یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ | 27 ذو القعدة 1443
http://vakilemelat.ir/wp-content/uploads/2021/04/حوزه-علمیه-بقیع.jpg
پ
  • شناسه : 5175
  • ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۸

ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به حمایت از تجارت تهاتری

ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به حمایت از تجارت تهاتری
ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به حمایت از تجارت تهاتری
معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران با تشریح پنج خدمت اصلی صندوق‌های ضمانت صادرات گفت: در شرایط تحریمی صندوق ضمانت صادرات ایران اقدام به کمک در راستای تجارت تهاتری کرده؛ ضمن اینکه ریسک اوراق مشارکت منتشر شده از سوی بخش‌خصوصی و صادرکنندگان در بورس را ضمانت می‌کند.

وکیل ملت – آرش شهرآیینی در گفت‌وگو با اکسپورتنا درباره ابزارها و خدمات جدیدی که ظرف ماه‌های گذشته از سوی صندوق ضمانت صادرات ایران اجرایی شده یا در ماه‌های آینده عملیاتی می‌شوند، اظهار کرد: صندوق‌های ضمانت صادرات در دنیا در پنج حیطه اصلی فعالیت و در واقع پشتیبانی‌های مالی و بیمه‌ای از صادرات کشور خود را ساماندهی  می‌کنند تا از طریق آن بتوانند ابزارهایی را در حوزه صادرات به خدمت بگیرند. وی ادامه داد: مهم‌ترین فعالیت صندوق‌ها، پوشش ریسک مطالبات صادرکنندگان از طرف‌های خارجی است که تقریبا تمام صندوق‌های ضمانت صادرات که به اسم ECAها شناخته می‌شوند، این خدمات را ارائه می‌کنند. معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران تاکید کرد: صندوق‌های ضمانت صادرات این پوشش را ارائه می‌دهند تا صادرکنندگان ملی بتواند بدون نگرانی از ریسک‌های پیش‌رو که احتمالا به‌دلیل بی‌ثباتی‌های سیاسی و اقتصادی، مطالباتشان در کشور میزبان آن کالا با مخاطره روبه‌رو می‌شود، به بازاریابی فکر کرده و روی بازارهای جدید و خریداران جدید کار کنند؛ به نحوی که بتوانند صادرات کشورشان را توسعه دهند. وی دومین فعالیت صندوق‌های ضمانت صادرات را تسهیل دسترسی صادرکنندگان ملی به تسهیلات و تامین مالی ارزان‌قیمت دانست و گفت: این روند از طریق صدور ضمانت‌نامه‌ها و به شکلی است که به جای اینکه صادرکننده برای ارائه وثایق ملکی و سنگین با بانک درگیر شود، صندوق‌های ضمانت صادرات از طریق صدور ضمانت‌نامه ضامن صادرکننده می‌شوند تا تسهیلات در اختیار بگیرند؛ پس قطعا زمانی که ضمانت‌نامه پشت آن باشد، این تسهیلات با نرخ ارزان‌تر هم در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد.

شهرآیینی سومین فعالیت صندوق‌های ضمانت را بیمه ریسک‌های سیاسی سرمایه‌گذاری‌های صادراتی خارجی دانست و تشریح کرد: زمانی که تولید صادراتی در کشور صورت می‌گیرد، شرایط مشخصی دارد؛ اما در برخی مواقع، شرایط و قوانین و مقررات شرکت‌های میزبان به صورتی است که صادر‌کننده ترجیح می‌دهد یا مجبور می‌شود در کشور مقصد کارخانه خود را تاسیس کند و در همانجا تولید را انجام دهد. بسیاری  از صادرات ما اکنون در عراق به‌دلیل قوانین تعرفه‌ای به آن سمت و سو حرکت می‌کنند. اما متریال، مواد اولیه و تجهیزاتشان از ایران صادر می‌شود. در این راستا صندوق ضمانت صادرات ایران ریسک‌های سیاسی را بیمه می‌کند تا اگر دارایی که در آن کشور ایجاد می‌شود در مقابل ریسک‌های سیاسی، مصادره دولت و اقدامات کشور مقصد با مخاطره قرار گرفت، این ریسک‌ها را بیمه کند. معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینکه برخی از صندوق‌های ضمانت اقدام به ارائه خدماتی می‌کنند که ما آن را در ایران به اسم ضمانت‌نامه‌های بانکی می‌شناسیم، عنوان کرد: ضمانت‌نامه‌های مبتنی بر قرارداد شرکت در مناقصه، پیش‌پرداخت حسن انجام کار و موارد مشابه در برخی از کشورها این بیمه‌نامه‌ها توسط بانک‌ها صادر می‌شود؛ اما به‌دلیل شرایط خاص کشور، تحریم‌ها و شرایط کارگزاری‌ها، روابط بانک‌های ایران با بانک‌های خارجی‌ از بین رفته و صندوق ضمانت صادرات به جای سیستم بانکی ضمانت‌نامه‌ها را ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه برخی از صندوق‌های ضمانت صادرات مستقیما تامین مالی هم انجام می‌دهند، افزود: از میان این پنج فعالیت اصلی که موسسات شبیه به ما برای صادرات خدمت‌رسانی می‌کنند، صندوق ضمانت صادرات ایران فقط مورد پنجم که تامین مالی مستقیم است ورود پیدا نکرده است؛ اما در همه عرصه‌های دیگر خدمات ارائه می‌دهد. شهرآیینی با اشاره به شرایط تحریم در ایران اظهار کرد:  اقدامات جدیدی که در شرایط تحریم اضافه شده است، صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی یا مبتنی بر قرارداد است که تقریبا می‌توان گفت جزو خدماتی بوده که در شرایط خاص تحریمی صندوق به آن ورود پیدا کرده و قبل از آن نیازی به آن نبوده است.

وی تاکید کرد: در شرایط تحریم با توجه به اینکه صادرکنندگان به این نوع ضمانت‌نامه‌های بانکی نیازمند بودند، صندوق به ناچار وارد این حوزه شد و با کمک وزارت امور خارجه با مقامات دولتی کشورها مذاکره کرد. مثلا با افغانستان و در برخی از پروژه‌های خدمات فنی مهندسی، ضمانت‌نامه‌های صندوق مورد پذیرش قرار گرفت و اکنون نیز برنامه ما این است که همین اقدام را برای کشورهای دیگری مثل عراق و سوریه دنبال کنیم تا صادرکنندگانی که در آن کشورها پروژه می‌گیرند، بتوانند از این ضمانت‌ها بهره ببرند.

معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران در خصوص  اقدام دیگر این صندوق در شرایط تحریم گفت: با توجه به اینکه تسهیلات بانکی که قبلا در اختیار صادرات قرار می‌گرفت، دچار مشکل شده، اکنون سیستم بانکی با محدودیت منابع مواجه است؛ بنابراین ما باید منابع جدیدی را برای صادرات تجهیز کنیم. بازار سرمایه در سال‌های اخیر رونق خاصی گرفته که این امر، ظرفیت بسیار خوبی است که ما بتوانیم از آن برای صادرات استفاده کنیم. تاکنون از این ظرفیت کمتر استفاده شده است. شهرآیینی تصریح کرد: نحوه ورود ما در این شرایط این‌گونه است که ما در حاشیه بازار سرمایه می‌توانیم شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که صادرکنندگان و حتی آنهایی که در بازار بورس رجیستر نشده‌اند، اقدام به انتشار اوراق مشارکت، اوراق صکوک و اوراق مشابه که برای تامین مالی توسط سازمان بورس تعریف شده، کنند. در این راستا بسته به نوع خدمت مورد نیاز اوراق منتشر می‌شود، صندوق ضمانت صادرات آمادگی دارد ضمانت این اوراق را که صادرکنندگان یا یک پروژه صادراتی با محوریت صادرات منتشر می‌کنند، بر عهده بگیرند. طبیعتا اوراق صندوق ضمانت صادرات که یک شرکت ۱۰۰درصد دولتی است، اطمینان بیشتری را نسبت به شرکت‌های صادرکننده خصوصی جلب می‌کند و طبیعتا می‌تواند بازار جذاب‌تری را داشته باشد و ریسک را پوشش دهد تا مردم بتوانند این اوراق را خریداری کنند و از منافع مالی برخوردار شوند و صادرکننده نیز به تامین مالی خود دست پیدا کند. معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران کمک به تجارت تهاتری را از دیگر اقدامات صندوق ضمانت صادرات خواند و گفت: ما خواه یا ناخواه در شرایط تحریمی، در انتقالات ارزی با مشکلات و دشواری‌های زیادی مواجه شدیم و باید به آن سمت حرکت کنیم که یک ریل موازی با عملیات کلاسیک بانکی داشته باشیم که در همین شرایط یا اگر شرایط سخت‌تر شد، همیشه این ریل را فعال نگه داریم. تجارت تهاتری باید حتی در شرایط نرمال به صورت قطره چکانی هم که شده تداوم داشته باشد، همان‌طور که قبلا این‌گونه بود و متاسفانه بعد از اینکه شرایط عادی شد، آن را از دست دادیم. اکنون صندوق ضمانت صادرات می‌خواهد به این ظرفیت کمک کند؛ چراکه تجارت تهاتری ریسک‌هایی به طرفین تحمیل می‌کند و وظیفه  صندوق ضمانت این است که آنها را با ابزارهایی که طراحی می‌کند، پوشش دهد تا تجارت تهاتری روغن کاری شده و تسهیل و توسعه پیدا کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

تجمع دوباره خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو جلو ساختمان قوه قضاییه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

تجمع دوباره خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو جلو ساختمان قوه قضاییه

تعدادی از خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو امروز 24 خرداد ماه جلو ساختمان قوه قضاییه جهت اجرای حکم قطعی علیه این شرکت تجمع کردند.

معرفی کتاب فقر و نابرابری اقتصادی پروفسور ملک زاده ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

معرفی کتاب فقر و نابرابری اقتصادی پروفسور ملک زاده

کتاب فقر و نابرابری اقتصادی «با رویکرد موردی به برخی از فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای فقرزدایی» یکی از کتاب های پروفسور محمد شریف ملک زاده است.

تقدیر از پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

تقدیر از پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT

پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT از سوی دانشگاه های جهان مورد تقدیر قرار گرفت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نام نویسی ۱۲ هزار خادمیار البرزی  در سامانه ی خدمت رضوی ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
دبیر پیشین کانون های خدمت رضوی؛

نام نویسی ۱۲ هزار خادمیار البرزی در سامانه ی خدمت رضوی

دبیر پیشین کانون های خدمت رضوی استان البرز اعلام کرد از ابتدای تشکیل نمایندگی آستان قدس رضوی در استان (سال ۱۳۹۵) تاکنون بیش از ۱۲ هزار خادمیار در سامانه خدمت رضوی نام نویسی کرده اند.

مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود.  ۱۴ دی ۱۴۰۰
مسئول مرکز نیکوکاری فرزندان شاهد؛

مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود. 

مسئول مرکز نیکوکاری فرزندان شاهدگفت : الگو و قاعده ای که بزرگانی چون حاج قاسم به آن عمل کرده‌اند باید مورد توجه باشد. مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود. 

حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند. ۰۶ دی ۱۴۰۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور؛

حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، دکتر مسعود منصور  در آیین گرامیداشت  شصت و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران افزود:  همانطور که می دانیم منابع طبیعی و جنگل های کشور متاثر از عوامل طبیعی و غیر طبیعی است که در معرض آسیب و خسارت  قرار دارند.

شاخص های محیط زیست  کشور بهبود می یابد ۰۶ دی ۱۴۰۰
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور؛

شاخص های محیط زیست  کشور بهبود می یابد

به گزارش خبر نگار وکیل ؛علی سلاجقه روز دوشنبه در آیین گرامیداشت شست و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران  اظهارداشت: من امروز را به عنوان روز تجلیل از عالمان ،اساتید بزرگوار و دانشمندان عرصه ی منابع طبیعی و محیط زيست کشور می‌نامم

تولید گوشت گیاهی، جایگزین گوشت دامی برای اولین بار در کشور ۰۵ دی ۱۴۰۰
عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ؛

تولید گوشت گیاهی، جایگزین گوشت دامی برای اولین بار در کشور

سید محمد علی ابراهیم زاده موسوی استاد تمام گروه مهندسی علوم و صنایع غذایی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی تهران در گفتگو با خبر نگار وکیل ملت اظهار داشت : این دستاورد علمی برای اولین بار است که در کشورو جهان  اتفاق افتاده و به مرحله ی نهایی رسیده است

تولید صادرات‌محور، مستلزم برطرف کردن شکاف تکنولوژیک در خطوط تولید با مشارکت بخش خصوصی است ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
شافعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع تولیدکنندگان

تولید صادرات‌محور، مستلزم برطرف کردن شکاف تکنولوژیک در خطوط تولید با مشارکت بخش خصوصی است

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، معتقد است که موفقیت کشور در زمینه تولید اشتغال‌آفرین و صادرات محور، نیازمند برطرف کردن شکاف میان سطح تکنولوژی خطوط تولید داخلی و جهانی است.

پیشرفت‌های برنامه صندوق ضمانت صادرات در ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

پیشرفت‌های برنامه صندوق ضمانت صادرات در ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی

وزارت صمت در گزارش عملکرد سه ماهه خود به جزئیات پیشرفت های برنامه ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی که در صندوق ضمانت صادرات ایران پیگیری شده است، پرداخت.

دولت انقلابی موانع تولید را بردارد ۱۱ بهمن ۱۴۰۰
رییس هیات مدیره ایریکو

دولت انقلابی موانع تولید را بردارد

رییس هیات مدیره شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب با تولید کنندگان گفت: اگر دولت موانع سر راه تولیدکنندگان را بردارد اقتصاد کشور پویا می شود.

میانگین بودجه اتاق از محل ۳ در هزار درآمد مالیات ۱۶۰میلیارد تومان است ۰۵ بهمن ۱۴۰۰
محمدرضا رمضانی دبیرکل اتاق ایران

میانگین بودجه اتاق از محل ۳ در هزار درآمد مالیات ۱۶۰میلیارد تومان است

میانگین بودجه اتاق ایران از محل ۳ در هزار درآمد مشمول مالیات دارندگان کارت بازرگانی در پنج سال گذشته حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بوده و منابع هزاران میلیارد تومانی صحت ندارد.

نگاهی به جایگاه صندوق ضمانت صادرات ایران در اقتصصاد ایران ۲۲ دی ۱۴۰۰

نگاهی به جایگاه صندوق ضمانت صادرات ایران در اقتصصاد ایران

به طور کلی توجه به مسئله تولید و صادرات غیر نفتی، منجر به افزایش توان اقتصادی یک کشور می‌شود و راه را برای پیشرفت در حوزه‌های دیگر باز می‌کند.

رسانه های البرز ظرفیت های استان را به مردم معرفی کنند/ خبرنگاران علمداران جهاد تبیین هستند ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
جاویدپور معاون امور عمرانی استانداری البرز در حاشیه اختتامیه جشنواره ابوذر

رسانه های البرز ظرفیت های استان را به مردم معرفی کنند/ خبرنگاران علمداران جهاد تبیین هستند

رسانه ها در جهاد تبیین و جنگ ترکیبی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، علمداران این جهاد هستند.

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی در البرز گشایش یافت ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی در البرز گشایش یافت

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی استان البرز با حضور اصغر باقرزاده سرپرست فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه درکانون شهید فهمیده کرج گشایش یافت

استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند. ۰۱ اسفند ۱۴۰۰
دیدار مسئولین انجمن سینمای مستند و تجربی البرز با سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند.

سعید جابری انصاری در جلسه دیدار با اعضای انجمن سینمای مستند و تجربی البرز؛ هنر سینما، ظرفیت و اثرگذاری بالائی دارد استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند.

نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم ۱۵ بهمن ۱۴۰۰

نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم

وقتی در خیابان ها قدم میزنم وقتی با آدم ها صحبت می کنم وقتی درد را در چشمان مردم میبینم وقتی ای کاش رفته بودم ها را می شنوم از خودم می پرسم چرا؟ کاش می دانستند خارج از این خاک بهشت برین نیست؛ درد غربت درد بدیست نه اینکه که هر کسی رفته غمگین است نه ولی خارج از اینجا هم آن تابلوی رنگ روغن رویایی نیست.

طرح تکریم «بانوان مجاهدپرور» اجرا می شود ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
به همت جبهه فرهنگی استان البرز؛

طرح تکریم «بانوان مجاهدپرور» اجرا می شود

در هفته تکریم از سالروز رحلت حضرت ام البنین(س) تا سالروز ولادت حضرت زهرا(س) طرح تجلیل از «بانوان مجاهد پرور» از سوی ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان البرز اجرا می شود.