حمله به آرامکو دردسرساز شد
حمله به آرامکو دردسرساز شد
حمله به تاسیسات نفتی سعودی علاوه بر پیچیده‌تر کردن بحران حال حاضر در منطقه، پیامدهای اقتصادی قابل توجهی را هم در پی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت،   حملات پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی باعث تلاطم در بازار نفت شده و قیمت آن را به بالاترین سطح در طول یک سال گذشته رسانده است. این حملات بر بستر زمزمه‌هایی مبنی بر آغاز دور جدید مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای و افزایش دامنه تنش‌ها در خلیج فارس، علاوه بر پیچیده‌تر کردن بحران حال حاضر در منطقه، پیامدهای اقتصادی قابل توجهی را هم در پی داشته است.

به همین بهانه پایگاه تحلیلی هیل با انتشار یادداشتی با عنوان «حمله به تأسیسات نفتی عربستان به معنای دردسر جدید برای بایدن است»  به بررسی این حادثه پرداخته است.

دردسرهای یک حمله نافرجام

چرا حمله نافرجام به تاسیسات نفتی سعودی دردسرساز است؟ چون درست زمانی اتفاق افتاده که دولت جدید در واشنگتن قصد دارد از خاورمیانه فاصله بگیرد و از اتکا به نفت بکاهد؛ به طور مختصرتر، وقتی که در اصطلاح بازار کساد است.

زمانی که در سال ۲۰۱۹، موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین [منتسب به] ایران به تاسیسات فرآوری محصولات نفتی عربستان در بقیق اصابت کردند، صادرات نفت عربستان به طور موقت به نصف کاهش یافت. این حملات تکان‌دهنده و حاکی از دقت بالای آن داشت.