۱۹۶ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در سال ۱۴۰۵
۱۹۶ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در سال ۱۴۰۵
استاندار البرز با اشاره به برنامه های استان در افق برنامه هفتم توسعه در خصوص مصرف بهینه آب گفت: بر این اساس در سال ۱۴۰۵ به حدود ۱۹۶ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب می رسیم که این امر آرمانی نیست و در واقعیت قابل دسترسی است.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت،

عزیزاله شهبازی در دیداری با اردکانیان وزیر نیرو در محل وزارتخانه افزود: البرز همجوار پایتخت است و اشتراکات فراوان بین این ۲ استان موجب شده که مسائل و مشکلات و دغدغه های مشترکی نیز داشته باشند، از این رو ضرورت دارد که برای پیشگیری از سرایت کمبودها به پایتخت و برعکس، تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

وی ضمن تشریح مسائل استان در حوزه آب و فاضلاب،اضافه کرد: ریل گذاری بی نظیری در وزارت نیرو جهت برنامه ریزی علمی صورت گرفته و پویش هر هفته الف-ب ایران به عنوان یک طرح بیاد ماندنی و ثمربخش اجرایی می شود.

وی ادامه داد: عملیاتی شدن این طرح ها، سبب ساز بالندگی و شوق فراوانی برای مردم است و با وجود اینکه مدت کمی تا پایان دولت مانده، وزارت نیرو با اهتمام و علاقه ویژه ای نسبت به اجرای طرح ها و برنامه ها اقدام می کند.

شهبازی گفت: در خصوص طرح سازگاری با کم آبی در البرز برنامه ریزی خوبی صورت گرفته و بیش از ۱۴۰ جلسه تشکیل شده و ۴ هزار و ۵۰۰ نفر ساعت برنامه توسط افراد اجرایی شده است.

وی  با بیان اینکه جای خرسندی و تقدیر دارد که برنامه های وزارت نیرو مقطعی نیست و این قابلیت را دارد که در سال های آینده نیز تداوم و استمرار یابد خاطر نشان کرد: هم افزایی و همدلی حاکم در استان گره گشایی بسیاری از موانع است، از این رو طبق سیاست گذاری که در خصوص چاه های غیرمجاز با دستگاه قضائی صورت گرفته، برای این امر با برنامه پیش می رویم.

شهبازی با اشاره به اینکه کسری مخازن استان هر سال به طور متوسط ۵۶ میلیون متر مکعب است، گفت: هر سال به طور متوسط ۵۰ هزار مهاجر از سایر استان ها وارد البرز می شود که این امر با زیرساخت های استان تناسبی ندارد.

وی افزود: زیرساخت های لازم برای تامین آب متناسب با جمعیت را نداریم و اکنون یک شهرستان جدید هم اضافه شده که باید زیرساخت های مناسبی برای آن فراهم شود.

استاندار البرز گفت: همچنین مصرف برق صنایع و واحدهای تولیدی البرز ۱۱ درصد افزایش یافته که نشان از پویایی تولید و صنعت در استان دارد و گواه این مدعا رشد ۹۴ درصدی صادرات استان نسبت به سال گذشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: طی حضور و دستور وزیر نیرو در استان عملیات اجرایی اولین پست ۴۰۰ کیلوولت البرز آغاز شد و اکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارد.

شهبازی گفت: در هفته دولت نیز طبق دستور وزیر  نیرو حق آبه البرز از محل سدهای مستقر در استان ۵۵ میلیون متر مکعب افزایش یافت ولی زیرساخت های لازم اعم از تصفیه خانه برای بهره برداری از این امکان مهم فراهم نیست.

وی افزود: بر این اساس درخواست می شود برای تامین زیرساخت ها نیز عنایت ویژه ای به استان صورت گیرد، همچنین  رینگ سراسری شبکه آبرسانی البرز نیز مورد تقاضا است چراکه این امر آغاز شده و درخواست تکمیل آن را داریم.

شهبازی گفت: در بحث تغذیه های مصنوعی که در هشتگرد و فردیس نیز چندی پیش اجرایی شد، انتظار می رود که همچنان البرز مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: به جز کرج و اشتهارد هیچ یک از شهرستان های البرز ردیف اعتبار در خصوص فاضلاب ندارند که اختصاص اعتبار برای آنها مورد درخواست است تا بتوان بستری را برای بهره برداری از پساب نیز فراهم کرد.

استاندار البرز گفت: البرز به تبع از برنامه های وزارت نیرو در خصوص سازگاری با کم آبی، پیشرو است و با جدیت امور را دنبال می کند.

  • نویسنده : مانا روشن
  • منبع خبر : روابط عمومی  استانداری البرز