بسته ویژه خبری
بسته ویژه خبری

آخرین آمار کرونا در ایران دکتر سیما سادات لاری امروز ‌‌‌‌‌‌‌‌سه‌شنبه در خصوص آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۵۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۹۷ نفر از آنها بستری شدند. سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: […]

آخرین آمار کرونا در ایران

دکتر سیما سادات لاری امروز ‌‌‌‌‌‌‌‌سه‌شنبه در خصوص آخرین وضعیت ویروس کرونا در کشور گفت: از دیروز تا امروز ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۵۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۹۷ نفر از آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۷۰۶ هزار و ۵۵۹ نفر رسید.

او افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۸۶۷ نفر رسید.

 

دفاعیات عجیب یک نماینده از عنابستانی

محمود احمدی بیغش، نماینده شازند در مجلس و استاندار خراسان شمالی در دولت دهم در واکنش به این موضوع که پلیس همچنان پیگیر «سیلی عنابستانی به صورت سرباز نیرو ی انتظامی» است به آفتاب یزد گفت: «واکنش سریع و بررسی نشده‌ی قالیباف به این ماجرا، نشان داد برخی برای رسیدن به پله یا پله‌هایی بالاتر حتی ارزش و اعتبار جایگاه ریاست قوه‌ی مقننه را نیز پاس نمی‌دارند در حالی که رئیس مجلس یا نباید واکنش نشان می‌داد یا در نهایت دستور بررسی همه‌ی عوامل دخیل در این ماجرا را صادر می‌کرد تا حقی از طرفین ماجرا سلب نشود.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه‌ی مجلس یازدهم می‌گوید: «شنیده‌ام پلیس گفته پیگیر ماجرا تا انتها است، قبول! اما آیا پیگیر آن افسری که از صحنه فیلم گرفت و مثل خبرنگاران مصاحبه کرد نیز خواهند شد؟!»

احمدی بیغش که مصر است؛ «آدم باید دیوانه باشد که ابتدا به ساکن از ماشین پیاده شود و به صورت سرباز سیلی بزند» می‌افزاید: «فیلمی که در فضای مجازی منتشر شد و آن جو را علیه نماینده و مجلس به وجود آورد تمام ماجرا نبود! من معتقدم پلیس بیش از آن که پیگیر موضوع عنابستانی باشد باید به این نتیجه برسد که آن افسر خاطی با چه نیتی فیلمی را در فضای رسانه‌ای منتشر کرده که نشان دهنده تمام ماجرا نبوده است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس که اصرار دارد ریشه‌ی چالشی شدن درگیری اصغر عنابستانی و سرباز نیروی انتظامی «انتشار فیلمی است که دربرگیرنده‌ی تمامی ماجرا نبوده است» می‌گوید: «پرخاش و درگیری در این فقره تنها بخشی از ماجرا است در تکذیب موضوع نیز معتقدم لابد نماینده تحت فشار بوده اما آن چه برای من عجیب است تلاش رئیس مجلس برای همراهی با عوام زدگی است و حالا که کار به این جا رسیده لابد انتظار داریم عنابستانی از مجلس اخراج شود در حالی که موضوع به این اندازه بزرگ نبوده و می‌شد از همان ابتدا به گونه‌ای دیگر برخورد کرد.»

 

علت اقبال اصلاح‌طلبان به حسن خمینی

فیض‌الله عرب‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به شرق گفت: «به نظر من آقای خاتمی و آقای سیدحسن خمینی کاندیدا‌های مناسبی هستند؛ آقای خاتمی که نیازی به توضیح ندارد؛ فردی ا‌ست که سطوح مختلف مدیریتی در کشور را تجربه کرده و اتفاقا جزء مدیرانی ا‌ست که وقتی در مقام ارزیابی او می‌نشینید، عملکرد قابل‌قبول و قابل‌دفاعی داشته است…

درباره سید‌حسن خمینی قصه متفاوت است. ایشان فاقد تجربه اجرائی کلان در سطح حکومت هستند اما او به لحاظ ظرفیت فکری و عقبه اجتماعی و سیاسی‌ای که دارد و حمایت گسترده‌ای که می‌تواند از جانب نیرو‌های توانمند از ایشان صورت بگیرد و همچنین با ملاحظه توان بسیج‌کننده‌ای که در جامعه دارد، می‌تواند در نبود آقای خاتمی یکی از چهره‌های مثبت و مؤثر در انتخابات باشد اما اگر فکر کنیم که تمام ویژگی‌های مطلوب در نظر ما در یک نفر جمع شود، امری قطعی نیست و سخت می‌شود چنین شخصی را انتخاب کرد.»

 

نقطه‌ضعف بزرگ اصولگرایان

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره انتخابات ۱۴۰۰ به فرهیختگان گفت: «اکنون هیچ فردی از دو جناح برنامه‌ای ارائه نداده و نقد ما این است که همه جریان‌های سیاسی نسبت‌به ارائه برنامه خود را متعهد نمی‌دانند، حتی درحال حاضر که حدود ۳ ‌ماه به انتخابات مانده است همچنان هیچ‌یک از این جناح‌های سیاسی از کاندیداهای احتمالی خود خبر نداده‌اند. لذا این روند شور انتخاباتی را کمرنگ می‌کند. متاسفانه هر دو جناح درصدد رفع مشکلات داخلی خود بوده و اختلافات داخلی خود را حل می‌کنند. طوری‌که به‌نظر می‌رسد فراموش کرده بودند در یکی‌دو سال گذشته اختلافات خود را حل کنند و در آستانه انتخابات به یاد این امور افتاده‌اند…

بزرگ‌ترین ضعفی که اصولگرایان در انتخابات سال‌های اخیر داشتند، در حوزه فرهنگ و اجتماع بوده است. چراکه در این زمینه اظهارنظر و پیشنهاد خاصی ندارند و درواقع درمورد مسائل هنری و آنچه در کشور اتفاق می‌افتد و ضعف‌هایی که وجود دارد و کارهایی که باید انجام گیرد، سکوت کرده‌اند.

آنها درباره مسائل سینمایی و جزئیات آن، درباره هنرهای نمایشی، موسیقی و امثال آن نظری ندارند یا درباره آزادی‌های اجتماعی، مساله زنان، حجاب نیز همین‌طور است، درحالی‌که باید مواضع خود را تبیین کنند؛ البته این مورد یک اتهام یا نوعی نگاه جامعه نسبت‌به اصولگرایان است که معتقدند آنها درمورد حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعی کاملا بسته هستند و به ‌نوعی اداره جامعه به‌صورت بسته و بدون مشارکت بسیاری از اقشار مردم و با دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه شرعی اعتقاد دارند.

درواقع اصولگرایان به این امر متهم هستند و بنده نیز نمی‌خواهم بگویم این روند درست است اما اینکه آنها در این زمینه چه اقدامات و نظراتی مدنظرشان است مشخص نیست، که باید در این زمینه اظهارنظر کنند.»

 

انتظار روحانی از شورای نگهبان

حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با اشاره به ضرورت تصویب و ابلاغ قانون بودجه در موعد مقرر قانونی، تاکید کرد: قانون بودجه یک سند مالی یکساله است و اعمال تغییر در قوانین عادی و دائمی در قانون بودجه برخلاف قانون اساسی و به صلاح ساختارمندی نظام اقتصادی و اداری کشور نیست و مطمئنا شورای محترم نگهبان طبق روال معمول در اینگونه موارد اقدام خواهد کرد.

روحانی در حالی این سخنان را مطرح کرد که کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به انتشار برخی اخبار در فضای مجازی با موضوع ایرادات فراوان این شورا به بودجه ۱۴۰۰، با بیان اینکه این ایرادها مانند همیشه و همه ساله و مشابه است، به ایلنا گفت: شورای نگهبان از هفته گذشته که مجلس بررسی جزئیات بودجه را در دست داشت، به شکل غیر رسمی برخی از تبصره‌ها را دریافت کرد و آن را مورد بررسی قرار داد.

 

دفاع سردار دهقان از نامزدی نظامیان در انتخابات

سردار حسین دهقان، وزیر سابق دفاع که بنا دارد در انتخبات ۱۴۰۰ کاندیدا شود درباره نامزدی نظامیان به ایسنا گفت: «اگر قانون به فرد نظامی اجازه حضور در انتخابات نمی دهد، پس او حق نامزد شدن ندارد… در حقیقت قانون هیچ منعی برای حضور یک فرد نظامی در انتخابات ندارد و همانگونه که رای دادن نظامیان، حق شهروندی آنها محسوب می شود، نامزدن شدن فرد نظامی در هر انتخاباتی هم حق شهروندی اوست و با فرد غیرنظامی هیچ تفاوتی ندارد.

اما آنچه موجب نگرانی داوطلب شدن فرد نظامی در انتخابات می شود و البته من هم این نگرانی را دارم زمانی است که نظامیان سازمان یافته بخواهند یک جایگاه سیاسی را اشغال کنند که شدیدترین نوع آن کودتا و در حداقل ترین سطح روی کارآمدن یک نظامی به کمک سایر نظامیان است که هر دو حالت مذموم و غیرقابل قبول است و قطعا من چنین وضعیتی را تایید نمی کنم. ضمن اینکه در این کشور نه می توان کودتا کرد و نه شرایط کشور به گونه ای است که نظامیان سایرین را کنار بگذارند و فرد منتخب خود را جایگزین کنند…

در وصیت نامه امام آمده است که نظامیان در سیاست نباید ورود کنند اما این به معنی این است که نظامیان نباید ابزار جناح های سیاسی بشوند؛ چرا که این جریان ها نمی توانند نماینده همه مردم باشند، در حالی که نیروهای مسلح باید حافظ امنیت ملی باشند و اگر بخواهند نحله فکری خاصی را نمایندگی کنند، امنیت و منافع ملی می شود؛ بنابراین ورود سازمانی نظامیان یا حمایت آنها از فردی در انتخابات منع شده است در غیر این صورت ورود فردی با سابقه نظامی برای تصدی پست ریاست جمهوری هیچ منعی ندارد و می تواند حتی سازنده هم باشد.»

 

نظر بادامچیان درباره حمایت اصولگرایان از لاریجانی

به گزارش ایرنا اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه در نشست خبری گفت: در شورای مرکزی و دبیران استان‌های حزب موتلفه درباره نامزد درون و برون حزبی بحث شد و درباره نامزد برون حزبی ابراهیم رییسی مورد توجه ما قرار دارد.

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی افزود: درباره نامزد درون حزبی هم بزودی اسامی را اعلام می‌کنیم و مصمم هستیم تا با سیاست شورای مرکزی به‌شکل تیمی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنیم.

بادامچیان با اشاره به اینکه رییسی تاکنون برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی نکرده است، گفت: نسبت به او تفاهم داریم ولی نمی‌توانیم او را وادار به نامزدی در انتخابات کنیم.

دبیرکل حزب موتله اسلامی درباره احتمال حمایت از لاریجانی گفت: اینکه شورای وحدت و روحانیت این مجموعه را راه انداختند تا لاریجانی رییس جمهوری شود فقط گمانه زنی است. هدف وحدت کل است و اگر رییسی نیاید بستگی به نظر جمع دارد. شورای نگبان هر فردی را تایید کرد از میان آن بر فرد اصلح و ارجح وحدت می‌کنیم. معلوم نیست که لاریجانی در انتخابات شرکت کند یا خیر و اگر تایید شود جزو احراز صلاحیت‌ها قرار می گیرد. بررسی می کنیم که چه فردی اصلح است.

 

توضیحات محسن رضایی درباره جلسات وحدت برای انتخابات ۱۴۰۰

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به سؤالی درباره آنچه با عنوان “جلسات ۱۳نفره برای وحدت نیروهای انقلاب” مطرح شده است، تصریح کرد: من در چنین جلسه‌ای که با موضوع وحدت و با حضور ۱۳ نفر مطرح شده است شرکت نکرده‌ام اما در یکی دو جلسه که برای وحدت نیروهای انقلاب تشکیل شده بود، شرکت کرده‌ام.

وی گفت: بنده در حال کمک به نیروهای انقلاب برای وحدت و همگرایی بیشتر هستم اما این کمک به‌صورت سازمان‌یافته نیست.

رضایی در پاسخ به این سؤال که “آیا در آن جلسات بحثی درباره مصداق کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ شده است یا نه؟”، گفت: من در یکی دو جلسه‌ای که حضور داشتم چنین چیزی احساس نکرده‌ام اما آماده‌ام که برای وحدت بیشتر نیروهای انقلاب کمک کنم.

 

ابهام درباره محکومیت کلانتری

صبح امروز خبر محکومیت عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در برخی خبرگزاری ها منتشر شد. به گزارش تسنیم با اتمام رسیدگی به پرونده اتهامات عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی، نامبرده به اتهام توهین به بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) به  صورت بدوی به ۴ ماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و  گروه‌ها سیاسی و اجتماعی  به مدت ۲ سال محکوم شد.

وی همچنین به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نیز به پرداخت چهل میلیون ریال جزای نقدی در شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری محکوم شد.

اما چند ساعت بعد دانشیان معاون حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان،درباره شایعه محکومیت عیسی کلانتری اظهار کرد:هیچ حکم محکومیتی برای آقای کلانتری صادر نشده است.

وی افزود: تا زمانی که حکم قطعی صادر نشود اعلام رسمی آن جرم محسوب می‌شود.

همچنین یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مدعی شد حکم محکومیت وی در اتهام توهین به امام خمینی (ره) فقط جریمه نقدی بوده است.