کرکره‎هایی که پایین کشید‌‌ه شد‌‌، خیابان‎هایی که خلوت شد+تصاویر
کرکره‎هایی که پایین کشید‌‌ه شد‌‌، خیابان‎هایی که خلوت شد+تصاویر

در اولین روز اجرای ممنوعیت فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز، اصناف بوشهر همکاری نسبتا خوبی داشتند؛ ضمن اینکه بعد از شروع ساعت منع تردد خودروها، خیابان های پرترافیکی نظیر سنگی بوشهر به شکل کم سابقه ای در ساعت ۲۱ خلوت شد.

به گزارش وکیل ملت، در اولین روز اجرای ممنوعیت فعالیت مشاغل در شهرهای قرمز، اصناف بوشهر همکاری نسبتا خوبی داشتند؛ ضمن اینکه بعد از شروع ساعت منع تردد خودروها، خیابان های پرترافیکی نظیر سنگی بوشهر به شکل کم سابقه ای در ساعت ۲۱ خلوت شد.

برخلاف محدودیت های ساعت پایان کار مغازه ها در آبان ماه که چندان جدی گرفته نشد، اما بررسی های میدانی از شهر بوشهر و برخی شهرستان های دارای وضعیت نارنجی، نشان می داد اغلب اصناف همکاری نسبتا خوبی در زمینه تعطیلی فعالیت شان داشته اند.

برخی از اصناف هم با نصب بنرهایی روی در مغازه، از انجام سفارش های مشتریان به صورت مجازی و فروش آنلاین یا تلفنی خبر داده تا شاید در این کسادی کسب و کار، کمی از افت فروش خود در ایام تعطیلات را جبران کنند.

البته در بین اصناف، ترفندی نیز به وجود آمده که برخی مشاغل مانند فروشگاه تلفن همراه یا لوازم خانگی یک بنر یا تبلیغ در سر در مغازه خود اضافه کرده و به عنوان تعمیرات (که جزو گروه ۱ شغلی است) به فعالیت خود ادامه می دهند.

اما در کنار تعطیلی اکثر مغازه ها در هسته مرکزی شهر بوشهر، موضوعی که بعضا به چشم می آمد کرکره های نیمه باز برخی از اصناف بود که به ظاهر بسته بودند اما به فعالیت خود ادامه می دادند.

علاوه بر این، هرچه از مرکز شهر بوشهر فاصله زیاد می شد، بی توجهی به ممنوعیت فعالیت برخی مشاغل که جزو گروه یک نبودند هم دیده می شد، موضوعی که گلایه سایر اصناف مشابه که تعطیل شده اند را نیز در پی داشته است.

مثلا در خیابان شهید مطهری، مغازه پرده فروشی و کاغذ دیواری فعال بودند، یا در خیابان شهید عاشوری، آرایشگاه مردانه که در کوچه بود، در روز نخست ممنوعیت ها به فعالیتش ادامه می داد.

همچنین در خیابان سبزآباد در جنوب شهر بوشهر از ممنوعیت ها چندان خبری نبود و مغازه های مبل فروشی، فروشگاه لوازم صوتی و تصویری، نجاری، کادویی و پلاستیک جات فعالیت داشتند.

سردرگمی مغازه های عالیشهر و چغادک

اما اطلاع رسانی های قطره چکانی و غیرشفاف، باعث سوالات زیادی برای برخی شهروندان در روز نخست محدودیت ها شده بود، طوری که برخی تا عصر دیروز نمی دانستند اصناف شهرهای عالیشهر و چغادک که در شهرستان بوشهر هستند هم شامل وضعیت قرمز هستند یا خیر. به عبارتی در این شهرها باید تنها مشاغل گروه اول فعال باشند یا سایر کسبه هم قادر به فعالیت بوده و نگران جریمه و پلمب نباشند.

همچنین مشکلی که برای تردد برخی کارمندان از سایر شهرها به بوشهر و نگرانی آنها مبنی بر ثبت جریمه توسط دوربین های پلاک خوان جاده ای وجود داشت، هرچند نامه اداری برای ورود به شهر داشتند.

پیگیری خبرنگار ما از برخی مسئولان هم حکایت از آن داشت که بعضا اطلاع دقیقی از همه ابعاد طرح ندارند!

نظارت پلیس بر ورودی شهر

در ورودی و خروجی شهر بوشهر نیز ماموران پلیس بر تردد خودروها نظارت داشته و کنترل نسبتا شدیدی برای عدم ورود خودروهای غیربومی حکمفرماست.

ماموران مستقر در پلیس راه قدیم و قبل از میدان غدیر، با مشاهده خودروهای با پلاک غیربومی آن ها را متوقف می کردند یا اگر راننده ای برای ورود به شهر بوشهر اصرار می کرد با اعمال قانون مواجه می شد.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/11/21/4/157727337.jpg

برخی از افراد نیز که خودروهای با پلاک غیربومی داشتند مدارکی ارائه می کردند که ساکن بوشهر هستند و مشکلی برای ورود به شهر نداشتند.

برخی از راننده ها هم با پلاک های غیربومی هر کدام به بهانه های مختلفی تلاش می کردند وارد شهر شوند. راننده ای با پلاک شهرستان دیلم وقتی با این سوال مامور پلیس راهور مواجه شد که مگر اطلاع نداشتید ورود به بوشهر ممنوع شده و جریمه دارد، گفت: یکی از اقوام فوت کرده و اگر نمی آمدم بد بود، تنها برای خواندن یک فاتحه آمده ام و سریع برمی گردم.

به گفته یکی از ماموران مستقر در ورودی بوشهر، از زمان اعمال محدودیت ها، ورودی پلاک های غیربومی به بوشهر کاهش یافته که در صورت ادامه این روند می تواند رضایت بخش باشد.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/11/21/4/157727314.jpg

بی توجهی برخی ادارات به کاهش تعداد کارمندان

همچنین اغلب ادارات مرکز استان به دستورالعمل ستاد ملی کرونا درباره کاهش حضور کارمندان در مناطق قرمز به یک سوم تن داده بودند، هرچند پیام هایی از برخی کارمندان درباره بی توجهی مدیران دستگاهها مثل شرکت پخش فرآورده های نفتی یا ثبت اسناد به این موضوع به دست مان رسیده که نیازمند بررسی مسئولان استانی است.

https://img9.irna.ir/d/r2/2020/11/22/4/157729048.jpg

نهایتا اینکه، نگاهی به تعطیلی نسبی اصناف، کاهش تعداد کارمندان ادارات دولتی، سختگیری هایی که در ورود به شهرها حاکم است و خلوت شدن شبانه شهر، در مجموع می توان نمره قبولی به این محدودیت ها در روز نخست اجرای آن داد.

هر چند همچنان دلیل اصلی رعایت نکردن محدودیت ها توسط برخی صنوف مشکلات اقتصادی است که می طلبد دولت طرح ها و تسهیلات حمایتی بیشتری برای این اقشار داشته باشد.

  • منبع خبر : سایت خبری خلیج فارس