طرح عظیم تغذیه مصنوعی دشت های غربی  البرز بهره برداری شد
طرح عظیم تغذیه مصنوعی دشت های غربی  البرز بهره برداری شد
طرح عظیم مصنوعی تغذیه دشت های هشتگرد و نظرآباد در غرب استان البرز روز سه شنبه با پیام ویدئو کنفرانسی رضا اردکانیان وزیر نیرو و با حضور عزیزاله شهبازی استاندار البرز مورد بهره برداری قرار گرفت .

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، داود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز در آیین گشایش این پروژه اعلام کرد که طرح تغذیه  مصنوعی دشت های هشتگرد و نظرآباد از سال ۱۳۸۰  در ۲ فاز و با هدف انتقال آب های جاری و رودخانه کردان به سفره های آب زیر زمینی استان البرز و پیشگیری از آثار تخریبی سیلاب ها به اجرا درآمد.
وی ادامه داد: این  طرح  بزرگ دارای ابعاد و ابنیه های مختلف مانند بند انحرافی رودخانه کردان ، تاسیسات جنبی انتقال آب  و حوضچه های جاذب آب است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز  گفت : فاز نخست این طرح بین سال ها ۸۰ تا  ۹۲ زیر  نظر شرکت آب منطقه ای  استان تهران اجرا شد اما فاز دوم این پروژه از سال ۹۲ تاکنون زیر نظر شرکت آب منطقه ای البرز اجرا شده است.
برای اجرای این طرح ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه شده که برای تکمیل بخش های دیگر آن ۱۵۰ میلیارد ریال نیاز است.

موقعیت اجرای طرح تغذیه دشت های هشتگرد و نظرآباد
نجفیان به موقعیت اجرای  طرح تغذیه مصنوعی دشت های هشتگرد و نظرآباد اشاره کرد و گفت :  منطقه اجرای طرح در شمال غرب دشت هشتگرد و  در محدوده شهرستان ساوجبلاغ  واقع شده است و دشت های هشتگرد و نظرآباد را تحت پوشش قرار داده است.

اهداف طرح 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز به دلایل و اهداف اجرای طرح  اشاره کرد و گفت: مطالعات این طرح  به علت برداشت بی رویه از  آب و بیلان منفی سفره های آب‌ زیرزمینی به سبب گسترش روز افزون فعالیت‌های کشاورزی ، باغداری ، صنعتی ، کارگاهی و توسعه سکنی‌گزینی همراه با ازدیاد جمعیت در دستور کار قرار گرفت .
وی بیان داشت: اهداف اصلی طرح چند منظوره  بوده  و حوضچه های تغذیه مصنوعی آن در فاز یک و ۲ با ذخیره ۳۵ میلیون مترمکعب آب و در فاز سه  با ذخیره  ۱۵میلیون متر مکعب  پیش بینی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت : ساماندهی رودخانه کردان  از نظر کنترل فرسایش و حفاظت کناره‌ها در سواحل راست و چپ و حذف موانع مزاحم و بحزان زا در طول مسیر رودخانه ، پاکسازی منطقه از نخاله ها و باقیمانده سازه های تخریب شده و فرسوده و تصرفات غیرمجاز از بستر رودخانه ، ایمن سازی و زیباسازی پشت سازه های حفاظت سواحل برای استفاده مردم  و اشتغالزایی برای روستائیان و سایر قشرها از اهداف اجرای این طرح است.

تاثیر اقتصادی و اجتماعی پروژه 
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز در خصوص تاثیرات اقتصادی و اجتماعی این پروژه گفت :  تأثیرات تغذیه مصنوعی و ساماندهی رودخانه علاوه بر بهبود عملکرد فنی رودخانه کردان در جهت تغذیه مناسب آب های زیرزمینی با احداث بند و حوضچه های تغذیه مصنوعی و همچنین کنترل سیلاب ، رسوب و جلوگیری از بروز خسارت به مناطق مسکونی و اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه کردان و پایین دست نقش موثری در اشتغالزایی روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها  دارد.
وی ادامه داد: تقویت سفره های زیر زمینی و تامین آب کشاورزی و شرب مردم از مهمترین تاثیرات این طرح است.

شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد واقع در غرب استان البرز براثر برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی طی سال های اخیر میزان دسترسی به آبخوان های این ۲ شهرستان ها از ۴۰ متر در دهه ۷۰ به حدود ۳۰۰ متر در زمان حاضر  رسیده است.

  • نویسنده : مانا روشن