کرج فراموش شده یا مدیریت سهل انگارانه
کرج فراموش شده یا مدیریت سهل انگارانه
امروز ۰۰/۰۱/۰۱ بنا به ضرورت به کرج آمدم، مدت ۱۰ سال بود در کرج زندگی می کردم، هنوز هم به واسطه کار و ازدواج با کرج مانوس هستم، اما ایندفعه به واسطه مسئولیتی که در شهرداری منطقه ۵ مشهد بعنوان شهردار منطقه دارم، نگاهم به کرج متفاوت بود، متوجه شدم مدیریت شهری در کرج ناکارآمدتر از گذشته است!

ما شهروندان مسائلی را در شهرمان، در مقایسه با سایر شهرها میبینیم؛ جدول های رنگ نشده حتی در برخی قسمت های جهانشهر، عظیمیه و باغستان و… پیاده روهای خاکی، شهری پر از نخاله در معابر شهری، شمشادهای شکسته، خشک شده و ناپیوسته، عدم نقاشی سطح ۳ دیوارها، عدم نمای ساختمانها در معابر اصلی و … با خودم کمی فکر کردم چرا باید اینقدر تفاوت باشد، چرا مدیریت شهری همین کیفیت های ساده را ندیده می گیرد.

 

می توانم به جرات بگویم مناطق کم برخوردار شهر مشهد با وجود نخاله ریزی و زباله ریزی، سرقت، آسیب رساندن به تجهیزات شهری را نمی توان باز هم با مناطق برخوردار شهر کرج در میزان ارائه خدمات با هم مقایسه کرد.

بنظر می رسد علارغم تفاوت در میزان منابع مالی این شهرها، این کاستی ها ناشی از عدم دیده شدن درست مسائل شهر کرج توسط مدیریت شهری و عدم ارتباط مستقیم مردم با شورا و عملکرد نامناسب کمیسیون های شورا می باشد.

در شهر مشهد ۵ درصد از بودجه مناطق با نظر مستقیم شهروندان در محلات هزینه می شود، ۱۵۸ محله و در طرح جدید ۱۷۰ محله با شورا های اجتماعی فعال و موثر نقش مهمی در مشارکت شهروندان در توسعه فضاهای شهری ایفا می کند.

وقتی بعنوان شهردار منطقه در محلات حاضر می شوم نمی توانم خواست اعضای شورای اجتماعی محلات را نادیده بگیرم و پیرو همه این درخواست ها و تعریف پروژه ها اعتبار منطقه از ۵۴ میلیارد تومان به ۲۲۰ میلیارد تومان با بیش  از ۱۰۰ پروژه در منطقه ۵ شهرداری مشهد افزایش یافته است.

متاسفانه مدیریت شهری کرج در غفلتی خواسته یا ناخواسته با توجه به نزدیکی به انتخابات می گذرد.

پیشنهاد میکنم مدیریت شهری در کرج در همین فرصت کوتاه به سمت افزایش مشارکت مردمی، تعاملات مثبت با دولت، سازمان برنامه و بودجه، امور مالیاتی برای تعیین مسیری برای پرداخت بدهی های انباشته و تامین منابع مالی در حوزه سهم سرانه، ایجاد رقابت سازمانی و ارزیابی عملکرد صحیح، باز تعریف اهداف سازمان و تعیین اهداف کوتاه مدت تا تحویل مدیریت شهری، افزایش انگیزش در بدنه کارشناسی، پرداخت پاداش و اضافه کار واقعی و مرتبط با عملکرد و قدردانی از کارکنان توانمند و در مجموع حرکت به سمت تفکر سیستمی در سازمان مدیریت شهری کرج قدم بردارد.

 

امیدوارم حال روز این روز های کرج بهتر شود.

میلاد مرادنیا /  شهردار منطقه ۵ شهرداری مشهد

  • نویسنده : میلاد مرادنیا / شهردار منطقه ۵ شهرداری مشهد