جهان اسلام سکوت در برابر ستم و قتل‌عام مسلمانان را برنمی‌تابد
جهان اسلام سکوت در برابر ستم و قتل‌عام مسلمانان را برنمی‌تابد
رئیس مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با رئیس مجلس امت دولت کویت گفت: جهان اسلام سکوت در برابر ستم و قتل‌عام مسلمانان را برنمی‌تابد و ضرورت دارد همه مسلمانان جهان برای حذف این غده سرطانی بیش از پیش تلاش کنند.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در روند گفتگوهای تلفنی با رؤسای مجالس کشورهای اسلامی با مرزوق علی الغانم، رئیس مجلس امت دولت کویت پیرامون جنایات اخیر رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه و فلسطین به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

قالیباف در ابتدای این تماس تلفنی، افسارگسیختگی بی حد و حصر رژیم صهیونستی را در سایه حمایت‌های آمریکا مورد انتقاد قرار داد و گفت: «امروزه درد مشترک کشورهای اسلامی به خاک و خون کشیده شدن زنان و کودکان در فلسطین است».

وی همچنین گفت: «در شرایطی که در این بخش از  سرزمین اسلامی فجیع‌ترین و دردناک‌ترین جنایات بشری در حال انجام است، سکوت جوامع بین‌المللی، نهادهای بشردوستانه و سازمان ملل جای شگفتی دارد».

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن شدید بمباران شبانه‌روزی غزه و کشتار مردم در کرانه تصریح کرد: «جهان اسلام سکوت در برابر ستم و قتل‌عام مسلمانان را برنمی‌تابد و ضرورت دارد همه مسلمانان جهان برای حذف این غده سرطانی بیش از پیش تلاش کنند.»

در ادامه این گفتگوی تلفنی، قالیباف خواستار تقویت روابط در حوزه‌های مختلف به‌ویژه پارلمانی با دولت کویت شد و از توسعه مناسبات و مبادلات با این کشور دوست، مسلمان و همسایه استقبال کرد.

مرزوق علی الغانم، رئیس مجلس امت دولت کویت نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به روابط فی‌مابین گفت: «تعاملات و مبادلات دولت کویت با جمهوری اسلامی ایران همواره ممتاز بوده است».

وی همچنین اظهار داشت: «دولت کویت از افزایش و ارتقاء روابط  دو کشور و تلاش در جهت گسترش و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند».

الغانم  اتفاقات اخیر در نوار غزه و فلسطین را جنایت نسبت به مسلمانان این منطقه دانست و تأکید کرد: «وحشتناک‌ترین جنایات علیه برادران فلسطینی ما در حال رقم خوردن است و حفظ وحدت همه کشورهای مسلمان در برابر ظلم و زیاده‌خواهی صهیونیست‌ها واجب شرعی، انسانی، اسلامی و اخلاقی است».

رئیس مجلس امت دولت کویت تأکید کرد: «دولت و ملت کویت موافق برگزاری هرگونه نشست و ابتکار پارلمانی در حمایت از مردم فلسطین است».

مرزوق علی الغانم در پایان این دیدار، حمایت گسترده کشورهای اسلامی را نسبت به کشتار مسلمانان فلسطین خواستار شد.

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف روز گذشته نیز در تماس‌های تلفنی جداگانه با رئیس مجلس ملی فلسطین، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان، رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان، رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر، رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه و رئیس مجلس نمایندگان عراق در خصوص تحولات فلسطین به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

مردم و مقاومت فلسطین پاسخی قاطع به رفتار سفاکانه صهیونیست‌ها می‌دهند

قالیباف در تماس تلفنی خود با سلیم الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین، ضمن اشاره به اقدامات جنایتکارانه اخیر رژیم صهیونیستی در بمباران مناطق مسکونی غزه و همچنین کشتار مردم در کرانه باختری و حمله به نمازگزاران در مسجد الاقصی که منجر به شهادت و مجروحیت جمع زیادی از مردم مظلوم فلسطین و غزه شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدامات صهیونیست­ها در نسل‌کشی فلسطینیان از طریق کشتار زنان و کودکان فلسطینی را که در زمره جنایت جنگی است، به‌شدت محکوم می‌کند.

وی همچنین افزود: از تمامی رؤسای مجالس کشورهای اسلامی و سازمان­های بین‌المللی حامی فلسطین خواسته‌ایم با محکومیت اقدامات صهیونیست­ها و حامیان غربی آنها، از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرد: اطمینان دارم که با جنایاتی که این رژیم کودک‌کش در روزهای اخیر مرتکب شده است وضعیت به حالت عادی بر نخواهد گشت و مردم و مقاومت فلسطین پاسخی قاطع به رفتار سفاکانه آنان خواهند داد.

نتانیاهو برای باقی‌ماندن در قدرت به کشتار جدید فلسطینیان نیاز داشت

سلیم الزعنون، رئیس مجلس ملی فلسطین نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی گفت: جنایت اخیر صهیونیست­ها علیه مردم فلسطین به‌اندازه‌ای است که تاکنون بی‌سابقه بوده است و حقیقتاً مردم مظلوم غزه که در برابر این تهاجم صهیونیست­ها بی‌دفاع هستند، نیاز مبرم به کمک­ و حمایت­ کشورهای اسلامی و جامعه جهانی دارند.

وی اضافه کرد: نتانیاهو یک شرور آدمکش است که برای باقی ماندن در قدرت نیاز داشت دور جدید کشتار و آشوب علیه فلسطینیان را به‌راه اندازد.

رئیس مجلس ملی فلسطین در پایان این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین گفت: لازم است کشورهای حامی فلسطین، هرچه زودتر خشم خود را به‌طور آشکار بر سر رژیم صهیونیستی، آمریکا، انگلیس و دیگر حامیان صهیونیست­ها فرود آورند.

تبدیل غزه و مسجد الاقصی به قتلگاه فلسطینیان و حمایت غرب از این اقدام مایه تأسف است

قالیباف در تماس تلفنی خود با خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان، با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در بمباران غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین گفت: اقدامات صهیونیست­ها در قتل‌عام مردم بی­گناه، زنان، کودکان و تخریب خانه و کاشانه فلسطینیان، جنایت جنگی است و جمهوری اسلامی ایران به‌شدت این اقدامات را محکوم می‌کند.

وی همچنین گفت: تحولات اخیر، وحدت بین فلسطینی­ها به‌ویژه مردم کرانه غربی با غزه و قدس شریف را به نمایش گذاشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از تمامی رؤسای مجالس کشورهای اسلامی و سازمان­های بین‌المللی حامی فلسطین می­‌خواهیم اقدامات صهیونیست­ها و حامیان غربی آنها را محکوم و از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند.

قالیباف اقدام سفاکانه صهیونیست­ها را نتیجه چراغ سبز نشان دادن برخی کشورهای عرب منطقه دانست که اخیراً در پروژه آمریکایی ـ صهیونیستی به عادی‌سازی روابط با این رژیم خونخوار مبادرت ورزیدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این گفت‌وگوی تلفنی تصریح کرد: این پاکسازی قومی و نژادی توسط صهیونیست­ها به هیچ وجه قابل قبول نیست و تبدیل غزه و مسجد الاقصی به قتلگاه فلسطینیان و حمایت غرب از اقدام آنان مایه تأسف است.

کشتار و کوچاندن اجباری فلسطینیان ظالمانه است

خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان نیز در این مکالمه تلفنی با اعلام انزجار از اقدامات رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر گفت: جنایت اخیر صهیونیست­ها در کشتار مردم غزه و کوچاندن اجباری فلسطینیان بسیار ظالمانه است.

رئیس مجلس شورای سلطنت عمان با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه گفت: سلطنت عمان خواستار اقدام فوری جامعه جهانی در جلوگیری از قتل‌عام مردم غزه و فلسطین به‌دست صهیونیست­ها است.

حملات صهیونیست‌ها به کودکان و زنان بی‌دفاع نشانه بارز نقض حقوق بشر و نسل‌کشی است

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه خود با اسد قیصر رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان و صالح قوجیل رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بیان داشت: در روزهای اخیر حملات ظالمانه صهیونیستی در فلسطین و نوار غزه به‌شدت تشدید شده که منجر به از بین رفتن اماکن عمومی و مسکونی و به شهادت رساندن کودکان و زنان بی‌دفاع، که نشانه بارز نقض حقوق بشر و نسل‌کشی می‌باشد، گردیده است.

وی افزود: حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به مردم بی‌دفاع فلسطین زمانی تلخ‌تر می‌شود که آمریکا و برخی کشورها از این اقدام رژیم اشغالگر قدس حمایت می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر وحدت کشورهای اسلامی تأکید و اضافه کرد: ضروری است مجالس کشورهای اسلامی نسبت به این جنایات رژیم صهیونیستی مواضع روشن و قاطعی داشته باشند.

قالیباف در پایان بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم و مقاومت فلسطین تا آزادی سرزمین‌های اشغالی و قدس شریف قبله اول مسلمین تأکید کرد.

حمایت از فلسطین یکی از اصول اساسی پاکستان است

اسد قیصر رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان در این تماس تلفنی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت کنونی مردم مظلوم فلسطین گفت: جمهوری اسلامی پاکستان نیز هتک حرمت بیت‌المقدس قبله اول مسلمین و حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی و گلوله‌باران مناطق عمومی و مسکونی را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزادسازی سرزمین‌های اشغالی از جمله قدس شریف است.

وی در ادامه بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران برای حل‌وفصل مناقشات منطقه تأکید کرد و گفت: ایران به‌عنوان کشوری مهم در جهان اسلام می‌تواند نقش مهمی در خصوص فلسطین ایفا نماید.

رئیس مجلس ملی پاکستان در پایان ضمن حمایت قاطعانه آن کشور از مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین ابراز کرد: طی روزهای گذشته در پارلمان پاکستان قطعنامه‌ای ضدصهیونیستی با اتفاق آرا به تصویب رسید. حمایت از فلسطین یکی از اصول اساسی کشور ماست.

همیشه کنار ملت فلسطین خواهیم ایستاد

صالح قوجیل رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر نیز در این تماس تلفنی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بر حمایت کشور متبوعش از مردم مظلوم فلسطین تأکید کرد و گفت: همه کشورهای اسلامی باید به‌صورت یکپارچه مواضع خود را نسبت به حمایت مردم و مقاومت فلسطین اعلام نمایند.

وی در همین راستا افزود: دولت و مجالس کشورهای اسلامی می‌بایست مقابل کشورهایی که به رژیم غاصب صهیونیستی امتیاز داده‌اند تا باعث تقویت این رژیم کودک‌کش در ارتکاب چنین اقدامات اسفناک و هولناکی شوند واکنش نشان دهند.

رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در پایان با اشاره به مواضع آن کشور در خصوص مسئله فلسطین تصریح کرد: حمایت و دفاع از فلسطین و مقاومت موضع اصلی و اساسی ما بوده است و همیشه کنار ملت فلسطین خواهیم ایستاد.

اتخاذ موضع مناسب و مستحکم از سوی کشورهای اسلامی علیه رژیم صهیونیستی ضرورتی انکارنشدنی است

به گزارش تسنیم، قالیباف رئیس مجلس هم‌چنین طی تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه در خصوص تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.

قالیباف در این تماس‌ها ضمن محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر قدس بر لزوم رایزنی و همفکری رهبران پارلمان‌های کشورهای اسلامی تأکید کرد و گفت: صهیونیست‌ها در حملات اخیر به ملت فلسطین، روز به روز جسورتر شده و با حمله به منازل مسکونی و درمانگاه‌ها و حتی ساختمان خبرنگاران دست به جنایات بزرگی زده‌اند از این رو اتخاذ موضع مناسب و مستحکم از سوی کشورهای اسلامی ضرورتی انکارنشدنی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این شرایط حمایت بی قید و شرط عملی و سیاسی وظیفه تک تک کشورهای اسلامی و آزادی‌خواه است.

قالیباف در پایان مقاومت گروه‌های فلسطینی را تحسین‌برانگیز دانست و ابراز کرد: امیدواریم در نهایت حق بر باطل پیروز شود و شاهد آزادی همه سرزمین‌های اشغالی از لوث وجود صهیونیست‌ها خواهیم بود.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز در این تماس تلفنی با اشاره به تجاوزات اشغالگران قدس گفت: رژیم صهیونیستی اقدامات پستی را انجام می‌دهد. وقت آن رسیده است کشورهای اسلامی مشکلات خود را کنار بگذارند و به‌عنوان ید واحده مقابل صهیونیست‌ها بایستند.

وی اضافه کرد: موضع عراق در حمایت از ملت فلسطین همیشگی و ثابت است و چه در سطح رهبران و چه مردم عراق کنار مردم فلسطین خواهیم بود و در هر زمان و مکانی به یاری آنها می‌شتابیم.

محمد الحلبوسی در پایان گفت: با رئیس مجلس شورای اسلامی هم‌نظر هستم که اتخاذ موضع واحد از سوی کشورهای اسلامی ضروری است. ما باید بر آرمان‌های ملت فلسطین تأکید مجدد داشته باشیم.

مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین و قدس شریف گفت: وقت آن رسیده است که کشورهای اسلامی تدابیری داشته باشند که جنایات رژیم اشغالگر قدس را متوقف کنیم و صهیونیست‌ها را سر جایشان بنشانیم.

وی اعلام کرد: به‌عنوان کشور ترکیه در هر مبارزه عدالت‌خواهانه‌ای همراه و کنار مردم فلسطین خواهیم بود و برای پایان دادن به این وحشت بزرگ هرگونه تدابیر سیاسی و عملی لازم را به‌کار خواهم گرفت.

مصطفی شنتوپ در پایان برخی از حمایت‌های جامعه بین‌الملل از فلسطینیان را ناکافی و کمرنگ دانست و گفت: مباحثی که گاهی در برخی از کشورهای دیگر مطرح می‌شود کم‌فایده و بی‌اثر است و این کشورهای اسلامی منطقه هستند که باید تصمیمی جدی مقابل این رژیم کودک‌کش اتخاذ کنند.

  • نویسنده : مانا روشن