آخرین اخبار کرونا در ایران| ردپای ویروس جهش یافته آفریقایی در جنوب کشور /چگونه برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنیم؟/ عادی‌انگاری عامل اصلی بحران + نقشه و نمودار
آخرین اخبار کرونا در ایران| ردپای ویروس جهش یافته آفریقایی در جنوب کشور /چگونه برای ثبت‌نام واکسن اقدام کنیم؟/ عادی‌انگاری عامل اصلی بحران + نقشه و نمودار
در آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌ها؛ سطح هشدار در برخی مناطق کاهش یافته است، اما کارشناسان تاکید می‌کنند این تغییر رنگ‌بندی به معنی عادی شدن شرایط نیست و عادی انگاری صرفا به تشدید بحران و افزایش قابل توجه مرگ و میر منجر خواهد شد.

در آخرین تقسیم بندی رنگی شهرستان‌های ایران براساس میزان شیوع ویروس کرونا مشخص شده هم اکنون ۱۹۸ شهرستان قرمز کرونا قرار گرفته‌اند و ۱۵۷ شهرستان هم با توجه به کاهش تعداد مبتلایان و موارد بستری اکنون در محدوده رنگ نارنجی ثبت شده‌اند.

این درحالی است که شهرستان‌های زرد و آبی کرونایی به ترتیب در ششمین روز از اردیبهشت ۱۴۰۰؛ ۸۴ و ۹ مورد ثبت شده است.

کارشناسان بهداشت و درمان ضمن ابراز خرسندی از بهبود شرایط همه‌گیری در برخی مناطق قاطعانه تاکید کاهش سطح هشدار در برخی مناطق بسیار شکننده است و درصورتی که هموطنان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوتی داشته و به قول معروف عادی انگاری داشته باشند به سرعت شاهد تغییر وضعیت و بحرانی شدن اوضاع همه‌گیری در منطقه خواهیم بود.

افزایش مراجعه بیماران سرپایی در پایتخت

در همین حال، اگرچه براساس نقشه منتشر شده رنگ‌بندی شهرستان‌ها برخی مناطق شاهد کاهش سطح هشدار شده‌اند اما در بسیاری از کلانشهرها از جمله پایتخت همچنان نگرانی‌هایی در زمینه مدیریت پیک چهارم وجود دارد؛ به صورتی که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران رسما اعلام کرد در شبانه روز گذشته  مراجعه‌های سرپایی به مراکز بهداشتی ۳٫۹ درصد رشد داشته است.

زالی همچنین در بخش‌هایی ازسخنان خود تاکید کرد: به‌دلیلی تهاجمی‌تر بودن ویروس جهش یافته با روند افزایشی مراجعه به مراکز درمانی تعداد بیشتری از این افراد در مراکز بستری خواهند شد تاجایی که آمارها نشان می‌دهد در همین مدت یعنی ۲۴ ساعت قبل میزان بستری در مراکز درمانی نیز ۹٫۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین اعلام کرد: بررسی‌ها و مقایسه نمودارهای موجود نشان می‌دهد تا ده روز آینده شرایط تهران به همین روال خواهد بود و لازم است تمام هموطنان باجدیت نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دقت عمل داشته باشند.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی بهترین راهکار برای مدیریت اوضاع حفظ فاصله گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها بخصوص در مراکز اداری، تجاری و خدماتی است که بعضاً با توجه به محدودیت‌ها مجاز به فعالیت‌ هستند.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران وسایل نقلیه عمومی در کلانشهرها بخصوص مترو یکی از مهمترین ماکن‌ها برای ایجاد چرخه آلودگی است و به همین دلیل هموطنان ضمن توجه به عدم تردد غیرضروری درسطح شهر اگر ناگزیر به استفاده از این وسایل هستند باید پروتکل‌های بهداشتی را جدا مدنظر داشته باشند.

فردا رونمایی از سامانه تزریق واکسن

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد: براساس سیاست‌گذاری‌های انجام شده به زودی طرح ملی واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در کشور آغاز می‌شود و به این منظور سامانه‌ای مخصوص ثبت‌نام افراد طراحی شده است که روز ۴ شنبه هشتم اردیبهشت ۱۴۰۰ این سامانه رسما رونمایی خواهد شد.

علیرضا رئیسی در ادامه تصریح کرد: اگرچه بسیاری از اطلاعات شهروندان در سامانه‌های مربوطه وجود دارد اما برای کاهش خطا و همچنین به‌روز شدن اطلاعات لازم است هموطنان از هفته آینده با مراجعه به این سامانه ۳ فاکتور مهم و مورد نیاز را ثبت و ارسال کنند تا براساس اولویت‌بندی انجام شده جهت تزریق واکسن به آنها اطلاع رسانی شود.

رئیس همچنین تاکید کرد: هموطنان گرامی از هفته آینده تنها لازم است با مراجعه به سامانه Salamat.gov.ir؛ نام و نام خانوادگی؛ کد ملی و شماره تلفن موبایلی که به نام خودشان باشد را ثبت کنند تا براساس جداول اولویتی تعیین شده از طریق پیامک  زمان و مکان تزریق واکسن را دریافت کنند.

 ویروس آفریقایی کرونا هم به ایران رسید!

این درحالی است که وزیر بهداشت  با تایید ورود ویروس آفریقایی کرونا  گفت: متاسفانه دیشب اطلاع پیدا کردیم که در یکی از استان‌های جنوبی سه مورد ویروس آفریقای جنویی پیدا شده است.

سعید نمکی در ادامه افزود: در رابطه با ویروس هندی نیز تمام تبعه‌های هندی و پاکستانی که وارد شدند را بررسی می‌کنیم و در یکی از شهرستان‌ها هندی‌هایی که مبتلا به کرونا بودند را بررسی می‌کنیم و امیدواریم کرونای آن‌ها از نوع جهش یافته نباشد.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم