پنج مورد جدید ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در البرز شناسایی شدند
پنج مورد جدید ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا در البرز شناسایی شدند

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت،دکتر علیرضا سلیمانی  اظهار داشت: ۲ هفته پیش سه مورد مبتلا به کووید جهش یافته در بیمارستان های البرز شناسایی شدند که هر سه نفر جان باختند. از سه مورد مذکور ۲ نفر غیربومی و از استان های گیلان و قزوین بودند که در البرز جان خود را از دست […]

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت،دکتر علیرضا سلیمانی  اظهار داشت: ۲ هفته پیش سه مورد مبتلا به کووید جهش یافته در بیمارستان های البرز شناسایی شدند که هر سه نفر جان باختند.

از سه مورد مذکور ۲ نفر غیربومی و از استان های گیلان و قزوین بودند که در البرز جان خود را از دست دادند.

وی بیان داشت : از مجموع پنج مورد جدید ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا ، چهار نفر سرپایی تحت مراقبت بوده و یک نفر آنان در بیمارستان بستری است.

سلیمانی تاکید کرد که این افراد تا زمان  بهبودی کامل تحت مراقبت قرار دارند و اطرافیان آنان نیز تحت مراقبت و نظر بهداستی درمانی خواهند بود.

وی ادامه داد: افرادی که با مبتلایان به ویروس جهش یافته در ارتباط بوده شناسایی و تحت مراقبت قرار می گیرند.

وی گفت : کسانی  که شناسایی می شوند ممکن است تا ۳۷ نفر از اطرافیان آنان مورد تست ویژه کرونا قرار بگیرند.

سلیمانی بیان داشت : از مجموع پنج بیمار شناسایی شده کووید ۱۹ جهش یافته ، سه نفر آنان مسافرت خارج از کشور داشته اند که در مرحله نخست از آنان تست «پی سی آر» معمولی و سپس تست جهش یافته گرفته شده است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز با اشاره به پایان سال و نزدیکی ایام نوروز گفت : سفرهای نوروزی می بایست متناسب با وضعیت کرونایی کشور و استان مورد توجه قرار گیرد و طبق این وضعیت باید برنامه ریزی کرد.

وی تاکید کرد که با توجه به شرایط کرونایی مردم نباید برای سفرهای نوروزی برنامه ریزی کنند و از حضور در مکان های پر ازدحام پرهیز نمایند.

سلیمانی بیان داشت : شناسایی موارد ویروس جهش یافته کرونا در مناطق مختلف کشور از مخاطرات بوده و در صورت انجام سفرهای نوروزی این ویروس به سرعت منتشر خواهد شد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز اظهار داشت : هیچ تضمینی نیست که کسی که  در ماه های گذشته به کووید ۱۹ مبتلا شده دوباره به این بیماری مبتلا نشود، پس باید همگان مراقب باشند .

وی ادامه داد: طی ماه های گذشته مشخص شد که افرادی که در گذشته مبتلا به کووید ۱۹ شده اند  پس از ۲ تا  ۶ماه  بعد دوباره این بیماری گریبانگیر آنها شده است.

سلیمانی به مردم توصیه کرد که استفاده از ماسک  و مواد ضدعفونی کننده ، رعایت فاصله اجتماعی و  پرهیز از حضور در مکان های پرازدحام را اولویت قرار دهند.

استفاده از ۲ ماسک یکی پارچه ای و دیگری سه لایه توصیه  متخصص بیماری های عفونی و ریوی و  سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز به مردم است.

وی تاکید کرد که دوره نهفتگی را نمی توان برای ویروس  جهش یافته  کرونا در نظرگرفت اما در این مورد شرایط زودتر به سمت شدید تر پیش می رود، بستگی به مقدار ویروسی دارد که وارد بدن می شود و هر چه قدر که زیاد و یا کم شود ضعف و یا شدت بیماری تحت تاثیر قرار می دهد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز گفت : کسانی که ماسک نمی زنند ممکن است مقدار بیشتری  از ویروس جهش یافته وارد بدن آنها  شود و کسانی که ماسک می زنند حتی اگرمبتلا شوند بیماری آنها خفیف تر است.

وی بیان داشت: اکنون حدود ۳۰ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی بستری می شود که در زمان حاضر حدود ۳۰۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های البرز بستری هستند.

دکتر سلیمانی افزود: بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بستری شدگان کووید ۱۹ در بیمارستان های البرز بدحال و دربخش آی سی یو تحت مراقبت درمانی قرار دارند.

وی تصر یح کرد: اکنون به طور میانگین روزانه بین ۲ تا سه بیمار کوویذ ۱۹ در بیمارستان های البرز جان خود را از دست می دهند .

این متخصص بیماری های عفونی و ریوی یاد آور  شد که ویروسکرونا  یک الگوی مشخصی دارد که ۸۰ درصد  مبتلایان خفیف و  ۲۰ درصد شدید هستند که به تخت های بستری انتقال می یابند.

وی افزود: از مجموع بستری شدگان به طور معمل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد به بخش آی سی یو انتقال می یابند.

بیماری کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون نزدیک به ۳۲ هزار البرزی را به تخت های بستری کشانده که حدود ۲ هزار و ۷۵۰ نفر آنان جان باخته و حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر بهبود یافته اند.

اکنون از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز پنج شهرستان زرد و ۲ شهرستان آبی کرونایی هستند.