شایعه یا واقعیت ؟!
شایعه یا واقعیت ؟!
ع. کمالی-اینکه این جمله را اولین بار چه کسی گفته و با چه هدفی این جمله بیان شده است، هدفی غیر از تخریب هیات نظارت ندارد. اما آیا در این برهه زمانی كه هنوز بررسى ها تمام نشده رسیدن به چنین رقمی امکان پذیر هست یا خیر؟ در حاليكه هنوز 24 روز به پایان زمان بررسی صلاحیت ها مانده است.

در چند روز گذشته مدام در صفحات مجازی افراد و گفتگوهایشان شنیده می شود که:« ۵۰ درصد از نامزدهای شوراهای اسلامی شهر کرج رد صلاحیت شده اند».
اینکه این جمله را اولین بار چه کسی گفته و با چه هدفی این جمله بیان شده است، هدفی غیر از تخریب هیات نظارت ندارد. اما آیا در این برهه زمانی که هنوز بررسى ها تمام نشده رسیدن به چنین رقمی امکان پذیر هست یا خیر؟ در حالیکه هنوز ۲۴ روز به پایان زمان بررسی صلاحیت ها مانده است.
بر اساس جدول زمان بندی برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای شهر، هیات نظارت شهرستان کرج می بایست ۷ اردیبهشت ما نتایج بررسی صلاحیت ها را به شخص نامزدها اعلام کند تا اگر نامزد انتخاباتی صلاحیتش احراز نشد، ادامه روند بررسی صلاحیت ها را از هیات عالی نظارت استان و هیات مرکزی نظارت پیگیری کند.
از سوی دیگر انچه که در روند برگزاری انتخابات این دوره کرج دیده می شود، کاملا متفاوت با پنج دوره گذشته است. چرا که در هیچ یک از پنج دوره گذشته انتخابات شورای شهر سابقه حضور مشترک فرماندار و رییس هیات نظارت شهرستان در یک مصاحبه مطبوعاتى و پاسخ به سئوالات خبرنگاران را وجود نداشته؛ حتی حضور رییس هیات نظارت بر انتخایات به تنهایی و اعلام نحوه بررسی صلاحیت ها هم در تاریخ رسانه ای این شهرستان دیده نشده است.
حضور غفور قاسمپور و اسماعیل صابر در آخرین روز ثبت نام ها و اعلام موضع در خصوص بررسی صلاحیت ها خود نشان از تغییرات جدی در این دوره دارد چه اینکه اگر قرار به رد صلاحیت ۵۰ درصد از نامزدهای انتخاباتی شهرستان کرج بود( که عملا چنین موضوعی صحت ندارد)، می بایست این مسئول نظارتی در پشت دربهای اتاق خود در فرمانداری می نشست و پاسخ هیچ کسی را هم نمی داد.
نشستن این مسئولان اجرایی و نظارت در برابر خبرنگاران و اعلام مواضع خود برای بررسی صلاحیت ها نشان از این دارد که برای هر تایید و رد صلاحیتی در شهرستان یقینا پاسخ قانع کننده ای وجود دارد و قرار نیست همچون دوره های قبل تصمیم گیری ها در پشت دربهای بسته اتفاق بیفتد، به یقین که حفظ حرمت و آبروی افراد نیز در این بررسی ها مد نظر این دو هیات بوده و هست.
البته نباید به سادگی از اظهار نظر توئیترى یکی از مسئولان در این حوزه گذشت، که به یقین آن روز که کلمات آن توئیت که از بی تجربگی و عدم درایت با کمی چاشنی احساسات را می نوشت، به فکر چنین بازتاب هم می بود که زحمات جمع زیادی از فعالان احراز صلاحیت ها هم زیر سئوال خواهد رفت. که ادامه برگزاری انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر کرج نشان داد که این انتخابات مسیری متفاوت را خواهد داشت.
موضوع دیگر اینکه بر اساس قانون، هیات اجرایی و نظارت بر انتخابات شورای شهر، می بایست از ۴ دستگاه امنیتی قضایی استعلام گرفته و نتیجه بررسی این چهار دستگاه و در صورت نیاز استعلام از دستگاه های دیگر که به تشخیص هیات نظارت است، بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات را اعلام کنند.
اگر به ساختار بررسی صلاحیت ها در انتخابات شوراها نگاه کنیم هیات اجرایی و نظارت که اولی ۹ نفر اعضای اصلی و ۵ عضو علی البدل داشته و دومی سه عضو هیات نظارت بر انتخابات، هیات عالی نظارت بر انتخابات استان ۳ نماینده کنونی مجلس و در نهایت هیات مرکزی انتخابات کشور، که شامل ۵ نماینده به انتخاب نمایندگان مجلس صورت می گیرد، نظارت بر برگزاری انتخابات و بررسی صلاحیت ها را بر عهده دارند.
همچنین در هر ۴ دستگاهی که ذکر آن در قانون رفته است و می بایست نسبت به وضعیت نامزد انتخاباتی اظهار نظر نمایند، کمیسیون و کمیته هایی تشکیل می شود که بر اساس سوابقی که از این افراد در بانکهای اطلاعاتی خود دارند، به بررسی صلاحیت ها می پردازند، یقینا هیات های اجرایی و نظارت برای این منظور تشکیل شده که اگر دستگاهی گزارش غلطی را ارائه کرد، جمع بندی آن در این دو هیات بررسی شده و در نهایت اعلام نظر گردد.
اینکه به یکباره و بدون در نظر گرفتن چنین پروسه طولانی، و پیچیده اظهار نظر در خصوص تایید یا رد صلاحیت افراد کنیم، امرى عقلانی به نظر نمی رسد.
هر چند که در گذشته برخی اعمال نظر های سلیقه ای و شخصی نیز در بررسی صلاحیت ها وجود داشت که تا اینجای بررسی ها، در این دوره بسیار کمتر از گذشته خواهد بود.
اول به خاطر اظهار نظر صریح رییس هیات نظارت شهرستان که مر قانون را در نظر خواهند گرفت و به دنبال کشف تخلف از افراد نیستند، و دوم اینکه افرادی که اکنون در راس دو هیات اجرایی و نظارت قرار دارند، افرادی موجه و با سابقه قابل قبولی هستند.
غفور قاسمپور به عنوان فرماندار شهرستان کرج که خود در چندین دوره انتخابات شرکت کرده و هم تجربه حضور در انتخابات و هم تجربه برگزاری انتخابات را دارد و همچنین اسماعیل صابر که از معتمدین خوش نام و با سابقه به عنوان رییس هیات نظارت شهرستان هستند. یقینا این دو مسئول برگزاری انتخابات، سابقه ۵۰ و چند ساله خود را هیچگاه فدای برگزاری یک دوره انتخابات شورای شهر نخواهند کرد.
اولا زمان برای اظهار نظر در خصوص تایید و یا رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و اینکه چند درصد و یا چه تعداد از این افراد تایید و یا رد شده اند در این مقطع زمانی بسیار زود است و هنوز زمان برای بررسی بیشتر در هیات نظارت وجود دارد و دوم اینکه بررسی تایید صلاحیت ها، پروسه ای چند روزه و چند هفته ای نیست، بلکه این چند هفته زمانی است برای جمع بندی سوابق نامزدها، در مدت زمان مسئولیت های پیشین آنها.
پس در اظهار نظرهایمان دقت کنیم تا در مسیر کسانی که به دنبال مطامع فردی، گروهی و جناحی خود هستند نیفتیم.
ع. کمالی

  • نویسنده : ع. کمالی