آیا عراق خانواده‌های داعشی را می پذیرد؟
آیا عراق خانواده‌های داعشی را می پذیرد؟
منابع آمریکایی خبر دادند که به احتمال بسیار عراق هفته آینده برای نخستین بار نزدیک به ۱۰۰خانوار عراقی را از اردوگاه های پناهندگان در سوریه به عراق منتقل خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت،پایگاه خبری میدل ایست نیوز امروز (شنبه) به نقل از تارنمای آمریکایی «الحره» نوشت که مقام های آمریکایی  ضمن استقبال از اقدام عراق تأکید کرده اند که این موضوع سبب امیدواری به آغاز روند خارج کردن هزاران پناهنده در اردوگاه «الهول» سوریه که بسیاری از آنها از خانواده های تروریست های داعش هستند، خواهد شد.
دیروز (جمعه) ژنرال «فرانک مکنزی»، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) به دور از چشم خبرنگاران و بدون اعلام قبلی از اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه دیدن کرد.
او که روز پنجشنبه نیز در بغداد با نخست وزیر عراق دیدار کرده ، پیش از این بارها هشدار داده بود که جوانان در اردوگاه ها تربیت افراطی می بینند و خطری جدی برای نسل های آینده خواهند بود.
مکنزی در مسیر بازگشت از سوریه به خبرنگاران گفت: «گام نخست برای بازگرداندن این خانوارها را عراق برمی دارد و به نظر من این کلید آغاز کاهش حضور پناهندگان در اردوگاه الهول و دیگر اردوگاه های موجود در منطقه خواهد بود.»
وی افزود که لازم است همه کشورها شهروندانشان را از این اردوگاه ها خارج و آنان را دوباره به زندگی عادی در جوامع خود برگردانند و با بازپروری آنها به اندیشه افراطی شان پایان دهند.
یک مقام بلندپایه آمریکایی نیز تأکید کرد که انتقال شهروندان از این اردوگاه ها از مهم ترین مسائلی است که مقامات آمریکایی و عراق در تلاش برای تعیین چارچوب کلی روابط آینده سیاسی و نظامی شان درباره آن مذاکره می کنند.
پیش از این مقامات عراقی از وجود برنامه ای برای بازگرداندن خانوارهای عراقی از اردوگاه الهول به نقطه ای در خاک عراق خبر داده بودند.
ماه گذشته شایعه هایی درباره انتقال گروهی از این خانواده ها به استان نینوا مطرح شد که واکنش های منفی بسیاری در پی داشت.
در پی این شایعه ها، «نجم الجبوری» استاندار نینوا تأکید کرد که هیچ برنامه‌ای برای انتقال ساکنان اردوگاه «الهول» به استان وجود ندارد.
وی افزود که چنین کاری با خشم عمومی مواجه خواهد شد.
الجبوری گفت که استانداری نینوا (به مرکز موصل) هیچ بخشنامه‌ای درباره انتقال ساکنان اردوگاه الهول در سوریه که خانواده‌های تروریست‌های داعش در آن حضور دارند به استان دریافت نکرده است.
وی افزود که چنین اقدامی با مخالفت کامل مردم استان مواجه خواهد شد و این استان آمادگی پذیرایی از این افراد را ندارد.
استاندار نینوا هشدار داد که اگر چنین برنامه‌ای در کار باشد و اجرا شود، شاهد تظاهرات گسترده در استان نینوا خواهیم بود.
الجبوری گفت که اگر چنین برنامه‌ای در میان است باید تجدید نظر جدی در آن شود و با دقت بررسی کرد که این افراد به کجا منتقل شوند تا خطر کم‌تری داشته باشد و به هر حال این منطقه باید دور از استان نینوا باشد.
همزمان سرتیپ «حامد الحسینی»، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق گفت که انتقال نخستین گروه از ساکنان عراقی اردوگاه الهول به خاک عراق به تعویق افتاده است.
وی گفت که نیمی از ساکنان اردوگاه الهول یعنی حدود ۳۰ هزار نفر عراقی هستند که برخی از خانواده و فرزندان تررویست‌های داعش هستند.
الحسینی افزود که این اردوگاه به چالشی بسیار خطرناک در سطح منطقه و جهان تبدیل شده است.
او تأکید کرد که این افراد خطر و بلایی بزرگ برای عراق خواهند بود و باید هرچه سریع‌تر به حضور آنها در کنار یکدیگر پایان داد و آنها را متفرق کرد چون تا ۱۵ سال دیگر فرزندان آنها تروریست های فردا خواهند بود.
نزدیک به ۷۰ هزار نفر در اردوگاه الهول که در کنترل نیروهای کرد متحد آمریکا در سوریه است به سر می برند.
بیشتر ساکنان این اردوگاه ، زنان و کودکان تروریست های داعش هستند.
حدود نیمی از ساکنان اردوگاه شهروندان عراق و حدود ۱۰ هزار نفر از آنها نیز شهروندان کشورهای اروپایی هستند.

  • نویسنده : مانا روشن