پیش‌شرط‌های زاکانی برای رای آوردن FATF
پیش‌شرط‌های زاکانی برای رای آوردن FATF
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: FATF آسیب‌پذیری ما را چندبرابر می‌کند و اگر راهکاری برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه وجود داشته باشد تا نفت را صادر و پول را به کشور منتقل کنیم، پذیرش FATF مانع از آن می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت، به نقل از تسنیم، مهم‌ترین بخش‌های اظهارات علیرضا زاکانی درباره جوانب FATF را در ادامه بخوانید:

اف‌ای‌تی‌اف کمکی به رفع تحریم‌ها و انتقال پول به کشور و تسهیل مراودات کاری و پولی نمی‌کند؛ بلکه بندی به پای اقتصاد کشور است.

FATF آسیب‌پذیری ما را چندبرابر می‌کند و اگر راهکاری برای دور زدن تحریم‌های ظالمانه وجود داشته باشد تا نفت را صادر و پول را به کشور منتقل کنیم، پذیرش FATF مانع از آن می‌شود.

در واقع با پذیرش آن و به‌اصطلاح شفاف‌سازی، دست‌های خود را در اقتصاد و دور زدن تحریم‌ها برای دشمن رو می‌کنیم و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد.

دولت برای پذیرش FATF شروطی را مطرح کرد که باید گفت اصلاً شرط‌پذیر نیست و اگر کشور به آن بپیوندد، در ابتدای بهانه‌جویی‌های دیگری قرار می‌گیریم؛ در حقیقت FATF موضوع سیاسی است و اصلاً تخصصی نیست.

حتی پذیرش آن، بهانه‌جویی برای دیگر مسائل از جمله موضوعات هسته‌ای را به‌وجود می‌آورد و هرکدام از این بندها را اضافه کنیم، خود را گرفتارتر می‌کنیم و با ظلم مضاعفی مواجه می‌شویم.

در مجمع تشخیص مصلحت نیز این موضوع موافقان و مخالفانی دارد و موافقان نتوانستند استدلالات کافی را برای پذیرش FATF بیاورند؛ لذا در مجمع به دور کارشناسی افتاد و مخالفان، استدلال‌هایشان، قوی‌تر است.

از طرفی موافقان نیز دلیلی منطقی ندارند به‌غیر از این‌که می‌گویند «مانند برجام، انتظاری ایجاد شده است و باید به آن پاسخ بدهیم»، من معتقدم تا بحث تحریم‌های ظالمانه وجود دارد FATF رأی نمی‌آورد و انتظار نداشته باشند خودمان را گرفتارتر کنیم. این مسیری که دولت توصیه می‌کند کارشناسی نیست.