قانون سرمایه گذاری با هدف بهبود وضعیت بورس اصلاح می‌شود
قانون سرمایه گذاری با هدف بهبود وضعیت بورس اصلاح می‌شود
نائب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در این رابطه یک طرح بحث متشکل سازی بخش حقیقی بازار بورس تحت عنوان کانون سهام داران حقیقی است و مسئله اصلاح قانون نظام سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس برای ساماندهی بازار بورس در قالب یک طرح تهیه و تدوین خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، ظهر امروز در جریان سفر به البرز و بازدید از نمایشگاه دائمی و استودیو رادیویی و تلویزیونی اتاق بازرگانی استان، گفت: نمایشگاه دائمی توانمندی‌های تولیدی و صنعتی اتاق بازرگانی البرز یک نمایشگاه جامع است که در آن ظرفیت‌های مختلف این استان نمایش داده شده و نشان می‌دهد که البرز یکی از استان‌های پیش رو و از لوکوموتیوهای توسعه اقتصادی کشور است.

وی بیان کرد: امید است که با کاهش سطح شیوع کرونا در جامعه و از طرفی توسعه بیشتر بخش تولید در نتیجه همت مسؤولان دولتی و محلی شاهد گشایش در حوزه اقتصاد باشیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع تخصیص ارز، بازگشت ارزهای صادراتی و تامین مواد اولیه به عنوان دغدغه بسیاری از صنعتگران، اظهار کرد: تعدادی از کالاها که ماهیت استراتژیک دارند، در بودجه سال جاری ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این کالاها تعیین شده است.

این مقام مسؤول با بیان اینکه تخصیص ارز برای دیگر کالاها هم در چارچوب گشایش‌های ارزی است که بانک مرکزی از محل بازچرخانی منابع ارزی تخصیص می‌دهد، بیان کرد: این منابع از محل صادرات برخی کالاها مانند نفت و فرآورده های نفتی تامین می‌شود.

۸۰ میلیارد ارز دولتی برای تأمین نیاز تولیدکنندگان و واردات

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه پیش بینی شده که سال آینده بیش از ۸۰ میلیارد دلار گشایش ارزی داشته باشیم، تصریح کرد: این منابع مالی به ما کمک خواهد کرد که در واردات مواد اولیه و تجهیزات با مشکل مواجه نشویم.

وی با تاکید بر اینکه به مرور باید به سمت سرمایه گذاری پیش رویم که تولید محصولات پرمصرف همانند ذرت و سویا را توسعه دهیم، افزود: این مهم بر کاهش سطح واردات اقلام مورد نظر تاثیر گذار بوده و از طرفی موجب ثبات در حوزه تولید است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد مشکلاتی که برخی صنایع در بحث دریافت مواد اولیه از پتروشیمی‌ها با آن مواجه هستند، عنوان کرد: در بحث خوراک اولیه تولیدی در صنایع پترروشیمی و توزیع آن میان صنایع داخلی و خریداران خارجی چون مسئه ارز آوری هم مطرح است، باید بر اساس یک سهمیه بندی کار توزیع انجام شود.

وی با اشاره به اینکه میزان نیاز داخلی به محصولات پتروشیمی بیش از آنچه است که در حال حاضر در کشورمان تولید می‌شود، عنوان کرد: به عنوان نمونه بخش‌هایی مانند نساجی و صنایع سلولزی و چندین مورد دیگر هر کدام به خوراک اولیه تولیدی در صنعت پتروشیمی نیاز دارند.

اقدامات دولت در خصوص خوراک اولیه تولیدی پتروشیمی‌ها قابل نقد است

قاضی زاده هاشمی با این توضیح که متاسفانه دولت در بحث سهمیه بندی خوراک اولیه تولیدی در پتروشیمی‌ها خوب عمل نمی‌کند، گفت: این مسئله سبب شده که خود پتروشیمی‌ها در این مورد برای سهمیه بندی تصمیم گیری می‌کنند، در حالی که این اقدام باید توسط دولت و بر اساس ظرفیت‌های موجود انجام شود.

اقدام مجلس برای بهبود وضعیت بورس

وی در بخش دیگری در بحث بازار بورس و طرح‌هایی که مجلس در این راستا برای زیان دیدگان دارد، گفت: در این رابطه یک طرح بحث متشکل سازی بخش حقیقی بازار بورس تحت عنوان کانون سهام داران حقیقی است.

نائب رئیس مجلس شورای ادامه داد: کانون سهامداران حقیقی قرار است که در شورای اصلی بورس دو نماینده داشته باشند تا  ضمن فراگیری آموزش‌های لازم  آنها را سازمان دهی کنند تا توسط بخش حقوقی بازار که بیشترین سهم را در اختیار دارند دچار مشکل نشوند.

وی در ادامه عنوان کرد: اقدام دیگر مجلس برای سامان دادن به بازار بورس اصلاح قانون نظام سرمایه است که کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری آن است.

همکاری فرودگاه پیام برای صادرات

قاضی زاده هاشمی در رابطه با رسیدگی به مسائل تولیدکنندگان و صادرکنندگان حوزه کشاورزی استان البرز در بحث واردات کانتینرهای خارجی، تامین سوخت و یا استفاده از ظرفیت پروازهای کارگو برای انتقال محموله‌های صادراتی افزود: در این رابطه صحبت‌هایی با مسؤولان فرودگاه بین الملی پیام برای بهره گیری از ظرفیت پروازهای کارگوی آن انجام شده و قرار است که پیگیری‌های لازم در این مورد صورت گیرد.

انتهای پیام/ج/س

  • نویسنده : مانا روشن
  • منبع خبر : خبرگزاری فارس