طرح سئوال از شهردار نموده ام/ مدیر معزول سازمان فرهنگی حق انتخاب کلیدی ترین مهره هایش را نداشت/ شهردار کرج باید پاسخگو باشد
طرح سئوال از شهردار نموده ام/ مدیر معزول سازمان فرهنگی حق انتخاب کلیدی ترین مهره هایش را نداشت/ شهردار کرج باید پاسخگو باشد
خستو نایب رییس شورای اسلامی و سخنگوی این شورا در حاشیه جلسه شورای شهر، انتقادات تندی را خطاب به شهردار کرج داشت. او از عدم اجرای پروژه هایی که تنها دو درصد پیشرفت داشته گلایه داشت، او از عزل یکباره معاونت فرهنگی شهرداری کرج به شدت انتقاد کرد. وی همچنین نسبت به عدم توجه شهرداری به اجرای طرح های بزرگ فرهنگی شهر انتقاد نمود و اظهار داشت که از شهردار طرح سئوال نموده ام.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی  وکیل ملت نایب رییس شورای اسلامی شهر کرج گفت: اعضای شورای شهر انتقادات تندی را نسبت به عدم اجرای پروژه های شهری در کرج به شهردار وارد دانستند.

رحیم خستو روز یکشنبه در حاشیه بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر کرج در گفت وگویی با رسانه ها با اشاره به اولویت شورا برای اجرای پروژه های عمرانی در سال ۹۹ افزود: اما در عمل می بینیم که پیشرفت تعدادی از این پروژه ها کمتر از یک یا ۲ درصد است و در تا پایان سال نمی توانیم شاهد افتتاح آنها باشیم.

وی اضافه کرد: پروژه مربوط به باغ کتاب، تئاتر شهر و تعدادی از طرح ها در حوزه آب و چاه هایی که قرار بود حفر شود از جمله طرح هایی بود که اعضای شورا نسبت به آنها انتقاداتی داشتند.

خستو گفت: در خصوص پروژه باغ کتاب که اجرای آن با تاخیر روبرو شده، قرارداد آن منعقد و بودجه  ۵۱ میلیارد تومانی نیز به آن تخصیص یافته، اما در اختصاص این بودجه از سال گذشته کوتاهی شده است.

وی ادامه داد: انتظار ما از شهرداری این است که با جدیت بیشتری اجرای این پروژه فرهنگی بزرگ را دنبال کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج احیای گرمخانه ها و توسعه آنها به دیگر مناطق شهر را از دیگر انتظارات اعضای شورای در این نشست عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نشست روز گذشته با نماینده دادستان کرج با هدف بررسی مسایلی که توسط برخی از پیمانکاران برای به کار گیری کودکان کار که تعدادی از آنها نیز اتباع خارجی بودند اشاره و خاطر نشان کرد: این موضوع از سوی مدیران استان واکنش های جدی و انتظار بررسی و برخورد داشتند.

خستو گفت: نماینده دادستان اعلام کردند که از امروز یکشنبه به صورت جدی وارد این مساله شده و با مکان هایی که به تفکیک زباله اختصاص دارد و به صورت غیر قانونی از نیروی کار غیر قانونی استفاده می کنند برخورد خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر نظارت و دقت بیشتر بر عملکرد پیمانکاران اظهار داشت: مدیریت پسماند موظف و مسوول نظارت بیشتر بر این قراردادها است.

خستو گفت: البته این مساله چند سالی است که دست به گریبان پسماند شهر کرج شده و شاید یکی از مشکلاتی که وجود دارد نوع قراردادهای پیمانکاری است که شرایط را به گونه ای سوق داده که رقابت سالم و مناسب در حوزه پسماند وجود نداشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مدیرانی که در انتخاب نیروهای زیرمجموعه و مسئولان واحدها آزادی عمل و اختیار ندارند، انگیزه ای برای بقا و ماندگاری نخواهند داشت گفت: همچون مدیرعامل معزول سازمان فرهنگی، ورزشی که نقشی در انتصاب کلیدی ترین مهره های سازمان نداشت و در حالی که وی مسئولیت داشت، دستورات مدیر سابق اجرایی می شدند..

خستو تحولات اخیر سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری کرج را متذکر و ادامه داد: با وجود گذشت ۱۰ روز از عزل مدیر سازمان هنوز سرپرست محترم برای تغییر امضاء به بانک مراجعه نکرده است؛ مدیری که طی چهار ماه سکانداری دستوراتش به خوبی پیش نمی رفت چون کادر مدیریتی سازمان را خودش انتخاب نکرده بود و حتی تا امروز دستورات مدیرعامل قبل تر از وی اجرایی می شود و در این شرایط خواهش میکنم بر تن و پیکر زخمی سازمان نمک بیشتری نپاشید.

نایب رئیس شورای شهر کرج تصریح کرد: در شرایطی که مدیران شهری مسلوب الاختیار بوده و در عزل و نصب زیرمجموعه شان نقشی نداشته باشند چگونه می توان از آنها انتظار تلاش برای بقا و انگیزه برای پاسخگویی داشت، مسئولیت بدون اختیار شدنی نیست، شهردار و تیم وی در شرایطی قدرتمند خواهند بود که شورای شهر مقتدر باشد و این اقتدار جز در سایه نظارت قوی و تذکر و مطالبه گری محقق نمی شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: شهرداری نباید به گونه ای عمل کند که نقدهای نمایندگان مردم سانسور و تشکرهای آنها برجسته شود، سوال و تذکر و مطالبه برای شفاف سازی حقوق نظارتی نمایندگان مردم هستند و شهردار مکلف به پاسخگویی است و نمی تواند از آن طفره برود، اقتدار شهردار از شورای شهر است و کسی که باید در خصوص عملکرد مدیریت شهری به مردم توضیح دهد، اعضاء هستند نه شهردار، چون شهردار منتخب این شورا می باشد.

خستو در پایان با بیان اینکه بنده نسبت به تذکر و طرح سوال از شهردار اقدام نموده ام که ظاهراً ایشان فرصتی برای پاسخگویی درخواست نکرده اند که آن را استنکاف تلقی می کنم، گفت: بنده کارمند شهرداری نیستم و شیوه عملکرد اعضاء نظارتی است و ابزار نظارت هم نقد و تذکر و سوال است و شهردار باید پاسخگوی نمایندگان مردم باشد و همه این مراحل در قانونی به شفافیت بیان شده است.