بررسی مشکلات مالی و مسائل منابع انسانی قوه قضاییه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه
بررسی مشکلات مالی و مسائل منابع انسانی قوه قضاییه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در نشست اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که به منظور بررسی طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضاییه تشکیل شده بود، حضور پیدا کرد

به نقل از پایگاه خبری وکیل ملت؛ معاون رئیس قوه قضاییه ضمن عرض تشکر ویژه از حضور رئیس و اعضا محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه گزارش مفصلی از موضوعات مرتبط با معاونت منابع انسانی قوه قضاییه ارائه کرد.

این مقام عالی قضایی عنوان کرد: در حال حاضر مهم ترین مبحثی که با آن مواجه هستیم بحث طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضاییه است که انتظار داریم در تعیین فوق العاده خاص کارکنان، وضعیت معیشتی همکاران عزیزمان در دستگاه قضا ترمیم و اصلاح شود. کارکنان دستگاه قضا از مزایا کافی و فوق العاده ها برخوردار نیستند و دریافتی آنها به هیچ وجه کفاف پوشش هزینه های زندگی آنها را نمی دهد. کارکنان قوه قضاییه در کنار فساد و خطرات ناشی از آن و در شرایطی طاقت فرسا چند برابر توان، ظرفیت و تکالیف قانونی در کانون مشکلات مردم فعالیت می کنند و دروازه بان امنیت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان هستند لذا  به این نکته عنایت داشته باشیم که اگر بخواهیم مجرای عدالت و سلامت قوه قضاییه را حفظ کنیم باید به وضعیت معیشت آنها نیز توجه نماییم.

 

در ادامه دکتر محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: هدف از برگزاری این نشست این بود که اعضا محترم کمیسیون اقتصادی در جریان بررسی مشکلات مالی و مسائل منابع انسانی قوه قضاییه قرار بگیرند و هم اینکه بتوانند در این حوزه ها به دستگاه قضایی کمک و حمایت کنند. همانطور که مستحضرید سطح انتظارات از دستگاه قضا بالاست.

 

دکتر پورابراهیمی افزود: اتفاقات خوبی که در زمان آیت الله رئیسی روی داده و هم اتفاقات خوبی که در زمان فعلی تصدی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه ای صورت گرفته و می گیرد موجب شده که هم شرایط تغییر کند و هم انتظارات از دستگاه قضا بالا رود و تحولات برای اینکه استمرار داشته باشد و دستگاه قضا روز به روز مطلوب تر باشد مستلزم پشتیبانی است

وی افزود: امکانات، ساختمان، تجهیزات و فضای حوزه های ماموریتی و ارائه خدمات به مردم بامحدودیت مواجه است و نامتناسب با نیاز مردم  و دستگاه قضایی است و بودجه کافی برای مجموعه ها نسبت به میزان خدمات وجود ندارد و این می تواند آسیب پذیر باشد و اگر ما نتوانیم نیاز به حق آنها را تامین کنیم امکان فراهم آمدن حاشیه هایی وجود دارد و از طرفی دیگر موضوع تربیت نیروی انسانی هم مطرح است و  سالانه حدود ۲۰ میلیون پرونده در حال بررسی است که در حال رشد هم می باشد و با توجه به ثابت بودن و کاهش نیروی دستگاه قضا را عملا کار گسترده کارکنان را بیشتر کرده است.

 

دکتر پورابراهیمی اعلام کرد: در نشست کمیسیون اقتصادی پیشنهاد شد که هم در احکام بودجه ۱۴۰۱ و هم در احکام برنامه هفتم توسعه، پیشنهادات دستگاه قرائی ارائه شود.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بحث طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضاییه اظهار داشت: خوشبختانه در کمیسیون های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در دستور کار است و امیدوارم در اولین هفته کاری مجلس و یا در روز دوم به نوبت دستور برسیم و ان شا الله با رای خوب مجلس و تایید شورای نگهبان شاهد این باشیم که بحث مشکلات مربوط به پرداختی این عزیزان که در مهمترین و حساس ترین جایگاه کشور مشغول فعالیت هستند، مرتفع شود.

 

دکتر پورابراهیمی در پایان سخنان خود ضمن تاکید مجدد بر علت برگزاری این نشست و اشاره به درد دل های دلسوزانه معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اذعان داشت: میانگین پرداختی کارکنان قوه قضاییه از میانگین سایر ادارات کمتر یا همتراز است و  با توجه به سختی کار و عدم امکان شغل دوم باید در این خصوص بازنگری شود و ما نیز حتماً از آن  حمایت خواهیم کرد.

  • نویسنده : لیلا عبادی
  • منبع خبر : معاونت منابع انسانی قوه قضاییه