خشکسالی ورودی آب سدهای البرز را کاهش داده است
خشکسالی ورودی آب سدهای البرز را کاهش داده است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با هشدار در خصوص مخاطرات خشکسالی و ضرورت رعایت الگوهای مصرف در ۲ بخش شرب و کشاورزی اعلام کرد که ورودی آب سدهای استان کاهش یافته است.

به گزار ش پایگاه خبری وکیل ملت، داود نجفیان اظهار داشت: کاهش بارش ها در سال زراعی جاری سبب پایین آمدن میزان آب ورودی سدهای امیر کبیر کرج و طالقان شده است.

وی ادامه داد: طبق بررسی ها میزان ورودی آب  سدامیر کبیر کرج طی چند روز اخیر به ۲۸ مترمکعب در ثانیه رسیده اما در مدت مشابه سال قبل ۳۸ مترمکعب در ثانیه بود یعنی ۱۰ متر مکعب  نسبت به پارسال کاهش ورودی داریم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت: ورودی آب سد طالقان استان البرز اکنون ۴۰ متر مکعب در ثانیه است در حالیکه پارسال در این مدت ۴۳ متر مکعب در ثانیه بود.

وی ادامه داد: پارسال در ماه های فروردین و اردیبهشت میزان جریان آب رودخانه کردان شهرستان ساوجبلاغ ۱۳ مترمکعب در ثانیه بود اما اکنون به  ۱.۸ مترمکعب در ثانیه کاهش یافته و میزان جریان آب در پائین دست رودخانه کرج در محدوده بلیقان به صفر نزدیک شده است که این وضعیت زنگ خطری برای تغذیه آبخوان های استان به شمار می رود.

نجفیان با بیان اینکه میزان بارندگی های  سال زراعی جاری استان البرز ۳۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می دهد، افزود: از ابتدای مهر ماه سال گذشته (آغاز سال آبی) تاکنون ۳۱۴ میلی متر بارندگی در البرز ثبت شده که پارسال طی  این مدت ۳۷۳ میلی متر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت: امسال با توجه به پیش بینی افزایش دما ، اگر مردم و بخش کشاورزی در مصرف آب همراهی نکنند در ۲ بخش آب و برق دچار مشکل خواهیم شد و ضرورت دارد تا کشاورزی از الگوهای مصرف برای کشت و آبیاری مزارع تبعیت کند و مصرف کنندگان آب شرب نیز به صرفه جویی بیشتر روی بیاورند.

وی اظهار داشت : کاهش میزان ورودی آب سدها  نیز در کاهش خروجی آنها تاثیر دارد که این سبب می شود تا کشور و استان البرز در زمینه تولید برق آبی با مشکل مواجه شود.

نجفیان ادامه داد: آنچه در این روزها باید به آن توجه مضاعف شود این است که باید همگان به الگوهای مصرف آب و برق توجه کنیم تا از برهه خشکسالی به خوبی بگذریم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز در عین حال به اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آثار کم بارشی در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش بینی ها، امسال آبگیری سد های کرج و طالقان زودتر از موعد مقرر انجام شد اما کاهش میزان ذخیره برفی در بالادست این سدها در واقع تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت.

وی بیان داشت: اکنون از ظرفیت ۱۸۰ میلیون متر مکعبی سد کرج ، ۱۶۴ میلیون متر مکعب آن آب ذخیره شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد بیشتر است.

نجفیان  با اشاره به ظرفیت ۴۳۰ میلیون مترمکعبی سد طالقان گفت: اکنون ۳۲۱ میلیون متر مکعب آب ذخیره شده در این سد داریم که البته ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می دهد.

وی اظهارداشت : در واقع ۹۹ میلیون مترمکعب  ظرفیت سد طالقان خالی از آب است که کاهش بارش ها و افزایش دما سبب شده تا امسال محدودیت آبی در سطح استان البرز داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با بیان اینکه اکنون ۸۰ درصد مصارف آب کشاورزی ، شرب و صنعتی استان البرز از سفره های آب زیر زمینی است ، گفت : به علت کاهش بارش ها در سال زراعی جاری ، برداشت آب از اسفند ماه سال گذشته در چاه های کشاورزی استان آغاز شده که زنگ خطری برای آبخوان ها به شمار می رود.

وی یادآور شد که بارش های مناسب در ماه های اسفند ، فروردین و اردیبهشت  موجب می شود تا بهره برداری از چاه های آب کشاورزی به تاخیر بیافتد  اما در سال زراعی جاری این وضعیت در استان البرز و بسیاری مناطق کشور تغییر کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به بالا بودن سرانه مصرف آب و برق در کشور البرز بار دیگر تاکید کرد که مردم در مصرف آب و انرژی در ماه های آینده  بیش از پیش صرفه جویی کنند چرا که فشار زیادی روی سفره های زیر زمینی  استان شاهد هستیم.

استان البرز با سه میلیون نفر جمعیت دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی است که بیش از ۹۵ درصد این اراضی آبی هستند.

همچنین این استان دارای سه هزارو۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی است که بخشی از آنها آب بر می باشند.

  • نویسنده : مانا روشن
  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا