یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ | 27 ذو القعدة 1443
http://vakilemelat.ir/wp-content/uploads/2021/04/حوزه-علمیه-بقیع.jpg
پ
  • شناسه : 5178
  • ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۶

نسخه ایمن‌سازی صادرات ۱۴۰۰

نسخه ایمن‌سازی صادرات ۱۴۰۰
نسخه ایمن‌سازی صادرات ۱۴۰۰
جزئیات ایمن‌سازی صادرات ایران در ۱۴۰۰ در سه سرفصل بررسی شد. برنامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران به‌عنوان تنها موسسه بیمه اعتبار صادراتی ایران در سال‌جاری در قالب «افزایش ضریب پوشش صادرات»، «نقش‌آفرینی بین‌المللی، کمک به مقابله با تحریم و تنظیم دیپلماسی اقتصادی» و «افزایش رضایتمندی صادرکنندگان» خلاصه می‌شود.
وکیل ملت :اگرچه صندوق ضمانت صادرات ایران سال‌هاست در این عرصه ایفای نقش کرده است، اما براساس اظهارات مسوولان این صندوق، همچنان میزان استقبال صادرکنندگان از امکانات صندوق ضمانت صادرات کم است. به گونه‌ای که گفته می‌شود سطح استفاده SME‌ها از خدمات صندوق ضمانت صادرات کمتر از ۱۰ درصد است.

اما صادرکنندگان نیز در این خصوص گلایه‌هایی را مطرح می‌کنند. به گفته آنها، عدم استقبال فعالان اقتصادی به مواردی همچون «طولانی بودن فرآیند آزادسازی وثایق»، «وجود قوانین و بوروکراسی پیچیده»، «پایین بودن سطح تسهیلاتی که صندوق برای صادرکنندگان قائل می‌شود» و «زمان‌بر بودن پروسه اعتبارسنجی مشتریان» برمی‌گردد. در عین حال عملکرد صندوق ضمانت صادرات ایران نشان می‌دهد بالاترین میزان پوشش ریسک صندوق از سال۸۸ تا ۹۹، مربوط به سال گذشته (۱۳۹۹) بوده که به نوعی رکوردشکنی در میزان پوشش ریسک صادرات محسوب می‌شود. جدیدترین اطلاعات حاکی از این است که در سال‌جاری ارائه حداقل ۵/ ۳ میلیارد دلار تسهیلات بیمه‌ای و ضمانت‌نامه صادراتی در دستورکار قرار گرفته است.

جزئیات برنامه‌ها برای توسعه صادرات

یکی از برنامه‌هایی که در سال‌جاری در دستور کار قرار گرفته افزایش ضریب پوشش صادرات است. آمارهای سال ۹۹ نشان می‌دهد ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیرنفتی) به ۱۰درصد رسید. براساس این برنامه حداقل ۵/ ۳ میلیارد دلار تسهیلات بیمه‌ای و ضمانت‌نامه صادراتی به صادرکنندگان و نظام بانکی به منظور توسعه موثر صادرات و تامین امنیت مالی  صادرکنندگان به کشورهای هدف (۱۵ کشور همسایه+اوراسیا+هند و چین) ارائه می‌شود. این تسهیلات از طریق صدور «بیمه‌های اعتبار صادراتی کوتاه‌مدت جهت ایمن‌سازی صادرات»، «بیمه‌های خدمات فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری جهت مقابله با ریسک‌های سیاسی و تجاری ناشی از تحریم»،‌ «ضمانت‌نامه‌های اعتباری برای تسهیل دسترسی صادرکنندگان و تولیدکنندگان به سرمایه در گردش مورد نیاز» و «توسعه چتر حمایتی صندوق بر صادرکنندگان کوچک و متوسط و دانش‌بنیان» در اختیار جامعه هدف قرار خواهد گرفت.  «نقش‌آفرینی بین‌المللی، کمک به مقابله با تحریم و تنظیم دیپلماسی اقتصادی» دومین برنامه برای سال ۱۴۰۰ است. این برنامه از طریق «کمک به بهبود درجه ریسک کشوری ایران در همکاری با سازمان‌های بین‌المللی مرتبط از جمله OECD»، «تسهیل سیاست پوششی صندوق در قبال کشورهای همسایه و هدف صادراتی کشور» و «توسعه همکاری استراتژیک با صندوق‌های ضمانت صادرات دنیا در جهت جایگزینی خدمات بانکی مورد نیاز صادرکنندگان در شرایط تحریم» پیگیری می‌شود.  افزایش رضایتمندی صادرکنندگان نیز به‌عنوان سومین برنامه مطرح شده است. متولیان براساس این برنامه، «طراحی خدمات و محصولات سفارشی بیمه‌ای و تضمینی متناسب با نیاز روز صادرکنندگان»،‌ «ارتباط مداوم و بی‌واسطه با صادرکنندگان و اخذ نظرات آنها برای بهبود عملکرد صندوق» و «ارائه خدمات الکترونیک برای تسهیل و دسترسی صادرکنندگان به خدمات صندوق» را مورد تاکید قرار داده‌اند. همچنین در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج بیمه اعتبار، ارائه آموزش‌های لازم استفاده از خدمات بیمه‌ای و تضمینی و سایر ابزارهای جدید صندوق به منظور توسعه صادرات امن برای کلیه تولیدکنندگان صادرات‌محور، صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی و سیستم بانکی نیز در دستور کار قرار دارد.

۶ خدمت صندوق

صندوق ضمانت صادرات ایران در مجموع ۶ خدمت را به صادرکنندگان ارائه می‌کند. نخست آنکه برای کالاها و خدمات ایرانی مزیت ایجاد می‌کند. با پوشش بیمه‌ای صندوق، صادرکننده ایرانی می‌تواند امکان فروش مدت‌دار کالا و خدمات خود را برای خریدار خارجی فراهم کند. صندوق، صادرکننده را در مقابل ریسک قصور و عدم بازپرداخت طرف خارجی ناشی از ریسک‌های سیاسی و تجاری محافظت می‌کند.  دوم آنکه صادرکنندگان به تامین مالی ارزان‌قیمت صادراتی دسترسی آسان‌تری خواهند داشت. به گونه‌ای که با ضمانت‌نامه‌های اعتباری صندوق، سیستم بانکی با ۲ درصد تخفیف در نرخ سود، صادرکننده را تامین مالی می‌کند.

سوم آنکه ضمانت‌نامه‌های لازم برای مناقصات خارج از کشور نیز از سوی این صندوق صادر می‌شود. به‌عبارتی، در شرایط تحریم، صندوق به‌عنوان جایگزین سیستم بانکی، ضمانت‌نامه‌های لازم را برای ورود پیمانکاران ایرانی به مناقصات خارجی صادر می‌کند. چهارمین خدمت نیز شامل «بیمه مطالبات مدت‌دار صادرکنندگان و تبدیل آن به نقدینگی» است که براساس آن، با کمک صندوق، صادرکننده ایرانی مطالبات مدت‌دار خود از خریداران خارجی را بیمه کرده و با تنزیل از طریق سیستم بانکی به نقدینگی تبدیل می‌کند.

«سرمایه‌گذاری صادراتی در خارج از کشور» به‌عنوان پنجمین خدمت مطرح شده، به گونه‌ای که پوشش ریسک‌های سیاسی این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها که دارای منافع صادراتی برای کشور باشد، توسط صندوق بیمه می‌شود. «شناخت بازارها و مشتریان خارجی» ششمین خدمت است. ارزیابی ریسک و اعتبارسنجی خریداران خارجی کالا و خدمات ایرانی (شامل دولت‌ها، بخش عمومی، سیستم بانکی یا بخش خصوصی خارجی) تخصص صندوق است. دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی اعتباری ۳۰۰ میلیون شرکت خارجی در سراسر دنیا، ظرفیت صندوق برای ارائه خدمات مشاوره‌ای برای یافتن طرف‌های تجاری معتبر است.

نگاهی به عملکرد صندوق ضمانت صادرات نشان می‌دهد حجم کلی پوشش‌های ریسک صندوق ضمانت صادرات ایران از طریق صدور بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه اعتباری در سال ۹۹ معادل ۳٫۵۶۳ میلیون دلار بوده که رشد ۳۵ درصدی را نسبت به سال ۹۸ تجربه کرده است.  علاوه‌بر این صندوق ضمانت صادرات ایران در سال ۹۹ درخصوص میزان پوشش ریسک صادراتی، رکورد‌شکنی کرده است. پیش از آن، بالاترین میزان پوشش ریسک صندوق مربوط به سال ۸۸ (با ثبت رقم ۳٫۱۵۹ میلیون دلار) بوده است. علاوه‌بر این، ضریب پوشش صادرات در ۱۲ ماهه سال ۹۹ به ۱۰ درصد رسیده است.

نسخه متولیان برای ایمن‌سازی صادرات در حالی ارائه شده که صادرکنندگان در کنار چالش‌هایی که به‌واسطه تحریم‌ها پیش پای آنها قرار گرفته، خواستار کاهش بوروکراسی‌های داخلی‌اند. به اعتقاد فعالان حوزه تجارت، وقتی برای صادرات کشور نگاه کلان وجود نداشته باشد و برنامه‌ریزی‌ها در این بخش به صورت روزانه تغییر می‌یابد، نباید انتظار توسعه صادرات داشت. در واقع تا زمانی که فرهنگ و رویکرد صادرات‌گرا در ایران شکل نگیرد، تحولی رخ نخواهد داد. این رویکرد که سیاست‌های صادراتی با توجیه تنظیم بازار داخلی مرتبا تغییر کند، یک چالش جدی در مسیر صادرات است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

تجمع دوباره خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو جلو ساختمان قوه قضاییه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

تجمع دوباره خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو جلو ساختمان قوه قضاییه

تعدادی از خریداران خودرو از شرکت رامک خودرو امروز 24 خرداد ماه جلو ساختمان قوه قضاییه جهت اجرای حکم قطعی علیه این شرکت تجمع کردند.

معرفی کتاب فقر و نابرابری اقتصادی پروفسور ملک زاده ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

معرفی کتاب فقر و نابرابری اقتصادی پروفسور ملک زاده

کتاب فقر و نابرابری اقتصادی «با رویکرد موردی به برخی از فعالیت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای فقرزدایی» یکی از کتاب های پروفسور محمد شریف ملک زاده است.

تقدیر از پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

تقدیر از پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT

پروفسور محمد شریف ملک زاده دانشمند ایرانی و صاحب نظریه MFT از سوی دانشگاه های جهان مورد تقدیر قرار گرفت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نام نویسی ۱۲ هزار خادمیار البرزی  در سامانه ی خدمت رضوی ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
دبیر پیشین کانون های خدمت رضوی؛

نام نویسی ۱۲ هزار خادمیار البرزی در سامانه ی خدمت رضوی

دبیر پیشین کانون های خدمت رضوی استان البرز اعلام کرد از ابتدای تشکیل نمایندگی آستان قدس رضوی در استان (سال ۱۳۹۵) تاکنون بیش از ۱۲ هزار خادمیار در سامانه خدمت رضوی نام نویسی کرده اند.

مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود.  ۱۴ دی ۱۴۰۰
مسئول مرکز نیکوکاری فرزندان شاهد؛

مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود. 

مسئول مرکز نیکوکاری فرزندان شاهدگفت : الگو و قاعده ای که بزرگانی چون حاج قاسم به آن عمل کرده‌اند باید مورد توجه باشد. مکتب حاج قاسم فقط برای ایام شهادتش نیست بلکه برای این است که به آن عمل شود. 

حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند. ۰۶ دی ۱۴۰۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور؛

حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند.

به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، دکتر مسعود منصور  در آیین گرامیداشت  شصت و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران افزود:  همانطور که می دانیم منابع طبیعی و جنگل های کشور متاثر از عوامل طبیعی و غیر طبیعی است که در معرض آسیب و خسارت  قرار دارند.

شاخص های محیط زیست  کشور بهبود می یابد ۰۶ دی ۱۴۰۰
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور؛

شاخص های محیط زیست  کشور بهبود می یابد

به گزارش خبر نگار وکیل ؛علی سلاجقه روز دوشنبه در آیین گرامیداشت شست و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران  اظهارداشت: من امروز را به عنوان روز تجلیل از عالمان ،اساتید بزرگوار و دانشمندان عرصه ی منابع طبیعی و محیط زيست کشور می‌نامم

تولید گوشت گیاهی، جایگزین گوشت دامی برای اولین بار در کشور ۰۵ دی ۱۴۰۰
عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ؛

تولید گوشت گیاهی، جایگزین گوشت دامی برای اولین بار در کشور

سید محمد علی ابراهیم زاده موسوی استاد تمام گروه مهندسی علوم و صنایع غذایی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی تهران در گفتگو با خبر نگار وکیل ملت اظهار داشت : این دستاورد علمی برای اولین بار است که در کشورو جهان  اتفاق افتاده و به مرحله ی نهایی رسیده است

تولید صادرات‌محور، مستلزم برطرف کردن شکاف تکنولوژیک در خطوط تولید با مشارکت بخش خصوصی است ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
شافعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع تولیدکنندگان

تولید صادرات‌محور، مستلزم برطرف کردن شکاف تکنولوژیک در خطوط تولید با مشارکت بخش خصوصی است

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، معتقد است که موفقیت کشور در زمینه تولید اشتغال‌آفرین و صادرات محور، نیازمند برطرف کردن شکاف میان سطح تکنولوژی خطوط تولید داخلی و جهانی است.

پیشرفت‌های برنامه صندوق ضمانت صادرات در ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

پیشرفت‌های برنامه صندوق ضمانت صادرات در ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی

وزارت صمت در گزارش عملکرد سه ماهه خود به جزئیات پیشرفت های برنامه ارتقاء کارکردهای بیمه در مبادلات بین المللی که در صندوق ضمانت صادرات ایران پیگیری شده است، پرداخت.

دولت انقلابی موانع تولید را بردارد ۱۱ بهمن ۱۴۰۰
رییس هیات مدیره ایریکو

دولت انقلابی موانع تولید را بردارد

رییس هیات مدیره شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب با تولید کنندگان گفت: اگر دولت موانع سر راه تولیدکنندگان را بردارد اقتصاد کشور پویا می شود.

میانگین بودجه اتاق از محل ۳ در هزار درآمد مالیات ۱۶۰میلیارد تومان است ۰۵ بهمن ۱۴۰۰
محمدرضا رمضانی دبیرکل اتاق ایران

میانگین بودجه اتاق از محل ۳ در هزار درآمد مالیات ۱۶۰میلیارد تومان است

میانگین بودجه اتاق ایران از محل ۳ در هزار درآمد مشمول مالیات دارندگان کارت بازرگانی در پنج سال گذشته حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بوده و منابع هزاران میلیارد تومانی صحت ندارد.

نگاهی به جایگاه صندوق ضمانت صادرات ایران در اقتصصاد ایران ۲۲ دی ۱۴۰۰

نگاهی به جایگاه صندوق ضمانت صادرات ایران در اقتصصاد ایران

به طور کلی توجه به مسئله تولید و صادرات غیر نفتی، منجر به افزایش توان اقتصادی یک کشور می‌شود و راه را برای پیشرفت در حوزه‌های دیگر باز می‌کند.

رسانه های البرز ظرفیت های استان را به مردم معرفی کنند/ خبرنگاران علمداران جهاد تبیین هستند ۲۲ اسفند ۱۴۰۰
جاویدپور معاون امور عمرانی استانداری البرز در حاشیه اختتامیه جشنواره ابوذر

رسانه های البرز ظرفیت های استان را به مردم معرفی کنند/ خبرنگاران علمداران جهاد تبیین هستند

رسانه ها در جهاد تبیین و جنگ ترکیبی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، علمداران این جهاد هستند.

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی در البرز گشایش یافت ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی در البرز گشایش یافت

نمایشگاه جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی استان البرز با حضور اصغر باقرزاده سرپرست فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه درکانون شهید فهمیده کرج گشایش یافت

استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند. ۰۱ اسفند ۱۴۰۰
دیدار مسئولین انجمن سینمای مستند و تجربی البرز با سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند.

سعید جابری انصاری در جلسه دیدار با اعضای انجمن سینمای مستند و تجربی البرز؛ هنر سینما، ظرفیت و اثرگذاری بالائی دارد استعدادهای سینمائی البرز، شناسائی و حمایت می شوند.

نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم ۱۵ بهمن ۱۴۰۰

نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم

وقتی در خیابان ها قدم میزنم وقتی با آدم ها صحبت می کنم وقتی درد را در چشمان مردم میبینم وقتی ای کاش رفته بودم ها را می شنوم از خودم می پرسم چرا؟ کاش می دانستند خارج از این خاک بهشت برین نیست؛ درد غربت درد بدیست نه اینکه که هر کسی رفته غمگین است نه ولی خارج از اینجا هم آن تابلوی رنگ روغن رویایی نیست.

طرح تکریم «بانوان مجاهدپرور» اجرا می شود ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
به همت جبهه فرهنگی استان البرز؛

طرح تکریم «بانوان مجاهدپرور» اجرا می شود

در هفته تکریم از سالروز رحلت حضرت ام البنین(س) تا سالروز ولادت حضرت زهرا(س) طرح تجلیل از «بانوان مجاهد پرور» از سوی ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان البرز اجرا می شود.