ظرفیت استان پر شد/ مخالفت با راه‌اندازی پتروشیمی‌های جدید/ ماجرای حواشی اخیر در دیّر و نایبند
ظرفیت استان پر شد/ مخالفت با راه‌اندازی پتروشیمی‌های جدید/ ماجرای حواشی اخیر در دیّر و نایبند

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر با اشاره به مخالفت با سایت جدید پتروشیمی‌ها در عسلویه گفت: استان بوشهر ظرفیت و گنجایش توسعه پتروشیمی‌های جدید را ندارد.

به گزارش وکیل ملت، فرهاد قلی نژاد با بیان اینکه طی یکسال اخیر اقدامات خوبی برای کاهش آلایندگی در عسلویه و کنگان انجام شده، اما پراکنده بوده، گفت: پس از مصوبه سفر هیات دولت به جنوب استان درخصوص ایجاد کارگروه ملی کاهش آلایندگی پارس جنوبی، نهایتا ۱۲ آبان سالجاری برنامه جامعی در این خصوص به تصویب هیات وزیران رسید تا وظایف هرکدام از دستگاهها از نفت تا بهداشت و محیط زیست مشخص شده و ابزار قانونی لازم برای اجرای برنامه ها و نظارت ها فراهم باشد.

وی با بیان اینکه باید محیط زیست و استانداری هر سه ماه گزارش اقدامات در زمینه این سند برای کاهش آلودگی آب، خاک و هوای عسلویه را به دفتر دولت دهند، گفت: مطابق این طرح باید در افق سه ساله اقدامات جهت کاهش آلودگی ها در منطقه انجام شود.

قلی پور افزود: البته تا قبل از این مصوبه دولت، اقداماتی مثل پیگیری وضعیت انبارهای روباز گوگرد، خرید تجهیزات مرکز پایش آلودگی کنگان و عسلویه و راه اندازی آن در آینده نزدیک دنبال شد. اقدام دیگر درباره تصفیه خانه فاضلاب پتروشیمی ها از سوی پتروشیمی دماوند است که در آستانه راه اندازی می باشد، چرا که پتروشیمی مبین که قبلا این ماموریت را انجام می داد به دلیل افزایش حجم پساب ها دارای ریسک بود و اکنون به شرایط اطمینان بخش تری برای عدم رهاسازی پساب در دریا می رسیم. البته وزارت نفت برای اجرای تصفیه خانه مرکزی پالایشگاههای پارس جنوبی هم برنامه خود را ارائه کرده است.

مدیرکل محیط زیست با اشاره به اینکه مشعل ها یکی از عوامل آلوده کننده در جنوب استان هستند، گفت: پیرامون فلرها نیز وزارت نفت برنامه خود برای تعیین سرمایه گذار جمع آوری این گازها داده، برای پسماندهای حساس و خطرناک منطقه نیز که قبلا در خاک دفن می شد، مجوز مرکزی برای بازیافت آنها را صادر کرده ایم و یک مرکز هم در حال فعالیت است و تا یکسال آینده با داشتن این دو، نگرانی ها پیرامون این چالش کمتر خواهد بود.

مدیرکل محیط زیست ادامه داد: همچنین درباره مخازن گاز که عامل بو در منطقه خصوصا در زمان باد غالب به سمت شهر هستند، راهکارهایی با همکاری صنایع منطقه مطرح شد، ولی چون اجرا نکردند به دستگاه قضایی شکایت شده و امیدواریم منجر به تسریع در اقدامات شود.

توقف سایت و جاده در جنگل حرای دیر

قلی نژاد درباره حواشی اخیر و اعتراض شهروندان علاقمند محیط زیست در دیر پیرامون احداث مزرعه پرورش لارو میگو و جاده سازی آن گفت: این پروژه در سال ۹۵ درخواست مجوز داد و چون کارها زمانبر شد، در سال ۹۷ برای تمدید مجوز مراجعه کرد که با توجه به قرارگیری خور دیر-بردستان در فهرست تالاب ها در همان ایام، نیاز به استعلام شرکت آب مبنی بر تعیین محدوده و حریم تالاب بود، اما زمانبر شد تا اینکه شرکت آب منطقه ای اعلام کرد ۲ هکتار این پروژه یعنی نصف آن در محدوده قرار دارد و امکان اجرای پروژه ندارد.

وی ادامه داد: آنچه باعث حواشی اخیر شد، احداث جاده برای دسترسی به این سایت پرورش لارو بود در حالی که به متقاضی تاکید شده بود جداگانه باید مجوز زیست محیطی دریافت کند، چون در آب راهه واقع شده، هرچند وی با برخی مستندات در دادگاه مبنی بر اینکه مجوز را از اداره راه گرفته، منع تعقیب گرفت. الان پیگیر این هستیم که آیا اداره راه قبلا برای مجوز صادره نظر محیط زیست را جویا شده یا تخلف اداری صورت گرفته است؟

وی با اشاره به اینکه در فرمانداری دیر مقرر شد چون جاده فاقد مجوز بوده متوقف شود افزود: همچنین در استان نیز تصمیم گیری شد که برای کل پروژه دستگاههای متولی از شیلات تا آب منطقه ای، منابع طبیعی، راه و محیط زیست دیدگاه کارشناسی شان را تا یک ماه آینده اعلام کنند.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به آماده شدن سند آمایش سرزمینی استان خاطرنشان کرد: به تازگی کمیته محیط زیست و آمایش زیرنظر شورای برنامه ریزی استان با حضور مدیران کل مرتبط تشکیل شده تا برای جانمایی و آغاز استعلام پروژه های بزرگ، ابتدا تصمیم گیری محیط زیستی صورت بگیرد تا بابت یک مجوز اولیه، حقی ایجاد نشود. مثلا اخیرا سازمان صمت مجوز پتروشیمی در یکی از شهرستان ها را به سرمایه گذار داده بود، اما در این کمیته مشخص شد طبق سند آمایش استان محدوده موردنظر جزو مراتع است و پتروشیمی باید به پارس جنوبی برود، درحالی که اگر همان ابتدا تصمیم گیری نمی شد، سرمایه گذار در روال طولانی گرفتار می گردید و مقاومت در برابر آن توسط دستگاهی مثل محیط زیست هم با دشواری هایی همراه بود.

وی با بیان اینکه نباید اجازه تکرار اتفاقاتی مشابه پارس جنوبی را داد افزود: در همین راستا، در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان از ۳ هزار هکتار درخواست اولیه، نیمی از آن مثل خورها حذف و برای خورهای اصلی ۲۰۰ متر و فرعی ها ۶۰ متر حریم درنظر گرفته شد، ضمن اینکه ایجاد پالایشگاه ممنوع و فقط پتروشیمی های پایین دستی امکان اجرا دارند. علاوه بر این احداث آبشیرین کن و بندر به دلیل شرایط شکننده منطقه ممنوع کردیم و عملا منطقه ای استاندارد با بارگذاری صنایع سبک تر از چشم انداز اولیه پیش بینی شده است.

ماجرای ساخت و ساز پتروشیمی آریاساسول در نایبند

قلی نژاد درخصوص حواشی اخیر درباره پروژه پتروشیمی آریاساسول در محدوده نایبند گفت: جنگل نایبند به دلیل مساحت زیاد و فراوانی مستثنیات و اینکه بخش هایی در اختیار نیروهای نظامی می باشد، تعارض هایی ایجاد شده است. سال ۹۵ پتروشیمی آریاساسول ملکی را که در مرز جنگل نایبند قرار دارد و جزو اراضی ملی نبود، از شخصی خریداری کرد و سال ۹۶ درخواست تغییر کاربری از کشاورزی به اقامتی کرد.

وی افزود: مهرماه ۹۷ که مدیرکل محیط زیست استان شدم، در بررسی ها مشخص شد این پروژه طرح مطالعاتی مفصلی ندارد که با توقف آن، گزارش توجیهی آماده شد که علاوه بر کاربری اقامتی، موضوع گردشگری و زیست محیطی به آن اضافه گردید و به تایید سازمان رسید. در این طرح مواردی مثل موزه دریایی، مرکز بازدیدکنندگان، باغ گیاه شناسی و مرکز تحقیقات زیست محیطی پیش بینی شد. اما با توجه به واکنش های فعالان محیط زیست، ما نیز تاکید کردیم همه الزامات طرح در اجرای سازه های این پروژه دنبال شود و این پتروشیمی هم تعهد محضری در این خصوص داده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه نباید ساحل در این پروژه محصور شود و مردم باید امکان استفاده از این مجموعه را داشته باشند افزود: همچنین درخصوص اجرای ۵ هزار متر باغ گیاه شناسی در مجاور آن نیز درخواست کردیم که زمین در اختیار محیط زیست قرار بگیرد تا خودمان پوشش گیاهی را اجرا کنیم.

مدیرکل محیط زیست با بیان اینکه مجموعه مورد بحث پتروشیمی آریاساسول در محدوده جنگل حرا نیست گفت: حدود ۷ کیلومتر با پارک ملی نایبند فاصله دارد و در زون حساس محیط زیست نیست، ولی لازم دیدم تنها اقامتی نباشد و موارد گردشگری و زیست محیطی هم در آن پیش بینی شود.

به گفته وی، بحرینی مدیرعامل این پتروشیمی هم تاکید کرده همه الزامات محیط زیستی در پروژه رعایت می کنند و در مجوز قید شده که استفاده مردم و فعالیت های محیط زیستی از امکانات نظیر سالن همایش یا باغ گیاه شناسی باید رایگان باشد.

قلی نژاد خاطرنشان کرد: دیگر به صنایع متقاضی در محدوده نایبند مجوز گردشگری نمی دهیم و باید بکر بودن منطقه حفظ شود، ضمن اینکه در دهه فجر طرح توسعه پوشش گیاهی و در اسفند رهاسازی جبیر در پارک را داریم تا به تدریج نزدیک شاهد احیای نایبند باشیم.

  • منبع خبر : خلیج فارس