حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند.
حفظ منابع طبیعی کشور با کار حفاظت فیزیکی صرف ممکن نیست زیرا  موضوعات اقتصادی و اجتماعی و پارامترهای دیگر تاثیر گذار هستند.
به گزارش پایگاه خبری وکیل ملت، دکتر مسعود منصور  در آیین گرامیداشت  شصت و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران افزود:  همانطور که می دانیم منابع طبیعی و جنگل های کشور متاثر از عوامل طبیعی و غیر طبیعی است که در معرض آسیب و خسارت  قرار دارند.

وی تاکید کرد که همه مردم و دستگاه های اجرایی برای صیانت از این منابع خدادادی مسوولیت دارند.
منصور اظهار داشت:  سه رکن انجمن ها ، تشکل های مردم نهاد و  دستگاه های اجرایی در این حوزه مسوولیت دارند و اگر این ارکان  تعامل و همگرایی نداشته باشند نمیتوان فشار و خسارت بر منابع طبیعی و داشته های ملی را کنترل کرد.
وی بیان داشت : همه باید به عنوان خانواده ایرانی برای صیانت از این داشته های ملی در کنار هم قرار بگیریم و از آنها موظبت کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت : صیانت و توسعه جنگل ها و مراتع نیازمند هم افزایی انجمن ها ، تشکل های مردم نهاد و دستگاه های اجرایی در کشور است.
وی با اشاره به  قانون ملی شدن جنگل‌ها و حفاظت و بهره‌برداری از این مواهب گفت : طبق قانون هر نوع بهره برداری از منابع طبیعی  باید در قالب طرح باشد؛ حتی قانون برای مرتع به عنوان  گسترده‌ترین اکوسیستم،  اجازه چرای بدون ضابطه دام نداده است.
وی بیان داشت : در بحث چرای دام و مرتع ، ظرفیت ها و وضعیت مراتع در نظر گرفته شده و متناسب با وضعیت مراتع اجازه تعلیف دام داده می شود.
معاون وزیر جهاد کشا ورزی  گفت : مجموعه ای از عوامل که منجر به حفظ  منابع طبیعی می شود در قانون پیش بینی شده است که البته باید مراتع و منابع طبیعی با کمک تشکل های مردم نهاد و جوامع محلی صیانت شوند.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره استاد کریم ساعی بیان داشت: ارتقای اداره جنگل ها، تدوین کانون اولیه جنگل ها ، تدوین و انتشار کتاب جنگل شناسی و چاپ نشریه خبرنامه بنگاه جنگل گوشه‌ای از خدمات  مرحوم استاد ساعی در حوزه منابع طبیعی و کشور است.
استاد کریم ساعی متولد ۱۲۸۹ مشهد  بنیانگذار  علوم منابع طبیعی، مؤسس رشته جنگلداری و پایه‌گذار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران بود.
وی نخستین کسی بود که برای جنگلکاری  و توسعه فضای سبز تهران نقش موثری از جمله در خیابان ولیعصر (عج) تهران  ایفا کرد.
این استاد دانشگاه  سرانجام در سال ۱۳۳۱ هنگام بازگشت از شیراز به تهران در اثر سانحه سقوط هواپیما جان باخت.

گفتنی است؛شصت و نهمین بزرگداشت  مهندس کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران با همکاری انجمن علمی جنگلبانی ایران، اتحادیه انجمن های علمی منابع طبیعی و محیط زیست، سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور و همچنین پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در سالن امام خمینی این دانشگاه با حضور اساتید و دانشجویان برگزار شد و در پایان مراسم با حضور برسر مزار این استاد برجسته یاد و نام وی را گرامی داشتند

  • نویسنده : لیلا عبادی
  • منبع خبر : وکیل ملت