عدم حمایت دولتی ها و خروج صنایع از البرز
عدم حمایت دولتی ها و خروج صنایع از البرز
معافیت مالیاتی شهرک صنعتی اشتهارد که این روزها به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردها در استان البرز مطرح و بارها و بارها از آن صحبت شده با تبصره ای که بر روی آن از سوی امور مالیاتی گذاشت شد حدود 300 صنعتگر را در یک بلاتکلیفی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، رامین ربیعی رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت البرز در مصاحبه ای که پیش از این برای تولید یک مستند تلویزیونی در خصوص شعاع ۱۲۰ کیلومتری اشتهارد داشته عنوان کرد: با تصویب شعاع هوایی در سال ۹۵ شهرک صنعتی اشتهارد در شعاع ۱۲۰ کیلومتری قرار گرفت که این مساله سبب شد تا یک سری واحدهای صنعتی داخلی و خارجی  به امید معافیت مالیاتی به این شهرک برای سرمایه گذاری بیایند.

وی اضافه کرد: اما در نظر گرفتن شعاع هوایی سبب رفتن بخش زیادی از این واحدها از این شهرک شدند.

ربیعی گفت: این در حالی است که بسیاری از واحدهایی نیز که طرح توسعه داشتند طرح هایشان را از اشتهارد خارج کرده و به دیگر شهرستان ها منتقل کردند.

این سخنان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز در حالی امروز مطرح می شود که مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتری که در اوایل امسال اصلاح و بار دیگر شهرک صنعتی اشتهارد مشمول معافیت های مالیاتی شد بسیاری از صنعتگران که از سال ۹۵ پروانه بهره برداری گرفته بودند با این نوید که این بار شامل معافیت های مالیاتی می شوند به اشتهارد برگشته و کار خود را از سر گرفتند.

اما خوشحالی صنعتگران خیلی به طول نیانجامید و معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای در تیرماه ۹۹، اعلام می کند که تنها واحدهایی که از تاریخ سوم اردیبهشت امسال در شهرک صنعتی اشتهارد برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده مشمول این معافیت هستند.

بخشنامه ای که کام صنعتگران را تلخ و امروز پس از گذشت حدود هشت ماه هنوز تکلیف واحدهایی که از سال ۹۵ تا ابتدای ۹۹ پروانه بهره برداری دریافت کردند مشخص نشده است.

اگر چه قول های زیادی از سوی مسوولان استانی مبنی بر رایزنی و حل این مشکل به بخش صنعت البرز داده می شود اما با توجه به مشکلاتی که امروز صنعت و تولید ما به شدت با آن درگیر است، پاسکاری های آقایان و موکول کردن به آینده را تنها زیانش به تولید ما می رسد.

اینکه تاکنون و پس از این سیاست یک بام و ۲ هوا و سپردن کار به آینده چه تعداد از واحدها از شهرک خارج شدند موضوعی است قابل تامل که نیاز است به این بخش نیز اشاره ای شود.

 

  • نویسنده : مانا روشن