اول مشارکت؛ دوم ریاست جمهوری؛ سوم شورا
اول مشارکت؛ دوم ریاست جمهوری؛ سوم شورا
گرم بود؛ هوا نه، برخورد اعضای هیات رییسه ی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب البرز را می گویم. گوشم پر بود از حرف هایی که در نشست امروز با آنها خلافش را شاهد بودم.

«دنبال بستن لیست قوم و خویش خودشونن»، «از الان لیستاشونو بستن»، «معلومه کیارو می خوان معرفی کنن»، «با هیچ کاندیدایی نشست نمی گذارن»، «زیر باد کولر نشستن و چای تازه دم می خورن و واسه مردم تصمیم می گیرن» اینها بخشی از حرف هایی بود که درباره شورای ائتلاف شنیده بودم ولی وقتی چهره های خسته و روی گشاده ی آنها را دیدم، دیدم که هر چه گفتند سناریوی تخریبی برای شورای ائتلاف بوده است.

کمی خبرنگاران دیر آمدند ولی آمدند برخی حضوری و عده ایی هم مجازی خود را رساندند.

علاءالدین سیفی که سپیدموی و رییس شورای ائتلاف است درباره تشکیل شورای ائتلاف می گوید: در انتخابات مجلس عزم مان را جزم کردیم تا انقلابی ها را وارد مجلس کنیم.

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یک تشکل کشوری است که در همه استان ها نمایندگی دارد و بر اساس یک ساختار و مدل واحد کار انتخاباتی اش را از انتخابات مجلس یازدهم کلید زد که به گفته خودشان بیشترین تعداد نمایندگان فعلی در بهارستان یا در لیست شورای ائتلاف و یا مورد حمایت این شورا بودند.

رییس شورای ائتلاف می گوید: در انتخابات دوره پنجم شورای اسلامی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اسم مخفف «جمنا» تشکیلاتی بود که تلاش کرد تا نیروهای انقلابی را در شورای شهر هدایت کند ولی در این موضوع موفق نشد.

 

شورای ائتلاف از دل مردم متولد شد

وی اذعان می کند: علت دست نیافتن به موفقیت جمنا آسیب شناسی شد و بعد از پیدا کردن علت ها شورای ائتلاف تشکیل شد. شورایی که یک هیات موسس برای انجام امور کارها معرفی شدند و تشکیل، عضوگیری اعضای مجمع و انتخابات هیات رییسه را برگزار کردند.

او به سایت عضویت در شورای ائتلاف اشاره می کند: سایت شورا را تهران طراحی کرد و مشکلات فنی زیادی داشت به همین دلیل دسترسی مردم سخت بود اما با این وجود استقبال خوبی از سوی مردم انجام شد.

این فعال سیاسی البرزی از شورای ائتلاف را شورایی برخواسته از مردم می داند و تأکید می کند: وقتی هیات موسس منصوب شدند برای عضویت مردم از طریق سایت فراخوان دادیم و اکنون در تمام شهرها مجمع عمومی تشکیل شده است.

او ادامه می دهد:  در هر شهر رییس، نائب رییس و دبیر تشکیل شد و به تبع آن در شهرستان و در استان که تمامی کارهای اجرایی توسط شهر انجام می دهد و بعد شهرستان و استان نظارت بر حسن اجرای کار دارد و دخالتی در امور ندارد.

 

اول مشارکت؛ دوم ریاست؛ سوم شورا

مشارکت حداکثری الویت شورای ائتلاف است که سیفی توضیح می دهد: انتخابات ریاست جمهوری برای خیلی مهم است و در مرحله بعد انتخابات شورای شهر. ما بشترین تمرکزمان بر انتخابات ریاست جمهوری است.

معاون اسبق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتقاد دارد: ما بنا داریم کسی را انتخاب کنیم که بعد از یک سال در کشور تحول ایجاد و مردم را به انقلاب و نظام امیدوار کند به همین دلیل انتخابات ریاست جمهوری برایمان خیلی مهم است.

این کهنه لباس سیاست باورش بر این است که با انتخاب سید ابراهیم رییسی باید در یک سال آینده مردم شاهد اتفاقات مطلوبی باشند تا میل مردم در مشارکت انتخابات افزایش یابد.

او تشریح می کند: با توجه به ثبت نام نیروهای انقلابی ما توانستیم در شورای ائتلاف ٣۵٩ عضو در مسئولیت های شورا و ١٢ هزار و ۵٠٠ عضو در شبکه کمیته ها عضو گیری کنیم.

سیفی معتقد است که باید از این ظرفیت به دنبال تربیت نیرو باشند و برای انتخابات مجلس دوازدهم دغدغه پیدا کردن افراد کارآمد نباشند و از میان افرادی که تا کنون و بعد از این شناسایی می کنند بتوانند افراد را برای مسئولیت های مختلف با کارنامه ایی مشخص انتخاب کنند.

وی در ادامه می گوید: اگر در شناسایی افراد انقلابی موفق شویم و بتوانیم نیروهای متخصص، متعهد و خوش نام به تعهد را برای مسئولیت های مختلف شناسایی کنیم جلو رانت و فساد گرفته می شود.

 

تشکیل وحدت نیروهای انقلابی

مجید منعمی نائب رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلابی است همان کسی که می گویند متکبر و خودخواه است در حالیکه در چهره و کلام او تواضع نقش بسته است.

منعمی می گوید: ما اعتقاد به وحدت نیروهای انقلابی داریم و با توجه به فرمایشات نماینده ولی فقیه مبنی بر وحدت و همگرایی در حال شکل گیری این وحدت در کرج هستیم.

این سیاستمدار جوان معتقد است که ائتلاف شورای انقلاب اسلام به دنبال شاخص محورى است و نه شخص محوری.

او ادامه می دهد: ما به دنبال ظهور و بروز نیروهای جدیدی هستیم که کشف نیروهای جدید نیازمند رویکرد شاخص محوری است و ما به دنبال شاخص هستیم و اساس کارمان شاخص است.

وی با تأکید بر نگاه و رفتار شاخص محوری اذعان می کند: کارنامه و برنامه دو مسئله مهم برای کشف ویژگی هاست. تخصص و تعهد مربوط به کارنامه افراد و دارا بودن برنامه کاری از دیگر ویژگی های مهم برای انتخاب افراد است.

منعمی آب سردی روی آتش شایعات لیست اقوام و دوستان می ریزد و می گوید: ملاک ارزیابی ما شاخص است و هر نامزدی در این شاخص ها قرار بگیرد از طرف شورای ائتلاف حمایت می شود.

 

چشم مان را روی اقوام بسته ایم

او علاوه بر اینکه نائب رییس است رییس ستاد انتخابات شورای ائتلاف نیز هست و توضیح می دهد: یکی از کار ویژه های شورا تشکیل ستاد انتخابات برای  ارزیابى کاندیداهاست آن هم بر مبنای شاخص محوری نه شخص محوری.

وی تأکید می کند: ما تلاش مان را می کنیم که بر اساس شاخص هایی که این شورا تعریف و تبیین کرده افراد کارنامه دار و دارای برنامه را انتخاب و حمایت کنیم.

تجربه های تلخ توجه به قوم و اقوام و دوستان عزم شورای ائتلاف را جزم کرده تا به گفته خودشان فارغ از اینکه چه کسی با چه کسی نسبت دارد بر اساس شاخص های تعریف شده وارد لیست حمایتی آن ها شود.

 

آقایی تنها بانوی هیات رییسه شانای کشور

یک از موضوعاتی که در این فصل انتخابات مورد بحث و مطالبه جامعه زنان است توجه به نقش آنها در تصمیم سازی، تصمیم گیری و برابری انتصاب مدیران زن است اقدامی در میان سی و یک شورای ائتلاف کرج تنها البرز به آن توجه و عمل کرده است. معصومه آقایی تنها خانمی است که در میان هیات رییسه شوراهای ائتلاف کشور مسئولیت دبیری شورای ائتلاف البرز را بر عهده دارد.

چهره او هم مثل رییس و نائب رییس خسته است ولی همچنان لبخند بر لب دارد و می گوید: زمانی که شورای ائتلاف در حال شکل گیری بود برخى پاى کار ائتلاف نیامدند اما بعد از صحبت هاى مقام معظم رهبری تلاش کردند تشکل هایی را ایجاد کنند.

این بانوی سیاستمدار با اشاره به اینکه برخی باور نمی کردند که شورای ائتلاف در انتخابات مجلس موفق عمل کند اذعان می کند: رهبری به مجلس یازدهم گفتند «مجلس انقلابی» و عملکرد شورای ائتلاف را موفقیت آمیز دانستند.

او ادامه می دهد: همین حرف رهبری عده ایی را بر این داشت که برای خود تشکلی را ایجاد کنند تا شاید مانند شورای ائتلاف بتوانند به موفقیت برسند.

وی اعتقاد دارد: شورای ائتلاف نیروهای انقلابی هدفش کشف نیروهای انقلابی و ایجاد وحدت و همگرایی میان آنهاست و هر تشکلی هم که همین باور و مبنا را داشته باشد با او همراهی می کنیم.

دبیر شورای ائتلاف البرز اضافه می کند: ایجاد تشکل و تشکیل چنین جمع هایی ارزشمند است ولی مهم است که آنها با چه هدف و سیاستی تشکیل شده اند و قصدشان رسیدن به چیست.

او نیز تأکید می کند: شوراى ائتلاف نماینده نیروهاى انقلابی است. با توجه به اعتمادى که شده، شورا شاخص محور عمل می کند و با کسانیکه به دنبال مصداق محوری و شخص محوری هستند همراهى نمى کنیم.

معصومه آقایی به عنوان دبیر شورای ائتلاف رییس کار ویژه شبکه سازی نیز هست که این کار ویژه نیز یک نائب رییس و دبیر دارد که وظیفه آن ایجاد کمیته های مختلف بر اساس اقشار و گروه های مختلف مردمی است که در حال حاضر ۱۰ کمیته دارد.

 

تا کنون هیچ نامزدی در لیست نیست

از منعمی درباره کار ویژه ستاد انتخابات شورای ائتلاف می پرسم و پاسخ می دهد: ستاد انتخابات یک نائب رییس و دبیر دارد که همین شکل در شهرستان و شهرها نیز تشکیل شده و کار آن بررسی شاخص ها و در نهایت بر شناسایی نامزدها بر اساس شاخص های تعریف شده است.

او در ادامه می گوید: در شهر کرج ۲۵۰ نامزد بر اساس فراخوانی که اعلام کردیم رزومه خود را برای شورا ارسال کردند که بر اساس بررسی این رزومه ها چهار برابر ظرفیت کرسی های شورا نامزدها را انتخاب می کنیم.

طبق گفته رییس ستاد انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی البرز اعضای شورای ائتلاف با توجه به شناخت خودشان چهار برابر ظرفیت شورای شهر از میان نامزدها را انتخاب می کنند که با جمع انتخاب پنجاه و دو تن از بررسی های رزومه در مجموع صد و چهار نامزد برای بررسی دقیق تر وارد چرخه ی رسیدگی می شود.

منعمی تأکید می کند: شهر ها هر تصمیمی بگیرند به شهرستان معرفی می کنند و بعد به استان اعلام می کنند و الویت ما نیز همان تصمیم و بررسی های شهرها است.

هر شهر با توجه به تعداد نامزدهای تایید شده و تعداد کرسی های شورای شهر از دو برابر تا چهار برابر ظرفیت در بررسی اولیه نامزدها قرار می گیرد که در نتیجه بر اساس الویت بندی و کسب نمره بعد از مصاحبه بیست و شش نفر انتخاب می شوند.

از منعمی می پرسم: امکان و مکانیزم اعتراض برای نامزدها در بررسی شاخص ها و مصاحبه وجود دارد؟

وی با قاطعیت پاسخ می دهد: بله.

او با اشاره به نحوه مصاحبه از نامزدها تشریح می کند: در ستاد انتخابات سه هسته داریم. هسته الف که پنج عضو دارد. هسته ب که از میان کمیته های انتخاب شدند هفت عضو و هسته ج که همه از متخصصین هستند سیزده عضو دارد.

منعمی می خندد و می گوید: بند پ هم داریم.

به او می گویم این همان بندی است که می گوید شما زیر باد کولر نشستید و چای می خوردید و تصمیم می گیرد.

رییس ستاد انتخابات ائتلاف تأکید می کند: بند پ نداریم. همه نامزدها بر اساس شاخص های تعریف شده مورد بررسی قرار می گیرند ما علاقمندیم افراد از متخصصین با گرایش های مختلف در شورای شهر قرار بگیرند ولی ممکن است در بررسی شاخص ها نتیجه اینگونه نباشد.

وی در ادامه می گوید: هر نامزدی به اساس تخصص و علاقمندی اش در کمیسیون شورا در همان کمیته متخصص مربوطه مصاحبه می شود.

منعمی آرام و شمرده اما با قاطعیت و گاهی هم با چاشنی خنده پاسخ می داد. خنده های این هیات رییسه از آن جنس خنده هایی بود که خستگی تلاش های شبانه روزی شان نمایان نشود.

در مورد اینکه می گوید شورای ائتلاف با برخی نامزدها نشست می گذارد و برخی را نمی بینند، این حرف را تکذیب می کنند و می گویند هر نامزدی سوال، ابهام و یا نظر و پیشنهادی دارد ما با آغوش باز پذیرای او هستیم.

رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در پایان می گوید: شورای ائتلاف از آیت الله رییسی حمایت می کند و ما بعد از انتخابات از شورای شهر و ریاست جمهوری مطالبه گری می کنیم و هر جایی نیازمند کمک باشند نیز کمکشان می کنیم.

سیفی معتقد است: اگر انقلابى هستیم باید هم بشوریم هم تشر بزنیم و اگر توانایی خدمت به مردم را نداریم اعتراف کنیم که نمی توانیم. حتی اگر رییس جمهور ناکارآمد بود باید این شهامت را داشته باشد که به مجلس برود و بگوید من نمی توانم.

از سیفی می پرسم: شما از رییس جمهوری که خودتان حمایتش می کنید انتقاد می کنید؟

پاسخ سیفی این است: قطعا. هم خواست های مردم را مطالبه می کنیم هم انتقاد. ما آبرویمان را کف دست گذاشتیم و انتظار داریم در یک سال آینده کارهای مطلوبی را شاهد باشیم.

  • نویسنده : رها روشن