احتکار خانگی روغن خوراکی، بلای جان بازار/ بیش از ۴۰۰ کارتن در منازل اهوازی‌ها کشف شد
احتکار خانگی روغن خوراکی، بلای جان بازار/ بیش از ۴۰۰ کارتن در منازل اهوازی‌ها کشف شد

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: بیش از ۴۰۰ کارتن روغن خوراکی در منازل مسکونی اهواز کشف و ضبط شده است.

به گزارش وکیل ملت، عبدالرحمان ناصریان معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان  درخصوص مشکل کمبود روغن خوراکی در استان گفت: کمبود روغن فقط محدود به خوزستان نیست، بلکه سراسر کشور با کمبود این محصول پرمصرف مواجه است.

او احتکار خانگی روغن را بلای جان بازار و یکی از عوامل کمبود محصولات و موادغذایی در استان خوزستان دانست و افزود: دیروز در بازرسی‌های انجام شده از منازل، بیش از ۴۰۰ تن روغن در برخی منازل مسکونی کشف و ضبط شد.

ناصریان بیان داشت: برخی شهروندان با چنین اقدامی به سایر مصرف کنندگان آسیب می‌زنند و آتش کمبود محصولات را شعله ور کرده و تنش در بازار مصرف ایجاد می‌کنند، ضمن اینکه با اجرای مانور بازرسی از انبار‌های کالا‌های اساسی، بیش از ۱۳ انبار شناسایی و کشف شد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان میزان جذب روغن خوراکی از شرکت‌های داخلی را بیش از ۴ برابر مصرف طی ماه‌های اخیر عنوان و اظهار کرد: ۴۵ تا ۵۰ درصد محصول موردنظر از شرکت‌های داخل استان و ۵۰ تا ۵۵ درصد نیز از شرکت‌های تولید کننده در سایر استان‌ها تامین شده است.

این مقام مسئول در ادامه به توزیع میزان قابل توجهی روغن طی دیروز در بنکداران و عمده فروش‌های فعال در سطح خوزستان اشاره کرد و ادامه داد: برخی از توزیع کنندگان موادغذایی و کالا‌های اساسی با هدف افزایش قیمت و کسب سود بیشتر اقدام به احتکار کالا‌ها نظیر روغن خوراکی می‌کنند، ضمن اینکه براساس گزارش‌های دریافتی از شهروندان برخی فروشندگان در ازای ارائه یک بطری روغن، خریدار را مجبور به دریافت محصولات دیگر نظیر کیک و بسکویت می‌نمایند که این اقدام تخلف محسوب می‌شود و مردم باید مراتب را به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند تا با متخلفان برخورد شود.

به گفته ناصریان، طی ۲۴ روز گذشته مصرف روغن خوراکی در خوزستان معادل ۶ ماه بوده و از ۱۰ مهر ماه امسال تا ۳ دی ماه، ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن روغن از کارخانه کشت و صنعت گستان در شهرستان دزفول خریداری شده، ضمن اینکه مابقی نیاز استان از سایر شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی به بازار مصرف تزریق شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا