کار بودجه البرز از چکش کاری گذشته، نیاز به پتک دارد
کار بودجه البرز از چکش کاری گذشته، نیاز به پتک دارد
بودجه سال 1400 البرز امروز به یکی از مهم ترین دغدغه های این استان تبدیل شده، سهل انگاری و یا عدم توجه به نیازهای استانی سبب شد تا البرز در بودجه سال آینده آنچنان که باید دیده نشده و جزء آخرین استان های کشور از نظر بودجه در نظر گرفته شده قرار گیرد.

محدثبه گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، به صورت کلی بودجه اعتبارات عمرانی( جمع تملک دارایی های سرمایه ای) اختصاص یافته به این استان در سال ۱۴۰۰ حدود ۹۳۴ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۳۴ درصد رشد داشته، اما این افزایش ۳۴ درصدی با توجه به نرخ مهاجرپذیر بودن این استان و ضعف شدید زیر ساختی آنچتان که باید برای البرز کارایی نداشته و در واقع این استان با این بودجه تخصیص یافته در رتبه های آخر قرار گرفته است.

به عبارت ساده تر در بودجه ۱۴۰۰ متناسب با جایگاه درآمدهای استان در کشور، بودجه اعتبارات استانی و ملی به البرز اختصاص نیافته است.

با یک مقایسه می توان گفت که استان البرز با  حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کمتر از استان مازندان با بیش از سه میلیون نفر جمعیت، جمع منابع درآمدی بیشتری را دارا است این در حاللی است که اعتبارات عمرانی کمتری را دریافت و جمع مصارف اش نیز کمتر است.

البرز تقریبا ۲ برابر استان همدان جمعیت دارد اما جمع منابع درآمدی این استان تقریبا بیش از سه برابر استان همدان است، نکته قابل توجه این است که اعتبارات عمرانی، اعتبارات استانی، سه درصد نفت و ۲۷% درصد ارزش افزوده بیشتری به همدان تعلق گرفته، ضمن اینکه مصارف همدان نیز از البرز بیشتر است.

همچنین با نگاهی به نسبت منابع و مصارف استان هایی چون خراسان رضوی و آذربایجان شرقی علی رغم اینکه درآمدها و مصارف بیشتری نسبت به البرز ایجاذ کردند، اما اعتبارات ملی و استانی متناسب تری نسبت به مصارف شان دریافت کردند، در نتیجه نسبت منابع به مصارف آنها به ترتیب ۲۸%، ۳۲% و استان البر ۶۱% است.

پائین بودن سهم بودجه استان در سال ۱۴۰۰ سبب انتقاد نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی شد و مهدی عسگری در گفت وگویی با خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که سهم بیشتری برای البرز در نظر بگیرید پاسخ داد  که بودجه البرز کارش از چکش کاری گذشته و نیاز به پتک دارد.

وی اضافه کرد: پیش از این بیان کردیم که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان می بایست پیش از این نسبت به انجام برآوردهای دقیق از نیازهای استان اقدام می کرد، اما این مهم صورت نپذیرفت.

عسگری گفت:در مجلس نیز نمی توان لوایح را زیر و و کرد اما با این وجود تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این اتفاق در سطح کلان و استانی انجام شود.

علیرضا عباسی دیگر نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه این استان از نظر بودجه ای شرایط مناسبی ندارد گفت: شواهد نشان از کم کاری دارد.

این بودجه در حالی برای البرز در نظر گرفته شده که هم اکنون سرانه درمانی این استان در پائین ترین رتبه های کشوری قرار دارد.

سرانه ورزشی پائین، وجود سه هزار کلاس درس فرسوده، استیجاری بودن ساختمان های برخی از ادارات دولتی پس از ۱۰ سال از تاسیس، جمعیت ۵۰۰ هزار نفری دانش آموزی و پائین بودن سرانه فضاهای آموزشی نیز از دیگر مشکلات زیر ساختی است که امروز البرز به شدت با آن درگیر است.

این در حالی است که با این بودجه در نظر گرفته شده که بخش عمده ای از آن صرف هزینه های جاری از جمله حقوق و دستمزد و هزینه های جاری ساختمان های دولتی، ادارات و ارگان ها می شود آیا دیگر اعتباری برای توسعه زیر ساخت ها در ایران کوچک می ماند؟.

  • نویسنده : محدثه صابر