نشریه سوئیس:آژانس به زودی درباره وضعیت تفاهم با ایران اعلام نظر می‌کند
نشریه سوئیس:آژانس به زودی درباره وضعیت تفاهم با ایران اعلام نظر می‌کند
یک رسانه سوئیسی در آستانه پایان تفاهم موقت ایران و «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» گزارش داد که مدیر کل این آژانس طی روزهای آینده آخرین وضعیت تفاهم با ایران را به اطلاع اعضای «شورای حکام» می‌رساند.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: آژانس و ایران در حال حاضر سرگرم رایزنی در خصوص اجرای تفاهم فعلی هستند.

این بیانیه با تأکید بر این که تفاهم سه ماهه ایران و آژانس «همچنان جاری است»، افزود: «مدیرکل (آژانس)، طی روزهای آینده، آخرین وضعیت را به اطلاع شورای حکام آژانس خواهد رساند.

فردا ( ۳۱ اردیبهشت) توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌یابد. تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای «پروتکل الحاقی» را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد. ایران هشدار داده بود که اگر طی این چند ماه تحریم‌ها برداشته نشود، تهران فیلم‌های دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

پیشتر «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات وین گفته بود که احتمال تمدید مهلت همکاری هسته‌ای تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران وجود دارد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم متعاقبا اعلام کرد:‌ یکی از انتخاب‌ها این است که می‌تواند بعد از تاریخ ۲۱می مطرح باشد و با هماهنگی دو طرف و همچنین با موافقت تهران، موضوع بازرسی از اماکن هسته‌ای تمدید شود. البته طبیعی است که تیم مذاکره کننده تصمیم‌گیر نیست و تصمیمات همه در تهران صورت می‌گیرد.

این درحالی است که نمایندگان کشورهای عضو مذاکرات هسته‌ای با ایران طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتمالی آمریکا به آن رایزنی کنند. آن‌ها تاکنون چندین نشست در قالب «کمیسیون مشترک برجام» در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند.

دور چهارم نشست کمیسیون مشترک‌برجام دیروز (چهارشنبه) در «گراند هتل» وین برگزار شد. در این نشست که با حضور هیأت‌های ایران و کشورهای عضو برجام برگزار شد، روسای هیات‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن‌ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند.

هیات‌ها با اشاره به متن‌های تهیه شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده‌اند، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ وضعیت کنونی در ادامه گفت وگوها تاکید کردند.

گفتنی است در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی‌های مختلف میان هیات‌ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم‌ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیات‌های همه کشورهای عضو برجام در یک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات‌ها و سپس گزارش به پایتخت‌ها آماده کنند.

  • منبع خبر : تارنمای «سوئیس اینفو