گام اثرگذار مجلس برای رفع موانع فرزندآوری
گام اثرگذار مجلس برای رفع موانع فرزندآوری

عضو فراکسیون زنان مجلس، با بیان اینکه روند اُفت نرخ باروری در ایران بسیار نگران‌کننده است و تداوم آن به انقراض نسل منتهی خواهد شد تاکید کرد که تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بیانگر تلاش مجلس برای رشد و جوان‌سازی ساختار جمعیت است.  زهره الهیان با ارزیابی مثبت از تصویب طرح جوانی […]

عضو فراکسیون زنان مجلس، با بیان اینکه روند اُفت نرخ باروری در ایران بسیار نگران‌کننده است و تداوم آن به انقراض نسل منتهی خواهد شد تاکید کرد که تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بیانگر تلاش مجلس برای رشد و جوان‌سازی ساختار جمعیت است.

 زهره الهیان با ارزیابی مثبت از تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی، گفت: پیامی که تصویب این طرح به همراه دارد این است که مجلس یازدهم مصمم است تا رشد و جوان‌سازی ساختار جمعیت را به طور جدی پیگیری کند.

اعلام آمادگی دولت برای تامین اعتبارات لازم جهت اجرای طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فرزندآوری خانواده‌ها نیازمند تخصیص یک سری تسهیلات و امکانات است بنابراین مجلس باید مشوق‎‌هایی را در این راستا برای خانواده‌هایی که صاحب فرزند می‌شوند، تعیین کند.

وی تصریح کرد: البته رییس جمهور و معاون حقوقی وی نیز به صورت مکتوب اعلام کرده‌اند که از این طرح حمایت می‌کنند و بار مالی آن را خواهند پذیرفت، چرا که اجرای آن نیازمند تامین اعتبارات زیادی است.

پوشش بیمه ناباروری و معافیت مالیاتی موانع فرزندآوری را برطرف می‌کنند

الهیان اظهار کرد: هم‌اکنون باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که موانع فرزندآوری که خانم‌ها با آنها مواجه هستند، رفع شود به ویژه آنها که شاغل یا در حال تحصیل هستند و رفع این موانع نیز می‌طلبد که در گام نخست مهدکودک‌ها در ادارات دولتی و دستگاه‌ها دایر شوند، همچنین به خانم‌های دانشجو این امتیاز داده شود که بتوانند شرایطی برای ادامه تحصیل و فرزندآوری و تربیت فرزندانشان به طور همزمان داشته باشند تا با مشکلی مواجه نشوند.

وی افزود: حمایت بیمه ناباروری از دیگر اقداماتی است که باید برای زوج‌های نابارور اعمال شود و اعتباراتی جهت ارائه خدمات درمانی تحت پوشش بیمه‌ها اختصاص داده شود، از سوی دیگر معافیت مالیاتی برای خانواده‌های دارای چند فرزند انجام شود تا در شرایطی که با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستیم، خانواده‌ها نگران فرزندآوری نباشند و بتوانند بر اساس هدفگذاری که برای فرزندآوری در ابتدای زندگی داشتند، صاحب فرزند شوند و امکانات لازم برای نگهداری از آنها را تامین کنند.

روند اُفت نرخ باروری در ایران بسیار نگران‌کننده است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه این طرح می‌تواند آغازی بر تدوین طرح‌های دیگری باشد که خانواده‌ها را تشویق به فرزندآوری کند، تاکید کرد: روند اُفت نرخ باروری در ایران بسیار نگران‌کننده است و به نوعی از حالت هشدار به سمت وضعیت بحرانی می‌رویم که اگر این روند تداوم یابد به انقراض نسل منتهی خواهد شد.

ایران در آینده نزدیک دارای سالمندترین جمعیت دنیا خواهد بود

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: طبق پیش‌بینی و سناریوی سازمان بهداشت جهانی، ایران در آینده نزدیک دارای سالمندترین جمعیت دنیا خواهد بود./