شهرک مستقر و پروانه بهره برداری دریافت کردند، با یک بلاتکلیفی مواجه شده و می توان گفت که موجی از ناامیدی آنها را فراگرفته است.

اگرچه در همان روزهای ابتدایی ابلاغ بخشنامه امور مالیاتی مسوولان استانی بارها و بارها و در مصاحبه های مختلف بیان کردند که صنعتگران نگران نباشند و اجازه تضییع حق شان را نمی دهیم.

اما با وجود چندین ماه از ابلاغ این بخشنامه نه تنها قدمی برداشته نشد بلکه تنها جوابی که از سوی مسوولان داده می شد این بود و هست که پیگیر هستیم، پیگیری که تنها بخش صنعت از یک روز تاخیر در آن در حال متضرر شدن و رنج بردن است.

پس از ماه ها سکوت طی روزهای اخیر از سوی برخی از مسوولان از جمله استاندار البرز خبری با این محتوا که رفع محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتر برای شهرک های صنعتی اشتهارد محقق شد بار دیگر بر روی خروجی های خبری قرار گرفت.

خبری که بوی تازگی نمی داد و تکرار مکررات بود، اما عزیزاله شهبازی در ادامه این مطلب خود که در دیداری که با معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت افزود: رفع محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتر برای شهرک های صنعتی اشتهارد محقق شد و از این پس تمامی واحدهای تولیدی مستقر، مشمول معافیت ۱۲ ساله مالیات ارزش افزوده خواهند شد و همچنین پیگیر اعمال این معافیت برای واحدهای تولیدی که قبل از مصوبه فعال بودند، هستیم.

وی افزود: موضوعی که در این راستا بوجود آمد، سازمان امور مالیاتی کشور این معافیت را برای واحدهایی در نظر گرفت که از تاریخ اول فرودین ۹۹ نسبت به ایجاد واحد خود اقدام کرده اند.

استاندار البرز اضافه کرد: بر این اساس طی رایزنی‌های گسترده و دیدارها و مکاتبات مستمر درصدد هستیم که این امر از زمان اعمال محدودیت تا پس از رفع آن برای فعالان اقتصادی اشتهارد اعمال شود.

با یک نگاه کوتاه به متن این خبر بوی تازگی و یا نوید خبر خوش را از آن نمی توان احساس کرد.

اینگونه اخبار در حالی منتشر می شود که صنعتگرانی که با امید استفاده از معافیت های مالیاتی وارد این شهرک شدند امروز در بلاتکلیفی محض به سر می برند و گوش شان از شنیدن وعده و وعیدها پر است.

همچنین تا زمانی که تکلیف این واحدها مشخص شود باید مالیات بپردازند، مالیاتی که می توانستند صرف توسعه اشتغال و تولید بکنند.

کافی است که تنها یک بار پای دل بخش تولید و صنعت بنشینید شاید آن موقع است که به این باور برسید که مشکل شان با شعار و وعده و وعید حل نخواهد شد.

شعاع ۱۲۰ کیلومتری امروز مانند خانه ای بر روی آب شده که هر کسی تلاش می کند تا نجات آن را به نام خود تمام کند، اما ای کاش این درک وجود داشت  که اینکه قرعه به نام چه کسی بیافتد خیلی مهم نیست اما در میدان تلاش برای ثبت، نام خود به عنوان دنبال کننده این طرح مهم به این نیز فکر می کردید که بیشتر از این فرصت سوزی نکنید چرا که تنها کسی که آسیب می بیند بخش صنعت و اشتغال ما است.

 

  • نویسنده : محدثه صابر